$
שוק ההון

בלעדי ל"כלכליסט" - האצבעות משנות כיוון: דפי זהב תתמקד בפעילות האינטרנט

לאחר שב־2009 עברו ההכנסות מהאינטרנט את ההכנסות מהמדריכים המודפסים, החליטו ב־GPM, החברה־האם של דפי זהב, לאחד את כל פעילויות האינטרנט של החברה לישות אחת. במקביל, מנכ"ל D Group צפוי לפרוש מתפקידו

גילעד נס 10:5812.04.10

חברת GPM, החברה־האם של דפי זהב, מתחילה בימים אלה במהלך לשינוי ארגוני שיציב את פעילויות האינטרנט כבסיס החברה לעתיד - כך נודע ל"כלכליסט".

 

ב־2009 עקפו לראשונה ההכנסות מפעילויות האינטרנט של החברה, בהיקף של 138 מיליון שקל, את ההכנסות מפעילות המדריכים המודפסים שלה, שהסתכמו ב־135 מיליון שקל וצנחו ב־15%. הכנסות אתר d.co.il עצמו צמחו מ־59 ל־79 מיליון שקל, והן מהוות יותר ממחצית מההכנסות מהמדריכים המודפסים המכילים תוכן דומה.  

 

 

עם האצת הדיונים להסדר מול בעלי איגרות החוב ובנק הפועלים, שלו חבה החברה 160 מיליון שקל, ביקשו ב־GPM לגבש מבנה ארגוני שימקד את פעילות החברה בתחומי האינטרנט והסלולר לשנים הבאות, מתוך הבנה כי תחום המדריכים המודפסים צפוי להמשיך ולקטון.

 

כיום מתנהלת GPM במבנה הכולל שלוש חברות: דפי זהב, הכוללת את פעילות המדריכים המודפסים ואתר האינטרנט; D Group, הכוללת את פעילויות האינטרנט האחרות שהחברה רכשה והשיקה במהלך השנים; ודן אנד ברדסטריט, חברת המידע העסקי שנרכשה. במסגרת השינוי הארגוני יאוחדו כל פעילויות האינטרנט של החברה, הכוללות את אתר האינטרנט d.co.il והפעילויות האינטרנטיות האחרות, בהן זאפ, Rest, דוקטורס ומתחתנים, לחברה אחת.

 

המותגים והפעילויות עצמן ייוותרו ללא שינוי, אולם בחודשים הקרובים, בעת מימוש המהלך, ייבחנו גם שינויים במיתוג הקבוצה כולה.

 

אתמול נמסר לעובדי הקבוצה על השינוי הארגוני. שלום ברקוביץ', שניהל את פעילות D Group בחמש השנים האחרונות, צפוי לעזוב את תפקידו בסיום המהלך, ומנכ"ל דפי זהב, ניר למפרט, יהיה אחראי על כלל פעילויות החברה לאחר השינוי.

 

ברקוביץ', לשעבר סמנכ"ל הכספים של דפי זהב, ביצע בשנים האחרונות איחוד וייעול של המערכות התומכות במותגים שרכשה דפי זהב, שכונסו לבניין אחד ברמת גן ועשו שימוש בתשתית משותפת של שירותים פיננסיים, טכנולוגיים ולוגיסטיים במקום להיוותר כפעילויות נפרדות.

 

חברת האחזקות GPM מעסיקה כ־800 עובדים, מתוכם מועסקים 600 עובדים בפעילויות המדריכים והאתרים המתמחים ו־200 בדן אנד ברדסטריט. בחברה לא מתכננים פיטורים בעקבות מהלך איחוד הפעילויות, ולמעשה אף מתכוונים לגייס אנשי טכנולוגיה ותוכן בטווח הקרוב, אולם ככל הנראה במשך הזמן יצטמצם מספר העובדים כתוצאה מעזיבת עובדים שתחתיהם לא יגויסו עובדים חדשים.

 

ב־2009 ירדו הכנסות החברה כולה ב־3.5% ל־318 מיליון שקל, אולם הרווח התפעולי עלה ב־4% ל־77.5 מיליון שקל. ירידות של 15% בהכנסות מתחום המדריכים המודפסים ושל 10% בהכנסות דן אנד ברדסטריט אוזנו בחלקן באמצעות עלייה של 15% בהכנסות מהאינטרנט. הרווח התפעולי של דן אנד ברדסטריט ירד בשליש, בעקבות המשבר הפיננסי, אולם פעילות האינטרנט הציגה זינוק של 43% ברווח התפעולי.

 

בדצמבר מונה יעקב אלינב, לשעבר המשנה לבנק הפועלים, כיו"ר דפי זהב. לפני כשבועיים, לאחר מסכת דיונים שנמשכה כמעט שנה וחצי, הגיעו הצדדים להסכמה לפיה ימחלו בעלי האג"ח על חוב החברה כלפיהם, יקבלו בתמורה אחזקות מיידיות ב־GPM ויהפכו למעשה לבעלי החברה. יצוין כי הסכמה זו טעונה עדיין את אישורו של בית המשפט, ובקשה בנידון תוגש לו בימים הקרובים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x