$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

גרין לנטרן ודיסקונט נכנסים לשוק הטבעוני

הקרן של ריצ’י האנטר ודיסקונט רוכשים 50% ממפתחת המוצרים הטבעוניים פטריות מרינה לפי שווי של 325 מיליון שקל, 25 מיליון שקל פחות מההסכם הראשוני במרץ

נורית קדוש 08:1528.10.20

הקורונה לא עוצרת את פריחת שוק המזון. ל”כלכליסט” נודע כי קרן גרין לנטרן ודיסקונט קפיטל, זרוע ההשקעות של בנק דיסקונט, חתמו על הסכם לרכישת 50% מחברת פטריות מרינה מידי קרן סקיי.

 

 

 

המשא ומתן בין הצדדים, שנחשף ב”כלכליסט”, החל בתחילת השנה, אך הוקפא בשל משבר הקורונה. לאחרונה חודשו המגעים והצדדים הגיעו להבנות, שכללו הפחתת שווי החברה מכ־350 מיליון שקל לכ־325 מיליון שקל בלבד.

 

ריצ’י האנטר. מחזק אחיזה בשוק המזון ריצ’י האנטר. מחזק אחיזה בשוק המזון צילום: אוראל כהן

 

בעקבות כך הוגשה בקשה לרשות התחרות לאישור המיזוג בין גרין לנטרן ודיסקונט השקעות למייסד החברה רמו בן שושן. אישור המיזוג יביא לשותפות שבה יחזיק בן שושן 50% מהחברה, גרין לנטרן בראשות ריצ'י האנטר תחזיק ב־30% תמורת 98 מיליון שקל, ודיסקונט קפיטל, בניהולה של הילה חימי, תחזיק ב־20% תמורת 65 מיליון שקל. מדובר בעסקה השנייה השנה של האנטר וחימי, שקנו בינואר 80% מחברת הוופלים הוותיקה גילרוי לפי שווי של 80 מיליון שקל. 

 

 

הילה חימי הילה חימי צילום: רמי זרניגר

 

לפני שנתיים (באוגוסט 2018) רכשו האנטר וחימי את השליטה בגלידות פלדמן לפי שווי של 65 מיליון שקל, וארבעה חודשים לאחר מכן מכר האנטר לחימי 20% מחלקה של גרין לנטרן במחלבות גד לפי שווי של 300 מיליון שקל. שלוש שנים קודם לכן רכשה גרין לנטרן 50% ממחלבות גד לפי שווי של 200 מיליון שקל.

 

למרות הפחתת השווי, מרינה מציגה עלייה מתמשכת בשווייה בעשור החולף. ב־2012 רכשה קרן קדמה 50% ממניות החברה מידי בן שושן לפי שווי של 100 מיליון שקל. שלוש שנים לאחר מכן, קרן סקיי בניהולו של צבי יוכמן רכשה את מניות קדמה לפי שווי של 220 מיליון שקל, וכעת תמכור אותן, כאמור, לפי שווי של כ־325 מיליון שקל.

 

ניר דגן, קרן סקיי ניר דגן, קרן סקיי צילום: אלי אטיאס

 

 

פטריות מרינה חוותה משבר במהלך 2018, כשבעקבות שריפה באחת מארבע חוות הגידול של החברה, היא נאלצה לייבא קומפוסט לגידול פטריות בחדרים סטריליים. בדיעבד הסתבר שהקומפוסט המיובא היה נגוע במחלה זיהומית, והחיידקים התפשטו לכל החדרים הסטריליים בחוות הגידול, באופן שפגע קשות בתפוקת החברה. בתום שיקום אינטנסיבי נרשמה עלייה ביבול ביחס לתקופה שלפני המשבר.

 

פטריות מרינה, שייסד בן שושן ב־1989, החלה דרכה כמגדלת ומשווקת פטריות, נבטים, עגבניות שרי ופירות אקזוטיים. לחברה גם מפעל בשם טבע פוסט, שמייצר קומפוסט מונבט, המשמש לגידול נבטים וגידולים חקלאיים אחרים של ירקות כשרים למהדרין ללא תולעים. לפני ארבע שנים הקימה החברה, שמעסיקה 780 עובדים, מפעל סלטים בהשקעה של 6 מיליון שקל.

 

לפני כשנה וחצי הוקמה חטיבת מזון מרינה גורמה, שבישרה על כניסתה לתחום ייצור מוצרי מזון לשוק הטבעוני והצמחוני. מדובר במוצרים חדשים שיהוו תחליף לבשר על בסיס פטריות טריות. במסגרת זו הקימה מפעל לייצור המבורגרים טבעוניים מפטריות. לפני כחצי שנה, השיקה המבורגר פטריות.

 

המוצר טרי ומצונן, וככזה משווק במקררים במחלקות הירקות ברשתות השיווק. מדובר במוצר ראשון מתוך סדרה שמפתחת החברה, תוך פיתוח קטגוריית מוצרי מזון מוכנים לאכילה על בסיס פטריות וירקות נוספים.

x