$
המלחמה על דמי הניהול

מיטב: הכספית הגדולה תגבה דמי ניהול

בית ההשקעות מיישר קו עם רוב הגופים שכבר העלו דמי ניהול. רק שתי קרנות עדיין לא הצטרפו למגמה: של אקסלנס ושל מגדל

רחלי בינדמן 07:3117.10.11

בית ההשקעות מיטב מתחיל לגבות דמי ניהול של 0.19% בקרן הכספית הגדולה שלו, מיטב כספית פרימיום המנהלת נכסים בהיקף של כ־4 מיליארד שקל. מדובר בקרן הכספית האחרונה של בית ההשקעות שלא גבתה עד כה דמי ניהול, כאשר רק לאחרונה החלה הקרן הכספית השניה של מיטב, ישיר כספית, לגבות דמי

ניהול בגובה 0.19%.

 

המהלך של מיטב מצטרף לגל של העלאות בדמי הניהול של קרנות הכספיות: במהלך ארבעת החודשים האחרונים, החלו כמעט כל בתי ההשקעות לגבות דמי ניהול בקטגוריית הקרנות הכספיות, לאחר שבשנים האחרונות נגבו בה דמי ניהול אפסיים. למעשה, נותרו כעת רק שתי קרנות כספיות בענף שלא גובות דמי ניהול: הקרן הכספית של אקסלנס ,כספית פרימיום, השניה בגודלה בענף עם 4.5 מיליארד שקל נכסים שסגרה את עצמה לאחרונה למצטרפים חדשים והקרן הכספית של מגדל שוקי הון, מגדל כספית, עם הנפקות מק"מ, שעשויה ליישר קו עם המתחרים בתקופה הקרובה.

 

הקרנות הכספיות הן קרנות סופר סולידיות המשקיעות בפקדונות בנקאיים קצרים ובמק"מ עד שלושה חודשים. עד כה הן גרמו להפסדים עבור בתי ההשקעות שמחזיקים בהן כיוון שנדרשו לשלם עמלת הפצה לבנקים בשיעור של 0.125%. אולם, בחודשים האחרונים הציגו הקרנות הללו גיוסי עתק על רקע חיפושי המשקיעים אחר אפיקים סולידיים בעקבות התנודתיות החריפה בשווקים. על רקע הפדיונות הכבדים בתעשיית הקרנות החל מחודש מרץ האחרון, כאשר המשקיעים הזדקקו יותר מתמיד לקרנות הכספיות, היה מיטב שהחל לגבות ביולי דמי ניהול בקרן ישיר כספית. תוך שלושה חודשים הצטרפו אליו רוב בתי ההשקעות ומיהרו להעלות דמי ניהול בקרנות הכספיות לשיעור של 0.19%-0.15%. ההעלאה הבולטת ביותר היתה של הקרן הכספית הגדולה בענף, הראל כספית פלטינום, עם היקף נכסים מנוהל של 7 מיליארד שקל, זאת לאחר שבמשך יותר משלוש שנים לא גבתה הקרן דמי ניהול.

 

בית ההשקעות הראשון שהחל לגבות דמי ניהול בקרנות הכספיות היה פסגות, שעשה זאת בסוף 2010, אלא שהמתחרים לא מיהרו תחילה להצטרף לבית ההשקעות הגדול בתעשיה. כיוון שרמת הריבית הנמוכה באותה תקופה גרמה לקרנות הכספיות להציג תשואות אפסיות שלא הצדיקו גביית דמי ניהול. חשוב לציין, כי מיטב הודיע מראש כי יעלה דמי ניהול בקרנות הכספיות וכי מיטב כספית פרימיום מובילה את התשואות בקטגוריה של הקרנות הכספיות עם תשואה של 7.19% (אחרי שגבתה דמי ניהול בחלק משמעותי מהתקופה) בשלוש השנים האחרונות לעומת תשואה של 5.9% בכלל התעשייה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x