$
בורסת ת"א

דורי סגל: "אנחנו רוצים להציל את אורמת"

בשיחה עם "כלכליסט" מסביר סגל, מבעלי השליטה בגזית, את התנגדותם למינוי מחודש של הדירקטורים הישנים ומספר על הכשלים הניהוליים שהוא מוצא באורמת. "אי אפשר לנהל חברה כל כך גדולה בארה"ב מיבנה", הוא אומר, "אנחנו לא רוצים להשתלט על אורמת, אנחנו רק רוצים לעזור"

נעמה סיקולר 11:0201.07.10

"אנחנו מודאגים מאוד ממצב אורמת, זו האמת. גזית בסך הכל רוצה להציל את אורמת ואת משפחת ברוניצקי. אנחנו חושבים שיש כשלים שאפשר לתקן אותם וצריך לתקן אותם ואנחנו רק רוצים לעזור", כך אמר הבוקר (ה') דורי סגל, מבעלי השליטה בגזית, בהתייחס לנייר העמדה ששיגרה החברה הבוקר לחברת אורמת ולבורסה ובה התנגדות למינוי מחודש של הדירקטורים החיצוניים בחברה והצעת מועמדים חלופיים לדירקטוריון בשל כשלים שנפלו לטענת גזית בניהול אורמת.

 

"אני מקווה שכולם יבינו את המהלך שלנו, יתייחסו אליו מנקודת המבט הנכונה ולא יתחילו לקשקש על מאבק שליטה. גזית לא רוצה להשתלט על אורמת ולא רוצה להדיח את משפחת ברוניצקי, אנחנו בסך הכל רוצים שיקשיבו לנו ושהחברה תתנהל בצורה טובה יותר. אני חושב שאחרי 3 שנים שבהן מסבירים שאנחנו רוצים להשתלט על אורמת וזה לא קורה, הגיע הזמן שסוף סוף נקבל התייחסות ראויה", אומר סגל.

 

לדבריו, גזית ניהלה בחודשים האחרונים שיחות עם הנהלת אורמת ועם הדירקטוריון שלה אך לא קיבלה שום מענה אמיתי לסוגיות שהעלתה. "היתה הידברות אבל הגענו למסקנה שזה לא ממש עזר וזה בלשון המעטה. את כל מה שכתבנו בנייר העמדה הבאנו לידיעת הנהלת החברה בעל פה ובכתב, אבל לא זכינו למענה".

 

"לא מחפשים להדיח את משפחת ברוניצקי"

 

סגל ממשיך בדבריו: "שוב אני מדגיש - זה ויכוח ענייני על איך מנהלים את החברה אנחנו לא מחפשים לשנות את השליטה. יש לנו הערכה למשפחת ברוניצקי, יש לנו הערכה לחזון ולידע המקצועי וגם יש לנו הערכה לחברה שבנו במשך 40 שנה, אנחנו אנשי עסקים, בנינו בעצמנו חברה ואנחנו יודעים מה זה. אנחנו לא מחפשים להדיח את משפחת ברוניצקי אבל חושבים שהמצב כמות שהוא לא יכול להימשך, לטובת כל בעלי המניות. יש לנו אינטרס דומה וכל מה שאנחנו רוצים זה להשביח את החברה".

 

סגל מתאר מספר כשלים בהתנהלות הנהלת אורמת והדירקטוריון שלה. לטענתו יש בעיה ניהולית באורמת טכנולוגיות, החברה הבת הנסחרת בארה"ב: "אי אפשר לנהל חברה כזו גדולה בארה"ב מיבנה. לאורמת יש חברה בת בארה"ב שבה חלק מהותי מהפעילות, אבל אין לה הנהלה מקומית. הנהלה מקומית מנהלת טוב יותר עסק מקומי. כך נוהגת טבע וכך גם אנחנו נוהגים.

 

"צוות מקומי מאפשר לך להגיב טוב יותר להתרחשויות ולשמור על קשר שוטף עם המשקיעים, האנליסטים עם צוות העובדים. צוות מקומי גם מבין טוב יותר את הרגולציה". סגל אומר את הדברים בין היתר על רקע דרישת רשות ניירות ערך בחודשים האחרונים מאורמת לתקן אחורנית את דו"חותיה בשל כשלים שנפלו בדיווח לרשויות בארה"ב. "אני מבין שקורות טעויות גם אם אני חושב שהן לא היו צריכות לקרות. צוות מקומי היה מונע את זה לדעתי".

