$
בורסת ת"א

סבן ינסה לשחזר את ההצלחה בעסקת בזק

איש העסקים רכש ב-2005 את גרעין השליטה במונופול התקשורת, עם קרן אייפקס ומורי ארקין. בתום ארבע שנים מימשה הקבוצה את ההשקעה - ברווח של 300%

גולן חזני 06:5914.10.12

חיים סבן (67) נשוי לשריל, פסיכולוגית ילדים, והוא אב לארבעה אשר שניים הם מנישואיה הראשונים של אשתו. הונו עומד על 2.9 מיליארד דולר לפי דירוג "פורבס" האחרון, והוא מתגורר בשכונת בוורלי הילס היוקרתית בלוס אנג'לס. כיום אחזקותיו העיקריות הן בתחום התקשורת, לאחר שרכש עם קרנות

פרייבט אקוויטי את יוניוויז'ן - רשת הטלוויזיה הגדולה ביותר בארה"ב בשפה הספרדית, תמורת 13.7 מיליארד דולר.

 

במהלך 2005 רכש את גרעין השליטה בחברת בזק, מונופול התקשורת הישראלי, עם קרן אייפקס ומורי ארקין. הקבוצה זכתה במכרז לרכישת מניות השליטה (30.4%) בחברה מידי המדינה במסגרת ההפרטה שבוצעה באותה שנה תמורת 4.3 מיליארד שקל. הקבוצה מימנה את רכישת בזק באמצעות חוב בנקאי, שלפי ההערכות עמד על 2.9 מיליארד שקל. את יתרת הסכום, 1.4 מיליארד שקל, מימנו חיים סבן (45%), קרן אייפקס (45%) ומורי ארקין (10%) באמצעות הון עצמי.

 

במהלך הזמן הגדילה הקבוצה את אחזקתה בבזק באמצעות מימוש אופציה ל־40.6% ממניות החברה, ובתקופת שליטתה בבזק החברה חילקה דיבידנדים בגובה 7.9 מיליארד שקל לבעלי מניותיה.

 

בתום ארבע שנים מימשה הקבוצה את ההשקעה, לאחר שהחזירה את החוב הבנקאי, כשמכרה ב־2009 את השליטה לשאול אלוביץ' תמורת 7 מיליארד שקל. הקבוצה רשמה רווח של 300% בעסקה, כשסבן וקרן אייפקס רשמו רווח אדיר של 2.2 מיליארד שקל כל אחד.

 

סבן נולד באלכסנדריה שבמצרים, לווירג'יניה וניסים סבן שהגיעו למצרים 20 שנה קודם לכן מטורקיה. ב־1957, כשהיה בן 13, עלתה המשפחה לארץ, התגוררה בצריף וסבלה מחרפת רעב באותן שנים. לאחר לימודיו בבית הספר היסודי נשלח סבן לפנימיית כפר הנוער בן שמן, אך עזב אותה אחרי שלוש שנים כדי לסייע בפרנסת המשפחה. את לימודיו למבחני הבגרות השלים בשעות הערב.

 

בצעירותו פעל סבן בשוק המוזיקה הישראלי, אחר כך עבר לצרפת ומשם לארה"ב, שבה נחל הצלחה גדולה כמפיק של סדרות טלוויזיה פופולריות ובהן "פאוור ריינג'רס" ו"אקס מן".

 

לפני כעשר שנים מכר סבן את עסקי הטלוויזיה שלו לקונצרן וולט דיסני תמורת סכום אדיר של 1.7 מיליארד דולר. עם ההון שעשה פנה לרכישת רשת הטלוויזיה יוניוויז'ן.

 

סבן ידוע כתורם גדול למוסדות שונים בארץ, וכאחד התומכים הגדולים של המפלגה הדמוקרטית בארה"ב. הוא אחד מאנשי העסקים הקרובים לנשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x