$
פרסום ושיווק

ההסכם בוטל - וביתן יידרש להחזיר ליוחננוף 5 מיליון שקל שקיבל כמקדמה

זאת משום שהתנאים המתלים בחוזה להשלמת רכישת שתי חנויות של רשת יינות ביתן על ידי יוחננוף, לא התקיימו. בדצמבר החולף חתמו השניים על הסכם לרכישת שלוש חנויות בתמורה ל-40 מיליון שקל, אך עד כה העביר לרשותו יוחננוף רק חנות אחת, באיירפורט סיטי

נורית קדוש 10:3802.07.20

התנאים המתלים בחוזה להשלמת רכישת שתי חנויות של רשת יינות ביתן לא התקיימו - ונחום ביתן נדרש להשיב לאיתן יוחננוף את דמי המקדמה בגובה 5 מיליון שקל שקיבל.

 

בדצמבר החולף חתמו יוחננוף וביתן על הסכם לרכישת שלוש חנויות בתמורה ל-40 מיליון שקל, אלא שבמהלך למעלה מחצי שנה לא התקיימו התנאים המתלים בחוזה - ויוחננוף העביר לרשותו רק חנות אחת, באיירפורט סיטי. כעת בוטל ההסכם לרכישת שני הסניפים האחרים, בהרצליה וברעננה. כאמור, בעקבות ביטול ההסכם, על ביתן להשיב ליוחננוף 5 מיליון שקל אשר שולמו כמקדמה על חשבון רכישת סניפים אלו.

 

נחום ביתן ואיתן יוחננוף נחום ביתן ואיתן יוחננוף צילום: עמית שעל, אוראל כהן

 

נזכיר כי בעקבות מחנק האשראי אליו נקלע, ובניסיון להשיג מזומנים לטובת הפעילות השוטפת, החליט ביתן למכור חלק מסניפי הרשת. כך, במקביל מכר ביתן שבע חנויות לרשת ויקטורי וחנויות נוספות לרשת פרשמקרט, ואף פעל להכניס את קרן קלירמרק כמשקיעה. משבר הקרונה דווקא הקל את מצבו של ביתן, שנהנה - כמו כלל רשתות המזון - מהסתערות הצרכנים וזינוק במכירות, שסייע לו להתמודד עם מחנק האשראי גם ללא מכירת חנויות נוספות.

 

במקביל מינה ביתן את מיכאל לובושיץ לתפקיד המנכ"ל. לובושיץ הוביל תוכנית התייעלות הכוללת פיטורי עובדים, במטרה לקבל הלוואה בנקאית בגובה כ-150 מיליון שקל.

 

במקביל לביטול ההסכם עם ביתן, התקיימו התנאים המתלים להסכם שכירות לחנות חדשה של יוחננוף במרכז המסחרי 'דיזיין פלוס' בבאר שבע. החברה צפויה לקבל את הנכס בסוף השנה ולפתוח את הסניף במחצית הראשונה של השנה הבאה.

 

לצד ההשפעה החיובית על הפעילות הקמעונאית, הוביל משבר הקורונה לסגירת חברת ההסעדה "מועב", של נחום ביתן. החברה נפגעה מצמצום מספר העובדים בחברות הרוכשות שירותי הסעדה. ביתן החל להשקיע במועב ב- 2010, שנה לאחר שנטו שבשליטת משפחת עזרא שחתמה על הסכם לרכישתה, חזרה בה. ב- 2016, השנה בה רכש את מגה, השלים ביתן את רכישת מלוא הבעלות על החברה דרך ביתן החזקות. בחברה הסבירו את ההחלטה לסגור את פעילות ההסעדה בהשפעת הקורונה: "שוק ההסעדה בארץ ובעולם סופג מכה קשה ומשבר הקורונה לא הועיל. לפיכך, לאחרונה וכחלק מתהליכים רוחביים, הוחלט לצמצם את הפעילות של מועב ולהתמקד בחברות הנוספות שתחת ביתן החזקות המראות אופק וצמיחה".

 

מיינות ביתן נמסר: "ממכתב שקיבלה החברה עולה כי חברת יוחננוף מבקשת לחזור בה מהתקשורתה ביחס לסניפים רעננה והרצליה. במסגרת מגעים ארוכים שקיימו יוחננוף והחברה, נבחנו חלופות אחרות לבקשת יוחננוף".

x