 

יהודה ויהודית ברוניצקי, אורמת. "אני מבין שקורות טעויות, גם אם הן לא היו צריכות לקרות" יהודה ויהודית ברוניצקי, אורמת. "אני מבין שקורות טעויות, גם אם הן לא היו צריכות לקרות" צילום: סיוון פרג

 

בנוסף, לטענת סגל יש באורמת בעיה חמורה של ניהול פיננסי. "הצענו כבר כמה פעמים להקים צוות מוחות שייבחן את כל הנושא המימוני בקבוצה. אפשר להגדיר את הניהול הפיננסי של אורמת כ'ליד חובבני' אני חושב שצריך לנהל שונה את יתרות המזומנים, חברה כמו אורמת צריכה שיהיו לה קווי אשראי ולא מזומן בבנק, היא גם צריכה דירוג אשראי. אני חושב שהיא צריכה לפעול לגיוס חוב בלתי מובטח שייתן לה יותר דרגות חופש ניהוליות ולבחון מחדש את כל נושא גיוס ההון המובטח. זה לא סוד שלקבוצה שלנו - גזית - יש ניסיון עתיר שנים בגיוס הון ואנחנו מוכנים להעמיד אותו לרשותם ובחינם. אבל הנהלת אורמת לא עשתה שימוש בניסיון שלנו אפילו לא לעשר דקות".

 

"פועלת ללא תוכנית אסטרטגית"

 

כמו כן, לדברי סגל אורמת פועלת ללא תוכנית אסטרטגית. "אורמת לא צמחה בשנים האחרונות באמצעות מיזוגים. אני חושב שהחברה לא יכולה לבנות רק על צמיחה אורגנית. צמיחה אורגנית היא בסדר אבל מדי פעם אפשר גם לרכוש מתחרה, זה מקובל.

 

"אורמת היא חברה יוצאת מהכלל אבל כשיש הנהלה מאוד מצומצמת ואין עומק ניהולי אז גם אי אפשר לבצע מיזוגים ורכישות. זה תחום שלמשל הייתי שמח אם יורם ברוניצקי היה יותר מעורב בו. אני מעריך מאוד את דיתה ברוניצקי אבל היא לא יכולה להיות בכל מקום. יש גם פוטנציאל גדול לדעתנו בתחומים שמשיקים לתחום הפעילות של אורמת אבל היא בכלל לא מסתכלת עליהם, כמו אנרגיית רוח".

 

סגל אומר עוד: "אני חושב שאם גוף פיננסי היה נכנס היום לגזית, היינו מקשיבים לעצות שהיו נותנים לנו, למה לא? אתה אף פעם לא יודע מה תלמד, אבל משפחת ברוניצקי לא מוכנה להקשיב. את כל מה שאני אומר וכל מה שאני מטיף לו, אנחנו מיישמים אצלנו בבית, נתן חץ הוא שותף שלנו הרבה שנים ואנחנו תמיד מקשיבים לו ולא פעם ולא פעמיים גם קיבלנו עצה מאוד טובה.

 

"במצב הזה אנחנו חושבים שצריך לרענן את הדירקטוריון ומציעים שני מועמדים שאינם עובדים של גזית ואין להם קשר עסקי איתנו; הדירקטוריון זקוק לתוספת איכותית. יובל ינאי הוא איש כספים, היה סמנכ"ל כספים באלסינט וכור והיום הוא בגיווןיש לו הרבה ניסיון בגיוס כספים בישראל ובעולם. גד ארבל המועמד השני שלנו, לשעבר הממונה על שוק ההון, חבר דירקטוריון בנק דיסקונט, גם הוא עם הבנה מאוד טובה בניהול פיננסי".

 

בהתייחס לפרסומים האחרונים לפיהם משפחת ברוניצקי רוצה למכור עד 10% מהחברה, אמר סגל: "אני לא יודע האם זה נכון, לא עודכנו בכזה מהלך, אבל אם אכן זו הכוונה, זה רק מעיד עד כמה אנחנו צודקים. מהלך כזה לא טוב לחברה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x