שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

תנובה: "אנו דוחים את התייקרות מוצרי החלב לאחרי פסח"

שר האוצר הגיב להחלטת בג"ץ ואמר כי "היא פגיעה ישירה בצרכן. החלטת השופטים נגועה בחוסר רגישות חברתית". לדבריו, הוא יפתח בהליכים להקל על ייבוא שיתחרה במחלבות בארץ

נורית קדוש ועמרי מילמן 15:2704.03.19

בעקבות החלטת בג"ץ מהבוקר בעתירת תנובה, לפיה מוצרי החלב יתייקרו ב-3.4%, הודיע שר האוצר משה כחלון כי ינקוט בצעדים חד צדדים נגד המחלבות ובעקיפין ברפתנים ושיפתח בהליך של שימוע לצורך ביטול וצמצום מכסים על מוצרי חלב.

 

החלטת שופטי ביהמ"ש העליון צפוייה להיכנס לתוקף אחרי חג הפסח ולחול על מוצרי חלב בפיקוח, ביניהם חלב, גבינה לבנה 5%, גבינות צהובות, חמאה ושמנת. ואכן, תנובה הודיעה שתעלה את מחירי המוצרים אחרי פסח.

 

כחלון מתח ביקורת חריפה על ההחלטה ואמר כי "פסיקת בג"ץ היא פגיעה ישירה בצרכן ובמשפחה הישראלית. היא נגועה בחוסר רגישות חברתית ובחוסר איזון מוחלט בין שיקולים של בצע כסף לבין טובת הציבור״. עוד הוסיף השר שהפסיקה תביא לתוצאה בלתי מתקבלת על הדעת. "הניסיון לפגוע בצרכן הישראלי, תוך ניצול כוח מונופוליסטי שרירותי ובצע כסף, שבר שיאים חדשים״.

 

משה כחלון
משה כחלון צילום: רויטרס

 

למעשה, כחלון נערך להפחית מכסים על מוצרי חלב, באופן שיגדיל את ייבוא המוצרים בעלי חיי מדף ארוכים כמו חמאה וגבינות קשות. כתוצאה מכך, צפויות תנובה וטרה להפגע. אלא שלצעד זה פגיעה היקפית שתגיע לרפתנים הישראלים, שיאלצו לצמצם את ייצור החלב המקומי, כשהיצע המוצרים המיובאים יגדל.

 

כחלון מסר: ״כפי שנקבע בהחלטה, בסמכותי להפעיל צעדים אחרים על מנת לקבוע מדיניות שתגן על הצרכן הישראלי. החלטתי לפתוח בהליך של שימוע לצורך ביטול וצמצום מכסים. זוהי בדיוק הסמכות הנתונה לי על מנת להגדיל תחרות ולהגן על הצרכן. ידע כל אזרח בישראל שיש מי שמגן עליו. בשביל זה הגעתי למשרד האוצר. מה שלא עשו שיקולים של צדק חברתי והיגיון בריא, אעשה מתוקף תפקידי כשר האוצר".

 

למרות הצהרותיו של שר האוצר כחלון, לפי גורמים בממשלה ישנו סימן שאלה לגבי ההיתכנות שלו לקיים שימוע ולהפחית מכסים בתקופת הבחירות. מאחר והדבר עלול להחשב לכלכלת בחירות בעייתית. בטרם ייצא לשימוע יידרש כחלון לעבור דרך גורמי המקצוע והגורמים המשפטיים במשרד האוצר ורשות המסים שייתנו לכך אור ירוק. מה שיוכל אולי לסייע לו זה העובדה שהליך שימוע אחד בנוגע להפחתת המכסים התקיים לפני מספר חודשים, טרם הוכרזו הבחירות, אולם הוא נעשה במסגרת הרפורמה כולה, מה שככל הנראה יחייב כעת את כחלון לצאת בהליך שימוע.

 

ח"כ איתן ברושי (העבודה), יו"ר השדולה החקלאית בכנסת, הגיב לפסיקה ולדברי כחלון ומסר כי "ענף החלב הוא ענף מרכזי בחקלאות הישראלית הנמצא בפריסה ארצית רחבה, מאצבע הגליל ועד הערבה ואילת. הדיון החשוב על יוקר המחייה אסור שיעשה בין כותלי בית המשפט. לשם כך, נקבע שקביעת המחיר של מוצרי החלב שבפיקוח תעשה על ידי ועדה משותפת של משרדי האוצר והחקלאות, לכן על המדינה מוטלת החובה לעמוד בהחלטות שהיא עצמה קיבלה".

 

תנובה מצפה מכחלון לחתום על צו עדכון המחירים ומודיעה כי תמתין עם התייקרות עד אחרי פסח. מתנובה נמסר בתגובה, כי החברה מצפה מכחלון לחתום על צו עדכון המחירים ומודיעה כי תעלה את מחירי המוצרים אחרי פסח.

 

הציפיה מתנובה היתה כי תעלה את מחירי המפוקחים בשיעור נמוך מ-3.4%, כיוון שכבר העלתה בקיץ את מחירי המוצרים שאינם תחת פיקוח בשיעור דומה. מהודעת החברה לא עולה כי בכוונתה לוותר על מלוא שיעור ההעלאה.

 

מתנובה נמסר בתגובה: ״החברה קיבלה את החלטת הבג׳צ, תפעל לאורה ומצפה משרי האוצר והחקלאות לחתום על צו המחירים בהתאם להחלטה.

לאור הקרבה לחג הפסח החליטה תנובה, כי לאחר חתימת השרים על צו הפיקוח, היא תדחה את יישום ההעלאה עד לאחר החג״.

 

בנוסף, הודיעה תנובה כי תוותר על רכיב בנוסחת חישוב המחירים שאמור להוביל להתייקרות נוספת בעתיד הקרוב: ״על אף שכבר במועד זה זכאיות המחלבות לעדכון מחיר נוסף בשיעור של 3.2%, החליטה תנובה לא לממש את זכאותה לעדכון זה עד לתום 2019 וזאת, מתוך ציפייה שהממשלה תשלים את הרפורמה במשק החלב באופן שמחירי החלב יירדו לטובת הציבור כולו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x