$
בורסת ת"א

בעקבות החלטת העליון: שאול אלוביץ' מאיץ המגעים להשתלטות על yes

במו"מ לרכישת חלקם של מחזיקי המיעוט ב־yes. בוחן במקביל גם ויתור על yes והשתלטות על בזק

גילעד נס 07:0123.08.09

החלטתו של בית המשפט העליון מיום חמישי שלפיה הוא אוסר על בזק להתמזג עם yes, כבר מעוררת את שוק התקשורת. ל"כלכליסט" נודע כי עוד לפני פסיקת בית המשפט גורמים ביורוקום, הנמצאת בשליטתו של שאול אלוביץ', ניהלו שיחות "על אש קטנה" עם גורמים בקרדן, בפולאר תקשורת ובגילת, בעלי מניות המיעוט ב־yes, אולם לאחר הפסיקה התעצמו המגעים לקראת עסקה שתוביל את יורוקום לזכות בנתח גדול יותר ב־yes.

 

לבזק יש אופציה להגיע לאחזקה של יותר מ־58% ב־yes, אך בשבוע שעבר קבע בית המשפט העליון, בקבלו את ערעור הרשות להגבלים עסקיים ויורוקום, כי לא תוכל לממש אופציה זו. לבזק אין אינטרס למכור כרגע את אחזקותיה בחברה, שכן בעשותה כן היא תאבד את זרוע המדיה שלה עוד בטרם הצגת אלטרנטיבה מבוססת IPTV (שידורי טלוויזיה מובססים אינטרנט). מצד שני, בעלי מניות המיעוט רואים בהחלטת בית המשפט הזדמנות לממש את אחזקותיהם ב־yes, במיוחד פולאר תקשורת, הזקוקה להון כדי לשלם את חובה לבעלי האג"ח ולבנקים, בשיעור של כ־200 מיליון שקל.

 

בהתחשב בהערכת שווי שהזמינה בתחילת השנה פולאר תקשורת, שלפיה היא מעריכה את שווייה של yes ב־1.6 עד 1.9 מיליארד שקל, הרי שמכירת האחזקות תשאף להיות מבוצעת לפי שווי של 2 מיליארד שקל, מתוך כוונה להגיע לפרמיה של כ־10%–15% על שווייה בספרים. בהתחשב בכמות האחזקות בה מדובר, מחיר העסקה ינוע בין 280 ל־360 מיליון שקל.

 

כמו כן נודע כי התקיימו גם מגעים ראשונים בין גורמים בקבוצת אי.די.בי לבעלי מניות המיעוט, במטרה לרכוש את חלקם בחברה ובעתיד לרכוש את חלקה של בזק. יצוין כי אף שהממונה על ההגבלים אסרה בעבר על רכישת HOT בידי נטוויז'ן מקבוצת אי.די.בי, הרי ש־yes, בניגוד ל־HOT, אינה מספקת שירותי טלפוניה ואינה מחזיקה בתשתית קרקעית, כך שייתכן שמהלך בין נטוויז'ן ל־yes יאושר, אם אכן יתקדמו הצדדים במגעים ויפנו לאישור הממונה על ההגבלים. למרות הצהרותיו של בעל השליטה העתידי בפרטנר, אילן בן דב, על רצונו להציע באמצעות החברה שלל שירותים בתחומי המדיה, נראה שלפחות בתקופה הקרובה עסקה עם yes נמצאת בסבירות נמוכה, בעיקר עקב הצורך להשלים מימון רכישת השליטה בפרטנר.

 

למרות שלאחר הפסיקה טען עו"ד דרור שטרום, שייצג את יורוקום בדיון, כי בכוונת יורוקום להשתלט על yes, אלוביץ' עשוי להתמודד על בזק כולה תוך ויתור על אחזקותיו ב־yes. כעת, לאחר החלטת בית המשפט, נסתם הגולל על האפשרות שבזק תרכוש מיורוקום את אחזקותיה בחברה, אולם גם ברור כי השתלטות של אלוביץ' על בזק כולה תאלץ אותו למכור את אחזקותיו בסמייל 012, שכן אלמלא יעשה כן לא תאשר הממונה על ההגבלים את התהליך. כדי להשתלט בכל זאת על בזק עשוי אלוביץ' למכור את אחזקותיו בסמייל ו־yes. כל הגופים המוזכרים בידיעה סירבו להגיב. לא ניתן היה להשיג את תגובת אלוביץ'.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x