$
שוק ההון

בלעדי ל"כלכליסט" - פרמירה בעקבות KKR: בוחנת רכישת הפניקס

מנהלי ההשקעות של קרן ההשקעות הבינלאומית ביקרו במשרדי הפניקס וקיבלו מצגת על החברה. מנכ"ל הפניקס אייל לפידות למנהלים הבכירים של הפניקס: "יש מו"מ עם קרן השקעות, קרנות כאלה מבצעות רכישה עם מנהלי החברה"

גולן חזני 06:5729.05.12

קרן ההשקעות הבינלאומית פרמירה לא ויתרה על רכישת חברת ביטוח ישראלית. מנהלי ההשקעות של פרמירה ביקרו בחודש האחרון במשרדי חברת הפניקס, שבשליטת יצחק תשובה, וזכו למצגת על חברת הביטוח, כך נודע ל"כלכליסט". המגעים מול פרמירה ראשוניים ביותר, מאחר שמאז המצגת הקרן טרם יצרה קשר עם מנהלי החברה ולא הודיעה על רצונה להיכנס למו"מ.

 

עם זאת, עצם העובדה שפרמירה הגיעה למשרדי הפניקס עשויה להעיד על בחינה רצינית של הנושא, מאחר שהקרן כבר בדקה בעבר במשך יותר משנה את כלל ביטוח, ולצידה את כל השוק הישראלי, והיא עודכנה עוד קודם בנתונים הבסיסיים של הפניקס. את המצגת העביר מנכ"ל הפניקס אייל לפידות. עם זאת, לא ברור אם לפידות יצטרף לפרמירה אם זו תיכנס למו"מ, מאחר שפרמירה פעלה בעבר באופן צמוד עם איזי כהן, מנכ"ל אפריקה ישראל.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי לפידות כינס אתמול (ב') באופן לא מתוכנן את קבוצת המנהלים הבכירים של הפניקס ועידכן אותם כי מתנהל מו"מ מול קרן השקעות גדולה למכירת השליטה בחברה. "קרנות כאלה מבצעות את הרכישה בדרך כלל בשיתוף עם המנהלים הבכירים של החברה", סיפר לפידות והמנהלים ראו בכך רמז כי יתכן שמנהלים נוספים יצטרפו אליו לרכישה, כשאחת ההערכות הן ששמעון קלמן, סמנכ"ל הכספים הראשי של הפניקס, יהיה בין המצטרפים.

 

יצחק תשובה ואייל לפידות יצחק תשובה ואייל לפידות צילום: הדר SPIRIT

 

המו"מ עם אי.די.בי נכשל

 

פרמירה, שרכשה לפני כחצי שנה את השליטה בחברת מוצרי ההשקיה נטפים, מבקשת מזה כשנה וחצי לרכוש חברת ביטוח ישראלית. מו"מ שניהלה מול אי.די.בי במשך יותר משנה לרכישת השליטה בכלל ביטוח, לא הבשיל לבסוף לכלל עסקה, כשהמלצות ועדת הריכוזיות שהעניקו לקבוצות של דנקנר ותשובה ארבע שנים למכור את אחזקותיהן הפיננסיות, טירפדו סופית את העסקה. מאז ניהלה פרמירה רומן קצר מול חברת הביטוח הראל אולם משפחת המבורגר סירבה למכור יותר מנתח קטן, והמגעים לא הבשילו.

 

ביום חמישי נחשף ב"כלכליסט" כי מגעים למכירת הפניקס מתנהלים גם מול קרן KKR, כשכרגע היא ופרמירה הן היחידות שהוצגה בפניהן המצגת.

 

בדצמבר האחרון נחשף ב"כלכליסט" כי אייל לפידות מגבש קבוצת משקיעים לרכישת השליטה בחברה במתכונת של Management Buyout, שבו הנהלת החברה רוכשת את השליטה בה.

 

פרמייה גבוהה במיוחד

 

הפניקס, שמחזיקה בשליטה בבית ההשקעות אקסלנס, נחשבת לחברת הביטוח הרביעית בגודלה בארץ אחרי מגדל, כלל והראל, ונסחרת לפי שווי של 1.9 מיליארד שקל. עם זאת, המחיר שדורשת בעלת השליטה קבוצת דלק הוא לפי השווי שבו רכשה את השליטה בחברה - 700–800 מיליון דולר. מכאן שקבוצת דלק, שמחזיקה ב־54.8% מהון המניות של החברה, מבקשת לקבל 1.5–1.8 מיליארד שקל. לפי ההערכות מדובר בפרמייה גבוהה, שספק אם הרוכשת המיועדת תסכים לשלם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x