$
בורסת ת"א

דנקנר: העסקה עם אלשטיין שרירה וקיימת; נגיע להסדר חדש עם הבנקים

יו"ר אי.די.בי הגיב לדברי מנכ"לית לאומי רקפת רוסק עמינח שאמרה כי הסיכויים למימוש עסקת אלשטיין-גנדן אפסיים. דנקנר ייצא מחר לארגנטינה לפגישה דחופה עם אלשטיין. זאת לאחר שבנק לאומי ביטל סופית את מיתווה ההסדר עם גנדן. דנקנר ינסה עתה להגיע למתווה חדש ומהיר מול הבנק

גולן חזני 15:4119.04.13

"העסקה לפיה אלשטיין ישקיע כספים נוספים בגנדן, תקפה שרירה וקיימת" - כך מסר היום (ו') יו"ר קונצרן אי.די.בי נוחי דנקנר, בתגובה לדברי מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח, שאמרה כי הסיכויים למימוש עסקת אלשטיין-גנדן אפסיים. 

דנקנר אמר עוד, כי "בתחילת השבוע הקרוב אני אמור להיפגש עם אדוארדו אלשטיין לצורך קידומה המהיר של העיסקה. נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות קיבלה עדכון לגבי כל המהלכים בנושא זה, הנעשים בתיאום מלא עימה. אנו משוכנעים שגם עם הבנקים לאומי ומזרחי נגיע למתווה שיהיה מוסכם עליהם, ושבמסגרתו הבנקים יוכלו לקבל את מלוא החובות כלפיהם".

 

דנקנר ייצא מחר לארגנטינה לפגישה דחופה עם אדוארדו אלשטיין בנסיון לזרז את מימוש האופציה להשקעה של 75 מיליון דולר בגנדן. אופציה זו מותנית כאמור בהסדר מול לאומי ומזרחי.

 

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

הודעתו של נוחי דנקנר מגיעה לאחר שמוקדם יותר היום ביטל דירקטוריון בנק לאומי סופית את המיתווה העקרוני של הסדר החוב שהושג מול נוחי דנקנר ואדוארדו אלשטיין לגבי חובה של חברת גנדן לבנק. בהודעה שהוציא הבנק לאחר ישיבת הדירקטוריון נאמר כי המנכ"לית רקפת רוסק עמינח הנחתה את הצוות המקצועי העוסק בנושא בבנק, לפעול למיצוי כל האפשרויות לגביית החוב.

 

דנקנר ינסה הגיע למיתווה חדש ומהיר מול הבנק. מקורבים לאידיבי מסרו היום כי אלשטיין עומד מאחורי העיסקה ורוצה לעשות אותה. אי.די.בי תנסה להגיע למיתווה להסדר חדש מול לאומי. הבנקים האחרים יחליטו בימים הקרובים באילו צעדים לנקוט.

 

רוסק עמינח הודיעה כי לאור ההתפתחויות בשבוע האחרון אפסו הסיכויים להתממשות עסקת אלשטיין-גנדן, מאחר שכחלק מהתנאים להשקעת אלשטיין בגנדן נדרשו מכלול הסדרים במערכת הבנקאית והפיננסית (הסדר באי.די.בי אחזקות ובחובות הפרטיים של דנקנר בחברת טומהוק), אשר להערכת הבנק אינם ניתנים למימוש. כתוצאה מכך המיתווה התייתר ואיננו עומד על הפרק. הבנק עידכן את הפיקוח על הבנקים בנושא.

 

מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח ונוחי דנקנר. אין הסדר מנכ"לית לאומי, רקפת רוסק עמינח ונוחי דנקנר. אין הסדר צילום: עמית שעל, צביקה טישלר

 

גנדן חייבת לבנק לאומי כ-450 מיליון שקל, ומתוכם אמורה לתת במסגרת המיתווה כ-140-130 מיליון שקל במזומן, סכום של 180-150 מיליון שקל בפריסה ל-8 שנים ושארית החוב בסכום של כ-150 מיליון שקל אמורה היתה להימחק.

 

"רחשי לב הציבור אינם נסתרים מעינינו"

 

"ימים אלה אינם פשוטים עבור כולנו. כמנכ"ל הבנק אני מישירה מבטי אליכם ואומרת לכם באופן ברור: לאומי ממצה כל דרך לגביית חובותיו ומשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותו", כך כתבה אתמול (ה') מנכ"לית לאומי רקפת רוסק-עמינח במכתב לעובדי הבנק.

 

מדובר בתגובה ראשונה של מנכ"לית הבנק לאחר סערת הרוחות שהתעוררה בעקבות החלטת הבנק לוותר לגנדן שבשליטת נוחי דנקנר על חוב של 150 מיליון שקל מתוך הלוואה בהיקף של 450 מיליון שקל שהעניק לאומי לגנדן. החלטה שאותה כאמור ביטל הבנק באופן סופי היום. "רחשי לב הציבור אינם נסתרים מעינינו. הדיון הציבורי של הימים האחרונים חשף הסתייגות רחבה מהמתווה להסדר", הוסיפה רוסק-עמינח.

 

"אנחנו גם מתחשבים וקשובים לרעשי הציבור. עם בדיקת המפקח על הבנקים, אני משוכנע שבסופו של דבר יתברר שבנק לאומי נקט במדיניות הנכונה ביותר למתווה הנכון ביותר להחזרת מרבית כספו" - כך אמר אתמול יו"ר בנק לאומי, דוד ברודט, לגלי צה"ל, בהתייחסו לפרשת מחיקת החוב של חברת גנדן שבשליטת נוחי דנקנר.

 

יחימוביץ': ביטול העסקה - ניצחון אדיר לציבור

 

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' אמרה בתגובה להתפתחויות האחרונות כי ביטול העסקה המפוקפקת עם נוחי דנקנר הוא נצחון אדיר של הציבור בישראל. "מתברר שהציבור לא אדיש, לא מנומנם, נבון ומבין גם בהסדרי חוב שאי הצדק וחוסר ההגיון הכלכלי זועק מהם. מסר ברור הועבר לטייקונים הממונפים: הסתיים העידן שבו משתמשים בלי הבחנה בכספי החוסכים, וכשכושלים עסקית - הם לא משלמים והציבור הוא זה שנדרש לשלם". יחימוביץ' מזהירה כי הקרב לא תם וכי גל הסדרי חוב גדול עומד בפתח, ואולם תמרור אזהרה חד וברור הוצב לפני בעלי ההון, הבנקים, הגופים המוסדיים והרגולטורים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x