שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הבנקים גררו את הבורסה בתל אביב לירידות; בזק צללה ב-3.4%

מדד ת"א 25 איבד 1.5%, ת"א 100 השיל ב-1.3% ומדד הבנקים צלל ב-2.7%; פריקו: "המשקיעים חוששים מחוסר יציבות של הממשלה החדשה שתוקם"; מנכ"ל בזק, אבי גבאי, הודיע על פרישתו; מניית אינסוליין זינקה ב-19% ומלאנוקס ירדה ב-5.6%; מחזור המסחר - 749 מיליון שקל

מעין מנלה 16:3120.01.13
מניות הבנקים משכו היום (א') את הבורסה בתל אביב לירידות, זאת יומיים בלבד לפני הבחירות לכנסת ה-19. מחזור המסחר היה נמוך והסתכם ב-749 מיליון שקל בלבד.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז ביטוח

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

הירידות היום בבורסה מיוחסות בעיקר לאי הוודאות של הבחירות, אמר ל"כלכליסט" גיל הוד, מנכ"ל פריקו השקעות. "למרות שיש וודאות לגבי המנצח קיימת אי וודאות לגבי מבנה הקואליציה גם במישור הכלכלי וגם במישור המדיני", מסביר הוד. "השוק חושש שקואליציה ימנית מידי תגרום להמשך תהליך הבידוד של ישראל וללחצים בינלאומיים. כמו כן, קואליציה חברתית מידי תגרום לתקציב עם חריגות שיוביל להמשך גירעון הולך וגדל ובעצם כפועל יוצא תהיה פגיעה בכלכלה. לכן כולם מעדיפים ביום יומיים שלפני להקטין פוזיציות", אמר הוד.

 

עם זאת, מציין הוד, בשבע מתוך שמונה מערכות הבחירות האחרונות, השוק עלה בשיעור נאה בשנה שאחרי הבחירות.

אורי ליכט מאי.בי.אי התייחס בשיחה עם "כלכליסט" לעזיבה המפתיעה של מנכ"ל בזק אבי גבאי ואמר כי "גבאי היה מנכ"ל מוערך מאוד בשוק ההון. הוא התמודד יפה עם ועד העובדים של החברה והוביל תהליכי התייעלות שכללו פרישה עובדים".

 

"קשה לדעת מה הסיבה האמיתי לפרישתו של גבאי אבל חרושת השמועות סביב המחליף החלה, כאשר גם האפשרות של שנראה את סטלה הנדלר שפרשה רק לאחרונה מ-HOT חוזרת בדרך זו או אחרת לקבוצת אלוביץ'", אמר ליכט.

 

"הגירעון בתקציב אינו נורא, אני אדע לטפל בו" - כך אמר אתמול בערב ראש הממשלה בנימין נתניהו בראיון ל"פגוש את העיתונות" בערוץ 2.

 

"הסיכון לתיקון בשוק המניות המקומי מתגבר, דבר המשתקף מעליית סטיות התקן הגלומות בחוזים על מדד המעו"ף", כך מעריכים כלכלני בנק לאומי בסקירתם השבועית, "בהתחשב ברמות המחירים אליהן טיפסו חלק ניכר ממניות המעו"ף, ובאתגרים הרבים הצפויים ללא מעט מהן, בעת הנוכחית אנו מעדיפים השקעה במניות השורה השנייה על פני מניות השורה הראשונה".

 

הוועדה להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית מתכננת לקצר ולהקל את תהליך מעבר הלקוחות בין הבנקים. ל"כלכליסט" נודע כי בימים אלה עוסקת הוועדה, בראשות המפקח על הבנקים דודו זקן, בבדיקת הליך ניוד החשבונות הקיים, במטרה לקדם חקיקה שתקל את המעבר בין הבנקים. מדובר בהליך שאינו נמצא בסמכות המפקח בלבד, ולכן נדרשת חקיקה לשינוי המצב הקיים. המהלך מגיע כחודשיים לאחר שבנק ישראל החליט להוזיל או לבטל חלק מהעמלות שגובים הבנקים, כחלק מיישום המלצות הוועדה.

