$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

חדש בשופרסל אונליין: ירקות, פירות ותרופות

רשת המזון הגדולה בישראל מתחילה בפיילוט באזור השרון בו תאפשר ללקוח לצרף למשלוח הסופר גם תרופות ללא מרשם. בתוך חצי שנה יצורפו גם תרופות מרשם

אורנה יפת 06:5523.01.20

רשת שופרסל מגבירה פעילות בתחום שיווק תרופות אונליין. לכלכליסט נודע כי רשת המזון הגדולה בישראל מתחילה לבצע משלוח של תרופות ללא מרשם עד לבית הלקוח, ביחד עם משלוחי המזון.

 

 

 

מדובר בפעם הראשונה בה רשת מזון משלחת תרופות ביחד עם מזון, באותו המשלוח. לקוח שיעשה הזמנה משופרסל אונליין יוכל לצרף למשלוח גם תרופות ללא מרשם. פעילות זו לא התאפשרה עד כה בישראל בשל חסמים רגולטוריים. ביוני האחרון עשה משרד הבריאות שינוי בתקנות שמאפשרות שילוח אונליין של תרופות, והשינוי הרגולטורי איפשר לשופרסל למנף את הפעילות ולהעמיק את הסינרגיה עם רשת הפארם Be שבבעלותה. בשלב ראשון תבצע שופרסל פיילוט לשירות באזור השרון: בנתניה, חדרה ויישובי עמק חפר. בשלב השני יורחבו אזורי השילוח. עוד נודע כי בתוך חצי שנה תתחיל שופרסל לבצע באותו המשלוח של המזון גם שילוח של תרופות מרשם.

 

 

בית מרקחת של רשת הפארם Be בבעלות שופרסל בית מרקחת של רשת הפארם Be בבעלות שופרסל צילום: אוראל כהן

 

אורי וטרמן, מנכ"ל רשת Be, אישר ל"כלכליסט" את המידע ומסר: "קיבלנו אישור מהרגולטור לספק באותו המשלוח גם מזון וגם תרופות. בעוד שבועיים נתחיל בפיילוט באזור השרון. זה משהו ששום רשת מזון לא יכלה לעשות עד עכשיו וזה נותן לנו יתרון".

 

שופרסל אונליין הוא אתר חזק, כשלפי דיווחי הרשת, 15% מהכנסותיה מגיעות מרכישות מקוונות. השילוח של תרופות בתוך משלוח המזון מעניק לשופרסל יתרון וחוסך ללקוח את דמי המשלוח הנפרדים על תרופות ועל מזון. אך היתרון הגדול הוא עבור רשת Be שסובלת כיום מנחיתות נדל”נית ללקוחות באזורים שאין לה סניפים. לשופרסל פריסה רחבה: 288 סניפים בכל הארץ וב־15 מהם יש בית מרקחת. לרשת Be יש 80 סניפים בלבד ורבים מהם באזורים שאינם פריים לוקיישן, זאת בניגוד למתחרה סופר־פארם, שלה 256 סניפים ורובם באזורים מרכזיים ובקניונים מובילים.

 

 

מימין מנכ"ל Be אורי וטרמן ומנכ"ל שופרסל איציק אברכהן מימין מנכ"ל Be אורי וטרמן ומנכ"ל שופרסל איציק אברכהן צילום: סיון פרג'

 

באוגוסט האחרון חתמה רשת Be על הסכם לרכישת 51% ממניות חברת בלה אונליין בתמורה לכ־5 מיליון שקל. הרכישה מאפשרת לרשת הפארם לספק תרופות עד בית הלקוח בהזמנה מקוונת, אך כעת מרחיבה הקבוצה את הפעילות של שילוח התרופות גם לרשת שופרסל עצמה.

 

בשלב זה לרשת Be הסכם עם קופת חולים לאומית בלבד, שהינה הקופה הקטנה ביותר שפועלת בישראל, אך ברשת מנהלים משא ומתן עם כל קופות החולים, מה שצפוי לאפשר לשופרסל להתחיל לשלח תרופות מרשם גם באונליין בתוך מספר חודשים.

 

התחרות על כיסו של הצרכן בתחום התרופות עלתה מדרגה בימים האחרונים. רשת סופר־פארם הודיעה כי החל מהשבוע, היא תספק תרופות מרשם עד הבית למבוטחי קופות החולים כללית, מכבי ומאוחדת שיוכלו להזמין תרופות מרשם דרך אתר סופר־פארם אונליין ולקבלן במשלוח עד הבית או באיסוף עצמי מהסניף הקרוב לביתם. בסופר־פארם יגבו עבור המשלוח 30 שקל, ובהזמנה מעל 249 שקל ללא עלות.

 

מדובר בצעד נוסף משמעותי בכל הקשור לעולמות התרופות. האתגר הקמעונאי הגדול כיום הוא בשילוב בין הדיגיטלי לחנויות הפיזיות. מבחינת סופר־פארם, החתימה על ההסכמים עם קופות החולים הגדולות היא בבחינת בשורה ללקוחות, אך לא פחות מזה לרשת עצמה שמורידה עומס מבתי המרקחת הפיזיים, שסובלים מהמחסור הקשה ברוקחים בישראל. לדברי ניצן לביא, מנכ"ל סופר־פארם: "סופר־פארם היא בראש ובראשונה בית מרקחת, ומבחינתנו החתימה על ההסכם עם כל קופות החולים והיכולת לנפק תרופות עד הבית זה צעד מאד משמעותי בביסוס האונליין".

 

x