$
פרסום ושיווק

ליאורה עופר: "אני באה ממשפחה שוביניסטית, בלשון המעטה"

על אף שמשבר הקורונה פגע בענף הקניונים, עופר בעלת השליטה ויו"ר חברת הקניונים מליסרון חושבת שמדובר דווקא בהזדמנות. במסגרת סדרת מפגשי המאסטר-קלאס בזום בבינתחומי היא מספרת על עצמה ומציינת: "הזדמנויות נוצרות בתקופות כאלו. עסקי המשפחה נהנו מקפיצה גדולה לאחר המשבר בשנת 2008 עם רכישת קניון רמת אביב מידיו של לב לבייב"

עירית אבישר 16:5413.05.20
על אף שמשבר הקורונה פגע בענף הקניונים, ליאורה עופר בעלת השליטה ויו"ר חברת הקניונים מליסרון חושבת שמדובר דווקא בהזדמנות להרחבת עסקי החברה. "הזדמנויות נוצרות בתקופות כאלו. עסקי המשפחה נהנו מקפיצה גדולה לאחר המשבר בשנת 2008 עם רכישת קניון רמת אביב מידיו של לב לבייב", אמרה השבוע עופר במסגרת סדרת מפגשי המאסטר-קלאס בזום של בית הספר ליזמות בבינתחומי.

 

 

"החברה צריכה להיות מוכנה לזהות הזדמנויות בתקופה הזו ובוחנת אפשרויות לגוון את לאחזקותיה, למשל באמצעות רכישת חוות שרתים ומחסנים לוגיסטיים", הוסיפה עופר.

ליאורה עופר ליאורה עופר צילום: ורדי כהנא

 

ואכן בשנת 2009 רכשה מליסרון 73% מקניון רמת אביב מידי אפריקה ישראל, שנפגעה במשבר 2008 ונאלצה לממש נכסים בכדי לשפר נזילות. הקניון נרכש לפי שווי של 1.7 מיליארד שקל. מדובר באחד הקניונים המצליחים בישראל, ולראיה בדצמבר האחרון אף השלימה מליסרון את רכישת יתרת המניות בקניון ממגדל, הפעם לפי שווי של 2.8 מיליארד שקל.

 

אלא שבעוד 2008 היה משבר פיננסי, משבר הקורונה הוא משבר בכלכלה הריאלית, שפוגע גם בקניונים. לצד ההזדמנויות שרואה עופר במשבר הנוכחי, היא גם מודה שלענף הקניונים מחכה תקופה לא פשוטה. מליסרון, שנחשבת לאחת מחברות הקניונים הגדולות בישראל הודיעה בשבוע שעבר כי גיבשה תכנית להקלת בדמי השכירות לשוכריה בעלות מוערכת של 150-200 מיליון שקל.

 

"לשמחתי החברה לא מושקעת בנדל"ן רב בחו"ל ועיקר פעילותה בישראל. מליסרון היא חברה מאוד חזקה ועם קופת מזומנים כזאת שתעזור לה לעמוד בכל ההתחייבויות שלה ולעבור את המשבר הלא פשוט הזה. מליסרון תוכל לעזור לשוכרים שלה. כמובן ויתרנו על שכר דירה של אפריל ועל חלק משכר הדירה במאי וכנראה שנצטרך להמשיך ולעזור לשוכרים שלנו", אמרה עופר.

 

מאז המשבר איבדה מניית מליסרון יותר מ-40% משוויה

 

חברות הקניונים ספגו פגיעה קשה במשבר, שכן במשך קרוב לחודשיים עמדו הקניונים סגורים, וגם כעת כאשר המשק מתחיל לחזור לעצמו, והקניונים נפתחים, נראה כי הם רחוקים מהיקף הפדיונות בו היו טרום המשבר.

 

מאז המשבר איבדה מניית מליסרון יותר מ-40% משוויה, והיא נסחרת כיום לפי שווי של 6.3 מיליארד שקל. יחד עם זאת נראה כי למליסרון איתנות פיננסית בכדי לצלוח את המשבר. נכון לסוף 2019 יש בקופת החברה קרוב למיליארד שקל. גם האג"ח של החברה רחוקות ברובן באחוזים בודדים מהרמות בו נסחרו טרם המשבר, מה שמעיד על אמון השוק ביכולת החברה לעמוד בחובותיה.

קניון רמת אביב קניון רמת אביב צילום: עמית שעל

 

ולמרות זאת למליסרון מצפים לא מעט אתגרים, ובראשם הקרב מול הקניות באונליין, שגם התחזקו בתקופת המשבר. עופר התייחסה לסוגיה זו ואמרה: "האינטרנט חי אתנו כבר די הרבה שנים טובות, וכמובן שהוא הולך ומתפתח. בהתחלה זה היה רק האוכלוסייה הצעירה ועכשיו, בוודאי בתקופת הקורונה, זו גם האוכלוסייה המבוגרת יותר. יחד עם זאת, כנראה יש משהו באופי האנושי שרוצה לגעת, למשש, לראות".

 

עופר סיפרה כי מליסרון משתדלת לחזק בקניונים בתקופה זו את מותגי הספורט, מכוני כושר, מסעדות איכותיות ובנייה על גגות מבני הקניונים, של מגדלי משרדים, מגורים, מרפאות ועוד. "בכל רגע אתה מנסה להמציא את הגלגל מחדש, איך לגרום לאנשים לקום מהכיסא, לצאת מהבית ולהגיע לקניון", אמרה.

 

עופר, ביתו של איש העסקים יולי עופר ז"ל גם סיפרה שבניגוד לתדמית, דרכה לעולם העסקים לא הייתה סלולה. "אני אישה שבאה ממשפחה שוביניסטית, בלשון המעטה, שבה הבנים ניהלו והנשים גידלו ילדים ודאגו לטפל בבעלים ובבית, שיהיה יפה. לא יכולתי לשאת זה את העובדה ששכל של בנות נחשב פחות משכל של בנים, והתמרדתי. אני יודעת שחושבים שהדרך שלי הייתה סלולה ושמהמשפחה שממנה אני באה הכל הוצע לי על מגש כסף, אבל זה ממש לא היה כך". 

x