שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

MSCI: צירופה של ישראל למדד האירופי מוטל בספק

לפי ראש מחלקת המדדים הגלובלים ב-MSCI, ההחלטה לגבי ישראל תתקבל לא יאוחר מחודש יוני, אולם הם מקבלים תגובות מעורבות ממשקיעים בנוגע להצטרפות ישראל למדד MSCI אירופה

שי סלינס 11:3730.04.13

צירופה של ישראל למדד MSCI אירופה מוטל בספק, כך עולה מדבריו של סבסטיאן לייבליך (Sebastien Lieblich) ראש מחלקת המדדים הגלובלים ב-MSCI, בשיחת טלפון עם סוכנות הידיעות בלומברג מג'נבה. 

 

"אנחנו מקבלים תגובות מעורבות ממשקיעים לגבי צירופה של ישראל למדד", אמר לייבליך והוסיף: "טרם התקבלה אצלנו החלטה בנושא, אולם ההתשובה הסופית שלנו לגבי ישראל תפורסם בחודש יוני הקרוב".

 

הבורסה בתל אביב הבורסה בתל אביב צילום: בלומברג

 

MSCI, חברת המדדים של מורגן סטנלי, החליטה ביוני 2009 להעביר את שוק המניות הישראלי לרשימת המדינות המפותחות כאשר עד אז ישראל סווגה על ידי החברה כ"שוק מתפתח". ההחלטה שפורסמה אז, מציינת כי אורך מחזור הסליקה (settlement cycle) הקצר יחסית של המניות התל אביביות היה הדאגה היחידה של המשקיעים המוסדיים בחו"ל מפני הסיווג מחדש.

 

עם זאת, מאז החברה לא כללה את ישראל במדד MSCI אירופה אלא יצרה מדד חדש MSCI אירופה פלוס המזרח התיכון כמדד חדש אזורי לשווקים מפותחים.

 

כעת MSCI מעוניינת לבחון תגובות מהמשקיעים בשוק בישראל כדי לדעת האם עדיין לדעתם מדד MSCI ישראל לא צריך להיכלל במדד MSCI אירופה או אם הם מחשיבים את מדד MSCI ישראל כחלק ממערך הזדמנויות ההשקעה שלהם באירופה.

 

"הלוואי עלינו"

לפני כשבוע, נגיד בנק ישראל סטנלי פישראמר בכנס של המכון למחקרי ביטחון לאומי כי "בישראל צפויה צמיחה של 3.8%. הנגידים האחרים אומרים לי על זה - הלוואי עלינו. אבל מתוך זה 1% מגיע מכך שהגז הישראלי מתמר התחיל לזרום למשק לפני שלושה שבועות וזה מחליף את מקור האנרגיה המצרי שההפסקה שלו הביאה לשימוש בסולר יקר. כתוצאה מכך יהיה לנו פחות יבוא, וזה ישפיע לטובה על המשק".

 

לדברי הנגיד, "המצב בשוק העבודה אצלנו מצוין עם שיעור האבטלה הכי נמוך ב-30 השנה האחרונות. לא מדברים על זה, אבל גם לא קוראים תלונות בעיתונות על אבטלה – וזה סימן טוב. יש גם עלייה בשיעורי ההשתתפות בשוק העבודה. זה נובע גם מגידול במספר האנשים שיצאו לחפש עבודה. אנחנו מקווים שזה מגיע מהמגזר החרדי והערבי, אבל אין לנו אפשרות לתת תשובה סופית לזה. מדובר באחת ההתפתחויות החשובות".

x