$
המלצות ואזהרות

אחרי הצלחה חלקית בשנה שעברה: פריקו מאמינים בתשובה ובבלווטניק

בשנה שעברה הצליחו עם מניית גילת שזינקה ב-30%, השנה ממליצים על גלובל כנפיים והאג"ח של קבוצת דלק. אלו חמש המניות וחמש האג"ח המומלצות של פריקו ל-2013

גיא בן סימון 20:2928.12.12

הפרויקט השנתי של "כלכליסט" למניות ואגרות חוב מומלצות ב-2013 נמצא, כאשר שלושה בתי השקעות נותרו עד לנקודת הסיום. תיק ההשקעות שהרכיב פריקו בשנה שעברה לא הניב תשואה יוצאת דופן כשרשם עלייה של 4.5% בממוצע במניות, ועלייה ממוצעת של 6.1% באג"ח המומלצות.

 

המניות והאג"ח המומלצות ל-2013:

מגדל

איילון

תמיר פישמן

הדס ארזים

הלמן אלדובי

כלל פיננסים

דש ברוקראז'

מיטב

 

בשנה שעברה פריקו פגעו נכונה עם ההמלצה על מניית גילת שזינקה ב-30% בשנה, וכן עם מניות החברה לישראל (7.7%), דלק קידוחים (6.2%) ואיתוראן (3%). מנגד, פריקו המליצו על מניית בזק שצנחה ב-24%. בזירת האג"ח פריקו הצליחו להמליץ נכונה על האג"ח של הכשרת היישוב מסדרה 12 שעלתה ב-14%. עוד המליצו בפריקו על כלכלית ירושלים אג"ח ח' (5.8%), אבגול אג"ח א' (7.9%), נייר חדרה אג"ח 4 (8.3%) ונפלו עם ההמלצה על אג"ח של אלביט מערכות מסדרה א' איבדה השנה (5.5%).

 

לגבי המדדים המובילים בפריקו צפו כי ת"א 25 יסיים את 2012 ברמה של 1,250 נקודות, בעוד שת"א 25 נסחר היום סביב 1,185 נקודות. לגבי דאו ג'ונס צפו בפריקו כי יסיים את 2012 ברמה של 13,000 נקודות, בעוד שהיום הדאו ג'ונס נסחר סביב 13,160 נקודות. פריקו צפו בשנה שעברה כי הדולר יגיע ל-3.65 שקלים בסוף השנה, קרוב לשער הדולר כיום: 3.75 שקלים. בעוד שהיורו נסחר היום סביב 4.9 שקלים, בפריקו צפו בשנה שעברה כי היורו יגיע ל-4.55 שקלים בלבד. 

 

הממליץ: גיל הוד, מנכ"ל פריקו השקעות

 

5 מניות מומלצות

 

דלק קידוחים - בגלל לווייתן

שותפות מוגבלת הנמצאת בבעלות קבוצת דלק ועוסקת בחיפושי נפט וגז. בין אחזקותיה כ-23% משדה הגז "לוויתן", שם נוצרה הצפת ערך עם כניסתו הצפויה של השותף האוסטרלי וודסייד (השלמת העסקה צפויה בשנה הקרובה), כ-16% משדה הגז "תמר" אשר כבר בשנה הקרובה יהפוך לפעיל וכ-25% משדה הגז המתכלה "ים תטיס" ואחזקה בשדות הגז בקפריסין באמצעות "בלוק 12". לשותפות פוטנציאל תזרימי משמעותי לשנים הבאות והיא נסחרת בדיסקאונט על אחזקותיה. השקעה בה הינה השקעה ממוקדת בפוטנציאל הגז ואולי אף נפט בגבולותיהן הימיים של ישראל וקפריסין.

 

שופרסל - המניה ירדה יותר מדי

החברה עוסקת בתחום קמעונאות המזון ומוצרים אחרים באמצעות הפעלת רשת חנויות בעלות מיצוב שונה כגון דיסקאונט ומוצרים כשרים למהדרין. קמעונאית המזון מחזיקה בעלות פיזית על חלק מחנויותיה וכן בהכנסות מנדל"ן מניב. תחום המזון מצוי בתחרות קשה, כאשר שופרסל הייתה במגננה לאורך השנים האחרונות ולכן מחיר המניה סבל מכך וגם מן העובדה כי החברה משתייכת לקונצרן אי.די.בי. אנחנו מאמינים ששופרסל תצליח לשפר את רווחיותה בסביבה המאתגרת לאור תהליך ההתייעלות רחב ההיקף בו התחילה בשנה שעברה ושהשפעותיו נמצאות כבר בשטח.

