$
פרסום ושיווק

המזגנים יוזלו, הצעצועים לא: רפורמת התקינה תחסוך לציבור כ-300 מיליון שקל בשנה

לכלכליסט נודע כי בתקנות הנוסח הסופי של הרפורמה שהגיש שר הכלכלה עמיר פרץ למשרד המשפטים, נקבע כי הרגולציה תקל על יבוא 90 מוצרים. תקן יבוא מוצרי ילדים לא ישתנה. הרפורמה צפויה להיות מאושרת השבוע

אורנה יפת 08:1715.02.21

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ העביר למשרד המשפטים את הנוסח הסופי של הצו המקדם את רפורמת התקינה, שבכוונתו לאשר במהלך השבוע, כך נודע ל"כלכליסט".

 

מטרת הרפורמה היא לצמצם את הבדיקות שמבצע מכון התקנים למוצרים מיובאים כדי להוריד את מחיר המוצרים לצרכן.

 

 

 

רפורמת המוצרים המיובאים החייבים בתקן ישראלי היתה אמורה לעבור בחוק ההסדרים, בהתאם לעמדת האוצר, ואם היתה עוברת בחוק ונכנסת לתוקף בינואר 2021 - היא היתה משאירה 20% בלבד מהמוצרים המיובאים לבדיקת מעבדה של המכון, מפחיתה את הבירוקרטיה ליבואנים ואת יוקר המוצרים. עם זאת, במשרד הכלכלה חשבו כי כניסה של מרבית המוצרים המיובאים לישראל ללא בדיקת עמידה בתקן הישראלי עלולה לגרום לכניסת מוצרים מסוכנים העלולים לפגוע בבריאות הציבור.

 

המוצרים המיובאים נחל

 

על מה תשפיע הרפורמה על מה תשפיע הרפורמה

קים לשלוש קבוצות על פי רמת הסיכון הקיימת בהם: מוצרים עם רמת הסיכון הגבוהה ביותר שהתקינה עליהם מחמירה, ודורשת בדיקה של כל המשלוח בשערי הנמל; מוצרים עם רמת סיכון נמוכה יותר, ובהם נדרשת בדיקת דגם אחד מכל משלוח; מוצרים שאינם נדרשים לעבור בדיקות וההבטחה לעמידה בתקן הישראלי נעשית על פי הצהרת היבואן בלבד, ואכיפה בנקודות המכירה על ידי פקחים.  

 

נכון להיום 237 מוצרים נמצאים בקבוצה המחמירה של המוצרים שנבדקים בכל משלוח, ולאחר הרפורמה תכלול הקבוצה הזו כ־145 מוצרים בלבד בקבוצה זו. הרגולציה על כ־90 מוצרים תוקל והם יעברו לתקינה בדרגה נמוכה יותר. במשרד הכלכלה מעריכים כי הרפורמה תחסוך לציבור הצרכנים סכום הנע בין 200 ל־400 מיליון שקל בשנה. סכום ההקלות תלוי ביבואנים וכמה מהחיסכון שלהם בבדיקות הם יחליטו לגלגל על הצרכנים.

 

דוגמה למוצרים שיעברו מתקינה 1 לתקינה 2 הם מזגנים, מכשירי חשמל ביתיים כגון - מקררים, מכונות כביסה, מדיחי כלים, תנורים, מיקרוגלים, קומקומים חשמליים, מכונה חשמלית לייצור קרח ולייצור גלידה, מכונות תפירה, וכן סירי לחץ, גופי תאורה (למעט תאורה המיועדת לילדים), מצברים לרכב, מקדחות ומברגות, כלי גינה כגון מכסחות דשא ומכשירי גיזום לעצים, תרסיסים שאינם מכילים חומרים מסוכנים כגון דאודורנטים, מערכות לטיהור מי שתייה, מצלמות אבטחה, וידאו לרכב. שטיחי טקסטיל מיטלטלים (לא שטיחי קיר) יעברו מתקינה 2 לתקינה 3.

 

בניגוד להמלצת גורמי המקצוע במשרד הכלכלה, אשר פורסמה בחודש יולי, החליט השר פרץ להשאיר בתקינה 1 המחמירה את מוצרי הילדים והתינוקות, ובהם חיתולים חד־פעמיים, מוצצים, מיטות ועריסות, מזרנים וכיסאות אוכל, וכן קונדומים ואריחי קרמיקה.

 

גם מרצפות וקרמיקה לריצוף יישארו בתקינה המחייבת בדיקות של כל משלוח, מחשש לסכנת החלקה של קשישים, וכדי להקטין מכירה של אריחים מסוכנים באיכות ירודה. גם על תקן המעליות אין בכוונת השר פרץ להקל, בין היתר בעקבות אסון המעלית בתל אביב לפני כשנה.

 

שר הכלכלה עמיר פרץ שר הכלכלה עמיר פרץ צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

 

 

x