 

ביום שישי ננעל המסחר בוול סטריט במגמה מעורבת, על רקע האפשרות כי תקרת החוב של ארה"ב, העומדת כעת על 16.4 טריליון דולר, תועלה בשבוע הבא באופן זמני למשך שלושה חודשים. עוד ברקע - ירידה מפתיעה בביטחון הצרכנים בינואר לשפל של יותר משנה. גם באירופה ננעל המסחר במגמה מעורבת.

 

המסחר בבורסה בתל אביב ננעל ביום חמישי ביציבות. בסיכום שבועי מדד ת"א 25 ירד ב-1.3% אך מתחילת החודש הוסיף 1.9%. מדד ת"א 100 סיים את השבוע עם ירידה של 1.4% אך השלים עלייה של 2.1% מאז תחילת ינואר.

 

שוק האג"ח

איגרות החוב הממשלתיות נעלו את יום המסחר ביציבות, אולם בשוק הקונצרני אג"ח אי.די.בי בלטו בירידות של עד 6% לאחר שחברת הדירות S&P מעלות הורידה את דירוג איגרות החוב של אי.די.בי פתוח בשלוש רמות לרמה של B והותירה את תחזית הדירוג השלילית. במעלות ציינו שהורדת הדירוג של אי.די.בי פתוח נובעת מהערכה שהסיכון לכשל פירעון המשיך לעלות בחודשים האחרונים.

 

מניות במרכז

אינסוליין, המייצרת מכשור רפואי לטיפול בסכרת, קיבלה שיפוי ביטוחי מחברת הביטוח הגרמנית ברמר. גובה השיפוי הוא 1.66 יורו ליום עבור כל חולה סכרת, כאשר מחיר הערכה על פי השיפוי הוא 98 יורו. ההערכות הקודמות של החברה, שהתבססו על חברת ייעוץ, עמדו על 1.1-1.3 יורו עבור כל חולה ליום, כך שפוטנציאל ההכנסות עבור החברה גדל כתוצאה מהודעה זו.

 

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: בלומברג

 

אדירה אנרגיה, העוסקת בחיפושי נפט וגז בישראל, מנסה להנפיק את פעילותה בתחום חיפושי הנפט והגז בבורסה בת"א. החברה ביקשה לגייס ביום חמישי עד 43 מיליון שקל בהנפקת 120 מיליון מניות רגילות, אלא שהביקושים בהנפקה הסתכמו ב-6.2 מיליון שקל בלבד.

 

כאמור, קבוצת בזק הודיעה הבוקר לבורסה על פרישה מפתיעה של המנכ"ל, אבי גבאי. גבאי מכהן בתפקיד המנכ"ל שש שנים וצפוי לעזוב בפועל בעוד חצי שנה, לאחר חפיפה עם המחליף שזהותו עוד אינה ברורה. לדבריו, המהלך נובע מתחושה של מיצוי.

 

תהל, חברה בת בבעלות מלאה של קרדן אן.וי ,תרשום רווח של 33 מיליון שקל בגין מכירת מתחם תהל ברחוב אבן גבירול בתל אביב, ולא 53 מיליון שקל כפי שדיווחה מלכתחילה.

 

המאבק של מחזיקי האג"ח באלביט הדמיהמול בעל השליטה מוטי זיסר מתחיל היום. ל"כלכליסט" נודע כי המגמה בקרב מחזיקי האג"ח הגדולים של החברה היא לדרוש מזיסר הזרמה של כ־150 מיליון שקל - התשלומים שהחברה אמורה לפרוע במרץ ובאפריל - כתנאי להסכמתם לתשלום של פברואר למחזיקי האג"ח הקצרות.

  

חברת הנדל"ן מבני תעשייה גייסה 136 מיליון שקל בהנפקת אג"ח. החברה, שבשליטת אליעזר פישמן, השלימה את השלב המוסדי בהרחבת אג"ח סדרות ט' וי"ד. סדרה ט' במח"מ 3.7 שנים ואג"ח מסדרה י"ד במח"מ 4.6 שנים מדורגת על ידי מדרוג ברמה של A2. 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x