$
פייננשל טיימס
גג עמוד פייננשל טיימס חדש לבן

FT

הודו תאסור שימוש בפלסטיק חד־פעמי, קוקה־קולה בכוננות

בשבוע הבא ניו דלהי תוציא מחוץ לחוק שקיות, סכו"ם וקשי שתייה מפלסטיק. ענקית המשקאות חברה למתחרה פפסי ולשחקנית המקומית ביסלרי כדי להתמודד יחד עם ההגבלות. הודים שאספו זבל מהרחובות ומכרו לאתרי מיחזור חוששים לפרנסתם

סטפני פינדליי וג'יוצנה סין, פייננשל טיימס 23:0923.09.19

חברות ותאגידים הפועלים בהודו נערכים לאיסור גורף על שימוש בכלי פלסטיק חד־פעמיים. זאת, על רקע אימוץ צעדים מחמירים של הממשלה בהתמודדות עם משבר הזיהום במדינה. ביום רביעי הבא, יום השנה להולדתו של מנהיג תנועת העצמאות להודו מהאטמה גנדי, יכריז ממשלו של נרנדרה מודי על המהלך באופן רשמי.

 

 

 

אין פתרונות חלופיים

ראש הממשלה מודי הכין לכך את הקרקע בנאום שנשא באוגוסט לכבוד יום העצמאות. אז טען כי הודו צריכה "לשחרר את עצמה" מהשימוש בפלסטיק חד־פעמי. בקרב עסקים במדינה גובר החשש, שכן האיסור צפוי לכלול פריטים כמו שקיות פלסטיק, סכו"ם וקשי שתייה. זאת, במקביל להאטה בצמיחת הכלכלה המקומית.

 

 

"המצב בהודו כל כך חמור, שהאיסור בהחלט הכרחי", אמר סוראב מאנוג'ה, מהנדס סביבה במכון האנרגיה והמשאבים. עם זאת, מאנוג'ה ספקן לגבי מידת יישום האיסורים, בהיעדר מוצרים אלטרנטיביים לפלסטיק. "זו התפתחות טובה מאוד", הוא מודה, "אבל האם אנחנו מוכנים? חלקים נרחבים במדינה מכורים לפלסטיק. יש לנו פתרונות אחרים, אבל הם לא משתלמים".

 

זיהום פלסטיק הפך לאחד האתגרים הסביבתיים הגדולים ביותר במדינה, שבה הרחובות מלאים בפסולת, ואיסוף זבל הפך לעיסוק בולט במגזר הבלתי פורמלי. על פי נתוני האו"ם, מתוך 10 נהרות שמוליכים יותר מ־90% מפסולת הפלסטיק לאוקיינוסים, שלושה נמצאים בהודו.

 

בעוד שקיים ויכוח בנוגע לצורך להפחית את פסולת הפלסטיק, רבים חוששים שהאיסור יוחל באופן פתאומי וללא הכנה מקדימה הולמת. תחת הלחץ הגובר לבצע רפורמות, חברות הפועלות בהודו כבר פועלות למציאת דרכי התמודדות עם זיהום הפלסטיק.

 

ענקיות המשקאות האמריקאיות פפסי וקוקה־קולה, כמו גם חברת המשקאות ההודית הוותיקה ביסלרי, הודיעו בשבוע שעבר כי יחברו כדי להקים יחד מתקני מיחזור לאריזות פלסטיק.

 

אמזון "פועלת מסיבית כדי לצמצם את השימוש בפלסטיק חד־פעמי באריזותיה עד יוני 2020", אמר דובר מטעם אמזון הודו. המתחרה פליפקארט, שנרכשה על ידי וולמארט בשנה שעברה, הודיעה כי הפחיתה את השימוש בפלסטיק חד־פעמי ב־25% במהלך השנה האחרונה.

 

הינדוסטן יוניליוור, חברה־בת של ענקית מוצרי הצריכה יוניליוור, ארגנה בשנה שעברה איסוף ו"הסדרה ידידותית לסביבה של יותר מ־20 אלף טונות של פסולת פלסטיק". הפרויקט נערך ביותר מ־20 ערים, עם כוונה להרחיב אותו למקומות נוספים. החברה טרם הגיבה לתוכניות הנוכחיות של הממשלה.

 

פועלים ממיינים פסולת פלסטיק ביתית פועלים ממיינים פסולת פלסטיק ביתית צילום: בלומברג

 

"כל מי שעוסק בתחום מודאג. אין עדיין הגדרה ברורה לשום דבר", אמר ג'יגיש דושי, נשיא פלסטינדיה פאונדיישן, גוף המייצג את איגוד יצרני הפלסטיק. "אנחנו תומכים בממשלה, אבל אנחנו גם רוצים שזה יהיה מהלך טוב לשני הצדדים".

 

לקראת החגים

האיסור צפוי להיכנס לתוקף בתחילת עונת החגים בהודו, שבמהלכה יחגגו מאות מיליוני אנשים את חג הדיוואלי. תזמון זה מוסיף על הלחצים המופעלים על חברות, לצד נתוני האטה כלכלית בהודו. הצמיחה הכלכלית במדינה, שעמדה ברבעון השני של השנה על 5%, היתה המתונה ביותר זה שש שנים.

 

"הרבה אנשים יגוועו ברעב", טען מוהמד ג'יהנגיר אלאם (40) , אזרח הודי שאוסף זבל ברחובות ניו דלהי ומוכר אותו למפעלי מיחזור כדי להתפרנס. "אין עבודה אחרת שאנחנו יכולים לעשות", אמר.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x