$
פרסום ושיווק

ביג לקבינט הקורונה: "פתיחת חנויות רחוב בלבד מפלה לרעה חנויות במרכזי קניות פתוחים"

לדברי חברת מרכזי הקניות, "הקביעה שרק חנויות רחוב יוכלו להיפתח היא הפליה אסורה, פגיעה אנושה בחופש העיסוק ובזכות הקניין של בעלי העסקים והעובדים, ועילה חד משמעית להתערבות בג"ץ"

אורנה יפת 14:1205.11.20

חברת ביג מרכזי קניות שלחה אמש לקבינט הקורונה התראה לפני פניה לבג"ץ, בטענה לאפליה בוטה מצד המדינה הפוגעת בה ובשוכרים שלה. הפניה הוגשה לאחר שקבינט הקורונה אישר ביום חמישי בערב את פתיחתן של חנויות הרחוב החל מיום ראשון (8.11.2020) בעוד מתחמי קניות פתוחים ימשיכו להיות סגורים.

 

 

 

בפניה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין אלון גלרט וינקי פפר, ממשרד עו"ד מיתר, מציינת ביג כי על פי התקנות התקפות נכון להיום, לא ניתן להפעיל חנויות מכל סוג שהוא. לדבריה סעיף 7 בתקנות המיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה קובע: ״לא יפעיל אדם מקום ציבורי או עסקי, בדרך של פתיחתו לציבור, ובכלל זה מקום בילוי, מסחר, תרבות, תיירות או פנאי, בית אוכל, בריכת שחייה, שוק קמעונאי או יריד ודוכן בהם, מכון כושר וסטודיו, לרבות בית מלון, אכסניה, פנסיון או יחידת אירוח, והכול למעט מקום ציבורי או עסקי..". לפי סעיף זה, טוענת ביג, ההחלטה לפתוח רק חנויות רחוב ולא חנויות במרכזי קניות פתוחים לוקה באפליה מובהקת, חמורה ובוטה.

 

מרכז ביג בבאר שבע מרכז ביג בבאר שבע צילום: חיים הורנשטיין

 

"ממשלת ישראל וכנסת ישראל אינם יכולים להוציא תחת ידם החלטה הפוגעת בזכויות יסוד של אלפי בעלי עסקים ושל מאות אלפי אזרחים, באופן כה מפלה", טוענת

החברה ומסבירה כי קיימת זהות מוחלטת בין חנויות רחוב לחנויות במרכזי קניות פתוחים בכל הקשור למניעת הדבקת נגיף הקורונה: המבנה של מרכזי ביג זהה לחנויות רחוב, המרכז בנוי משורת חנויות שיש להן פתח למדרכה הצמודה לכביש, ממנה נכנסים ויוצאים קונים. החנויות במרכזי ביג פתוחות לאוויר ולא מצריכות מעבר במתחם סגור, (להבדיל מחנויות בתוך קניונים סגורים); אדם נכנס לחנויות במרכזי ביג מהאוויר הפתוח ואין אזורי התכנסות או התקהלות במרכזי ביג, ואם ישנם, ניתן לגדר אותם או למנוע את הכניסה אליהם.

 

 

חי גאליס, מנכ"ל ביג חי גאליס, מנכ"ל ביג

 

עוד טוענת חברת הנדל"ן, המנוהלת על ידי חי גאליס, כי במרכזים שלה יכולת האכיפה של כללי התו הסגול גבוהה יותר מזו הקיימת בחנויות הרחוב ועל כן "הקביעה כי רק חנויות רחוב יוכלו להיפתח היא הפליה אסורה, ועילה חד משמעית להתערבות בב"ץ ... אי פתיחת חנויות במתחמי קניות פתוחים, מהווה פגיעה אנושה בחופש העיסוק ובזכות הקניין של בעלי העסקים והעובדים, בשעה שאין הבדל מהותי וענייני, להבחין ביניהן לבין חנויות רחוב".

x