$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

קוקה־קולה ישראל השלימה את רכישת קלובר תעשיות מדרום אפריקה

החברה המרכזית רכשה את החברה מתחום החלב והמשקאות כדי להרחיב את פעילותה הבינלאומית; על פי ההסכם שנחתם בפברואר, תחזיק החברה המרכזית ב־59.5% מקלובר

נורית קדוש 07:0627.11.19

בעוד היא מתקשה להתמודד עם האתגרים בשוק החלב המקומי ומאבדת מכירות ונתח שוק, השלימה החברה המרכזית למשקאות (קוקה־קולה ישראל) את העסקה לרכישת חברת קלובר תעשיות מדרום אפריקה. זאת שבעה חודשים לאחר שחתמה על הסכם לרכישת קלובר לפי שווי של 359 מיליון דולר, ששיקף פרמיה של 25% מעל שווי החברה שנסחרה באותם ימים בבורסה ביוהנסבורג.

 

מנכ"ל הפעילות של קוקה קולה ישראל בחו"ל ארן אלסנר מנכ"ל הפעילות של קוקה קולה ישראל בחו"ל ארן אלסנר צילום: אור אלכסנדר

 

בחודש שעבר, עם השלמת העסקה, נמחקה קלובר ממסחר בבורסה. על פי ההסכם שנחתם בפברואר, תחזיק החברה המרכזית ב־59.5% וביתרה שותפיה ובהם קרן ההשקעות ברינסטון (15%), חברת ההשקעות הפרטית PLOUGHSHARE (פלגשר) שמתמחה בקמעונאות הפצה ומשקאות (10.9%), INCUBEV (אינקיו בברג'), עסק בינלאומי שמתמחה במזון ומשקאות (8.3%), ו־6.3% יישארו בידי הנהלת קלובר.

 

קלובר פועלת בשוק החלב והמשקאות בעיקר בנמיביה, מוזמביק ובוצואנה וכן מחזיקה בפעילות יצוא לאנגולה, זמביה וקניה. החברה מחזיקה 14 מפעלים בדרום אפריקה, שבהם מועסקים כ־8,800 עובדים. בדומה לטרה שמנסה לצמצם את פעילותה בקטגוריות הבסיסיות של שוק החלב, ביצעה קלובר לפני כשנתיים ארגון מחדש, שבמסגרתו העבירה את פעילות מוצרי החלב הבסיסיים לחברה בשליטת החקלאים (74%) והיתרה בידיה והתמקדה במוצרים רווחיים יותר. בעקבות כך ירדו מכירות החברה ב־2018, אולם הרווח התפעולי הוכפל ל־46 מיליון דולר לעומת 23 מיליון דולר ב־2017.

 

קלובר מחזיקה במגוון מוצרים רחב בקטגוריית החלב והמשקאות. קטגוריית המשקאות שאינם אלכוהוליים מהווה 37.4% ממכירות קלובר וכוללת משקאות חלב עם פרי שמחזיקים בכ־85%, מיצי פרי שנתח השוק שלהם כ־47%, חלב בטעמים שמחזיק 32% נתח שוק, תה קר שמחזיק 13% ומים מבוקבקים עם 5% נתח שוק.

 

23% ממכירות קלובר מהווים מוצרי חלב ובהם גבינת פטה המחזיקה כ־30% נתח שוק, חמאה, חלב מרוכז ועוד. החברה פעילה בתחום מוצרי הפרמיום עם קטגוריית הקינוחים והיוגורט שמהווים 15% ממכירותיה עם נתח של כ־10% בלבד בשוק. עוד מייצרת החברה אבקות חלב לתעשייה.

 

רכישת קלובר, תעצים את הפעילות בחו"ל של החברה המרכזית אשר מאז שנות התשעים פועלת בתחום הבירה והחלב בטורקיה ורומניה. מדובר בפעילות המהווה, על פי הערכות, כ־40% ממכירות הקבוצה ולמעלה מ־50% מהרווח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x