$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

קסטרו ורנואר נגד מוטי בן משה: לא פתחו החנויות בקניון TLV

שתי קבוצות האופנה הגדולות לא הגיעו להסכמות על שכר הדירה בקניון ומסרבות לתנאים שהציב בן משה, בעלי הקניון. הן מתווספות ל־20 חנויות נוספות בקניון שנסגרו עוד טרום המשבר, לאחר שנסתיים להן החוזה ובן משה סירב להאריך אותו

אורנה יפת 15:0302.06.20

המתח בין רשתות האופנה לקניונים מגיע לשיאו בימים שלאחר משבר הקורונה. ל”כלכליסט” נודע כי קבוצת קסטרו שבבעלות משפחת רוטר, וקבוצת רנואר שבבעלות יוסי ברוש, אלי ברקוביץ' והמנכל סרג' דרעי שמחזיק 10%, לא פתחו את החנויות שלהן בקניון האופנה TLV שבבעלות מוטי בן משה, כמעט חודש לאחר פתיחת הקניונים כיוון שלא הגיעו להבנות בנוגע למתווה שכר הדירה.

 

 

במהלך הקורונה נתנו הקניונים הטבות לשוכרים בשכר הדירה. מרבית ההטבות התייחסו לחודשים אפריל ומאי ובחלק מהקניונים, ניתנה גם הטבה נמוכה יותר על שכר הדירה של חודש יוני. במליסרון נתנו הנחה של 30% בשכר הדירה כעת, עזריאלי נתנו הנחה של 50% בשכר הדירה ליוני או תשלום על פי אחוז מהפדיון וקבוצת ביג נתנה אחוז מהפדיון ביוני.

מוטי בן משה על רקע קניון TLV מוטי בן משה על רקע קניון TLV צילומים: עמית שעל, נעה קסלר

 

כעת, הרשתות הגדולות מנסות להרחיב את מתווה ההקלות, ואף לשנות את הסכמי השכירות שלהן מעבר לתקופת הקלות הקורונה, ובמקומות שלא הגיעו להבנות בנוגע למתווה, הן לא פתחו עדיין סניפים. למעשה, הרשתות דורשות לפתוח את הסכמי השכירות הקיימים ולשנות את ההסכמים בנוגע לחודשים הבאים, מחשש לירידה במחזורי הפעילות באוגוסט וספטמבר ומנהלים משא ומתן לפתיחת ההסכמים. הרשתות דורשות מתווה הנחות עד שהביקושים בשוק יתייצבו, זאת בייחוד במיקומים שכבר קודם לכן הפדיונות בהם נפגעו ושכר הדירה לא מייצג את הביקושים במיקום.

 

לדברי גורם בענף הקניונים, "הרשתות מנסות לעבור למודל של אחוזים מהפדיון בהתאם למצב השוק, תחת התחושה שבעיקר בקניונים הפגיעה בעקבות הקורונה והשינוי בהתנהלות הלקוחות לא תהיה קצרת טווח. לא בכל המקומות השוכרים חידשו את הוראות הקבע אבל חלק מההבנות היו כאלה שהרשתות הסכימו לפתוח את החנויות בלי לחדש את הוראות הקבע והקניונים אמרו לרשתות תפתחו ונראה את הפדיונות בהמשך. הויכוח הוא לא על אפריל מאי יוני אלא על חודשים הבאים".

 

בקניון TLV שבבעלות מוטי בן משה, הבעיה גדולה עוד יותר. לקבוצת רנואר חנות של 700 מ"ר של המותג רנואר וחנות נוספת בגודל 300 מ"ר של מותג הצעירות טוונטי פור סבן. קסטרו מפעילה בקניון 750 מ"ר של חנות קסטרו משולבת עם קסטרו ילדים. לקבוצה גם דוכן של קרולינה למקה שפתוח בשלב זה, אך לא ברור אם ימשיך לפעול לאור הסכסוך עם הקניון.

 

 

רון רוטר מנכ"ל ובעלים של קסטרו רון רוטר מנכ"ל ובעלים של קסטרו צילום: אביב חופי

 

קסטרו ורנואר לא פתחו את חנויות הרשתות לאחר הקורונה, והן מתווספות ל־20 חנויות נוספות בקניון שנסגרו עוד טרום המשבר, לאחר שנסתיים להן החוזה ובן משה סירב להאריך לבעלי החנויות את החוזה. על אלה נמנות חנויות אייס קיוב, סליו, מאניה ג'ינס, גוסיפ, Don’t tell mama, ג'נטלמן ועוד. בנוסף, חנות אירוקה, שעדיין בחוזה בקניון, לא פתחה את הדלתות בשל סכסוך משפטי מול הקניון ופוקס צמצמה את שטח חנות אנתרופולוג'י.

 

קניון TLV היה האחרון לפרסם את מתווה ההקלות והוציא מכתב לשוכרים רק ב־7 במאי, יום פתיחת הקניונים. הקניון העניק זיכוי בגין דמי השכירות הבסיסיים לתקופה שבין 15 במרץ ועד 6 במאי. לתקופה שהחלה ב-7 במאי ועד 31 במאי ניתנה לשוכרים הנחה של עד 50% בשכר הדירה הבסיסי. על חודש יוני מעניק הקניון זיכוי של עד 30% בדמי השכירות הבסיסיים. הזכוי הסופי על כל אחת מהתקופות נקבע בהתאם לשיעור הירידה בפדיונות החנות. בנוגע לדמי הניהול נתן הקניון זיכוי מלא על חודש אפריל וזיכוי יחסי בגין חודש מאי. הקניון הודיע כי ביולי יחזור לגבות את דמי השכירות הקבועים בחוזה.

 

אלא שאת מתן ההקלות וההטבות שנתן, היתנה בן משה בתנאים נוקשים כגון פירעון מלא של כל חוב שקיים לשוכר עד ה-21 במאי 2020, וחידוש הוראות הקבע, שחלק מהשוכרים מסרבים להם.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" בינואר 2020, קניון TLV ביטל את ההטבות לשוכרים שניתנו בתקופה בה משפחת גינדי היתה שותפה לבעלות על הקניון. במרץ האחרון, בדיוק בזמן התפרצות נגיף הקורונה, הסתיימה תקופת השכירות בת שלוש שנים של עשרות שוכרים ובן משה הודיע לשוכרים על ביטול או צמצמום של ההנחות הקיימות, וכעשרים חנויות נסגרו והשטח עומד מיותם.

 

מקניון TLV נמסר: "קסטרו ורנואר קיבלו הודעות עוד לפני משבר הקורונה על כך שההקלות שהיו להם בשנת 2019 לא יוארכו לשנת 2020. השוכרים פנו לבקשתם, עוד לפני משבר הקורונה ליציאה מוסכמת מן החוזה כנגד קנס יציאה, המו"מ הופסק עקב משבר הקורונה והנ"ל מנסים שלא בתום לב להבנות מן המשבר ולהשתמש בו כעילה להפרת חוזה ללא קנס. קניון TLV נמצא במו"מ מתקדם לאכלוס השטחים על ידי שוכרים אחרים, אשר ישדרגו את תמהיל הקניון כגון סופרמרקט מוביל, מותג ספורט בינלאומי ועוד".

 

מקסטרו ורנואר לא נמסרה תגובה.

 

x