 

צילום: נמרוד גליקמן

 

דיסקונט - סיכוי לשיפור בתוצאות

הבנק השלישי בגודלו לאחר פועלים ולאומי ומצוי בתחרות קשה על נתח שוק עם בנק מזרחי. לבנק אחזקה בחברה כלולה - הבנק הבינלאומי הראשון ופעילות עסקית בחו"ל בארה"ב, בדרום אמריקה, בשוויץ ובבריטניה. הבנק עבר בשנתיים האחרונות שינוי בשדרה הניהולית ומיקוד בפעילות העסקית. מניית הבנק נסחרת לאורך זמן ביחס נמוך של שווי שוק להון עצמי. תהליך ההתייעלות שעובר הבנק בשנים האחרונות וכן שיפור תיק האשראי יביאו לשיפור בתוצאות ומיצוב הבנק בשנים הקרובות.

 

כלל תעשיות - העברת הבעלות תייצר תנופה

חברת החזקות בתחומי התעשייה, טכנולוגיה וביוטכנולוגיה. ביולי 2012 נמכרה השליטה מקונצרן אי.די.בי לידי לן בלווטניק. העברת הבעלות צפויה ליצור שינוי ותנופה בחברת האחזקות. מבין אחזקותיה הבולטות ניתן למנות את משאב, מונופול המלט בישראל, נייר חדרה וכלל ביוטכנולוגיה. בנוסף, המעבר של החברות בקבוצה לשימוש בגז טבעי ישפר מאוד את הרווחיות בשנים הקרובות ויספק לקבוצה הזדמנות להצפת ערך משמעותית.

 

לן בלווטניק לן בלווטניק

 

בזן - בגלל הצפת ערך

החברה מוכרת מוצרי דלק מוגמרים ומוצרי ביניים ללקוחותיה בעיקר בארץ ואף בחו"ל. מייצרת ומוכרת פולימרים לתעשיית הפלסטיק באמצעות חברות בנות וכן מוצרים ארומטיים. כניסתו לפעילות סדירה של הפצחן המימני, בו הושקעו בשנים האחרונות סכומים ניכרים לצד תהליך ההתייעלות העובר על החברה אמורים להציף ערך כבר בשנת העבודה הקרובה.

 

5 איגרות חוב מומלצות 

 

גלובל כנפיים אג"ח א'

תשואה לפדיון של 8.1% מח"מ בינוני של 3.5 שנים

גלובל כנפיים עוסקת ברכישה של מטוסי נוסעים ומטוסי מטען והחכרתם לחברות תעופה בעולם. החברה נהנית מתזרים מזומנים גבוה ומביטחון יחסי בהחכרה של המטוסים. כמו כן, החברה צלחה משברים עולמיים בתחום התעופה. גלובל כנפיים הינה חברה בתבבעלות מלאה של החברה הציבורית כנפיים.

 

התזרים החיובי לצד הניסיון בתחום מאפשרים ליהנות מתשואה נאה. בשלושת הרבעונים הראשונים של השנה הציגה החברה רווח נקי של 4.2 מיליון דולר, לעומת הפסד בתקופה המקבילה וזאת למרות ההאטה העולמית. אנחנו מאמינים שבתנאים של שגשוג עולמי תצליח החברה לשפר את רווחיותה וכך גם יגבר הביטחון שבעמידה בהחזרי האג"ח.

 

פועלים הנפ' אג"ח טז'

תשואה לפידיון של 4.6% מח"מ ארוך יחסית של 7.2 שנים

איגרת החוב מונפקת ע"י חברה בבעלותו המלאה של בנק הפועלים באמצעותה הוא מגייס חוב. אמנם המח"מ ארוך, אך נותן פרמיה סבירה מעל אג"ח ממשלתי מקביל מסוג שחר, ובכך מבטיח תשואה עודפת בסביבת ריבית נמוכה במשק. ההשקעה באיגרת חוב זו מיועדת למשקיעים המעוניינים לקבל תשואה שוטפת גבוהה יחסית ברמת ביטחון גבוהה.

