$
פרסום ושיווק

תנובה נתנה את יריית הפתיחה לסימון מוצרים

8 חודשים לפני החלת תקנות סימון רכיבים מזיקים: קוטג' 9% יגיע השבוע למדפים עם סימון אדום. לכלכליסט נודע שאיקאה כבר החלה בסימון מוצרי המזון בסניפיה

נורית קדוש 08:1808.04.19

שוק המזון חושף ניצנים ראשונים לרפורמת סימון הרכיבים המזיקים, שמונה חודשים לפני כניסתן לתוקף של התקנות המחייבות ב־1 בינואר 2020. תנובה תשיק בימים הקרובים קוטג' 9% עם סימון המעיד על הימצאות שומן רווי בכמות גבוהה. מיד אחרי הפסח יעלו על המדפים גם גבינה לבנה 9% שומן ושמנת חמוצה עם 9%־27% שומן.

 

עד סוף השנה תשלים החברה את סימון האריזות של כלל מוצרי החלב — ובהם גבינת עמק וגבינות קשות נוספות, גבינות מלוחות תחת מותג פיראוס ומעדנים כגון יולו ושוקו; מוצרי המאפה תחת מותג מעדנות, המייצר מאפים כגון פיצות, בורקס וג'חנון; וכן מוצרי הבשר תחת מותג מאמא עוף, הכוללים שניצלים מצוננים וקפואים. כ־20% מכלל מוצרי תנובה מכילים כמויות עודפות של סוכר, נתרן או שומן, והם אלה שיסומנו. העודפים נקבעים בהתאם לרף המקסימלי של תקנות ההגנה על בריאות הציבור.

 

 

 

תנובה היא אמנם חברת המזון הגדולה הראשונה שמשיקה אריזות המותאמות לתקנות החדשות, אולם הקדימה אותה רשת הריהוט השוודי איקאה, שמוצרי המזון בסניפיה כבר מסומנים. על אריזת עוגיות שיבולת שועל, עוגיות ג'ינג'ר ועוגיות אגוזים מופיעים שני סמלים אדומים, האחד מעיד על כמות סוכר גבוהה, והשני על עודף שומן. מוצרים אלו מסומנים בגב האריזה ולא בחזית כפי שמחייבות התקנות, אולם התקנות טרם נכנסו לתוקף.

 

המהלך של תנובה הופך את הרפורמה — שחברות מזון רבות הפעילו לאורך השנתיים האחרונות לחצים לצמצומה, ואף ייחלו לביטולה אחרי הבחירות — לעובדה מוגמרת. מדובר ביישום תקנות הגנה על בריאות הציבור, סימון מזון, שהיו אמורות להיכנס לתוקף כבר לפני שנה, אולם היצרניות לחצו ונקבע כי יפעלו על פי "חוק איילת שקד", שלפיו כל שינוי בסימון מזון ייכנס לתוקף רק שנתיים מסוף השנה שבה התקבל.

 

התקנות שאושרו בכנסת בדצמבר 2017 הובילו למספר שינויים מרכזיים בכל הנוגע לסימון מזון, ובראשם חיוב סימון מספר כפיות הסוכר בטבלת הסימון התזונתי, מתחת לסימון של תכולת הסוכרים בגרמים. זאת לצד קביעת סף לערכי נתרן, סוכרים ושומן רווי שמעליהם תהיה חובת סימון בסמל האדום בקדמת האריזה, הן עבור מזון מוצק והן עבור משקאות.

 

רמות הסף נקבעו בשתי פעימות: הראשונה תתחיל ב־1 בינואר 2020, והשנייה תחול שנה לאחר מכן. בחודש ינואר הקרוב יחויבו היצרנים לסמן במדבקה אדומה בחזית האריזה מוצרים המכילים בכל 100 גרם למעלה מ־500 מ"ג נתרן או למעלה מ־13.5 גרם סוכר או 5 גרם שומן.

 

מקרר גבינות מקרר גבינות צילום: אוראל כהן

 

מוצרים המכילים גם כמות גבוהה של שומן וסוכר כמו מעדני חלב או גבינות מלוחות יקבלו שני סמלים אדומים. בשלב השני יוחמרו הדרישות, כך שהסימון יחול על מוצרים המכילים למעלה מ־400 מ"ג נתרן, 10 גרם סוכר ו־4 גרם שומן רווי.

 

לצד זאת יצרניות המזון יוכפפו בסוף השנה להגבלות פרסום מזון מזיק, וייאסר עליהן להשתמש בפרזנטורים לקידום המוצרים ואף לפרסם אותם בהצגות וסרטי קולנוע המיועדים לילדים. ייאסר עליהן גם לחלק בחינם מוצרי מזון מזיקים, לתת חסויות לאירועים לילדים ובני נוער.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x