 

דלק קבוצה אג"ח טו' - תיהנה מתזרים איתן

תשואה לפדיון של 5% במח"מ של 3.3 שנים

קבוצת דלק הינה חברת אחזקות בתחומי הזיקוק בארה"ב, תחנות דלק, חיפושי גז ונפט וכו'. כשותפה בבעלות על מאגרי האנרגיה הגדולים בישראל עתידה הקבוצה להינות מתזרים איתן אשר ילך ויתגבר לאורך העשור ויאפשר לה לעמוד בפירעון החוב. מעבר לכך, הקבוצה נזילה מאוד ונוהגת לממש נכסים שונים כמעט מדי רבעון ברווחי הון גבוהים, מה שמגביר את הביטחון שיש לבעלי האג"ח.

 

שלמה אחזקות אג"ח יב' - מייצרת תזרים שנתי נאה

תשואה לפדיון של 4.8% במח"מ של 2.4 שנים

החברה עוסקת בתחום הליסינג התפעולי כולל השכרה ומכירה של כלי רכב, נציגת אופל בארץ וכן עוסקת בביטוח. האג"ח, בין היתר, מובטחות בשעבוד קבוע, ראשון בדרגה על כלי רכב, כולל כל הזכויות לקבלת כספים על פי הסכמי החכירה. האג"ח פורעת קרן ומשלמות ריבית מדי רבעון עד 2017 ובכך מייצרת תזרים שנתי נאה. בתשעת החודשים הראשונים של 2012 רשמה החברה גידול של פי 4 ברווח הנקי שהסתכם ב-24 מיליון שקל, לעומת התקופה המקבילה ב-2011. מעבר לכך, החברה שומרת על יתרת מזומנים גבוהה של למעלה מ-250 מיליון שקל בשנתיים האחרונות.

 

ליסינג ליסינג צילום: יריב כץ

 

בזן אג"ח ב' - בגלל הבנות

תשואה לפידיון של 4.5%,צמוד, מח"מ 1.5 שנים

בתי הזיקוק לנפט, מוכרת מוצרי דלק מוגמרים ומוצרי ביניים ללקוחותיה בעיקר בארץ ופחות מכך בחו"ל. מייצרת ומוכרת פולימרים לתעשיית הפלסטיק ומוצרים ארומטיים באמצעות חברות בנות. במהלך 2013 צפוי שיפור בביצועיה הכספיים של בזן , התומך בכושר ההחזר של החוב. באחרונה חתמה החברה על הסכם לרכישת גז טבעי משותפות תמר בהיקף של 1.3 מיליארד דולר ויחד עם פרויקט הפצחן שישפר את הרווחיות בשנים הקרובות, אנחנו מאמינים שמדובר בהשקעה בעלת פרופיל סיכוי-סיכון טוב למשקיעים בשוק הקונצרני.

 

תיק ההשקעות המומלץ 

אנו סבורים שהתיק הרצוי לשנה הקרובה צריך להיות מורכב מכ-25% במניות והיתרה באיגרות חוב. באפיק המניות נבחר בעיקר במניות הנסחרות בבורסה בישראל בעלות מאזן חזק ויכולת צמיחה גם בתקופה בעייתית במשק בישראל ובעולם. כמו כן נשקיע גם במניות גלובליות מסקטור הבנקאות והביטוח בארה"ב ובחברות מחצבים עולמיות. בהשקעה באיגרות חוב רצוי להתמקד באג"ח קונצרני מדורג בתמהיל של 70% ריבית שקלית קבועה ו–30% צמוד מדד, הנסחר בפער גדול אל מול אג"ח ממשלת ישראל לתקופה מקבילה.

 

פינת ההימורים 

מדד ת"א 25 בעוד שנה: עליייה של 15%

דאו ג'ונס בעוד שנה: עלייה של 12%

שער הדולר בעוד שנה: 3.65 שקלים

שער היורו בעוד שנה: 5 שקלים

 

אין לראות באמור כתחליף לייעוץ השקעות המתחשב בצרכיו של כל אדם. ייתכן שלקבוצת פריקו יש זיקה לניירות הערך המוזכרים בכתבה או לחלקם.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x