$
פרסום ושיווק

בג"ץ הכריע: מחיריהם של מוצרי החלב יתייקרו ב-3.4%

העלאת המחירים צפויה להיכנס לתוקף רק אחרי חג הפסח ולחול על מוצרי חלב בפיקוח, ביניהם חלב, גבינה לבנה 5%, גבינות צהובות, חמאה ושמנת. ייתכן שבפועל ההתייקרות תהיה נמוכה יותר נוכח העובדה שהמחלבות העלו מחירים של מוצרי החלב הלא מפוקחים בקיץ ועכשיו יהיה עליהן לגבש החלטה בנוגע לשיעור העלאת המוצרים בפיקוח

נורית קדוש 10:3004.03.19

שר האוצר משה כחלון כשל במאבקו במחלבות. 5 ימים לאחר הדיון המכריע בבג"ץ, פרסמו הבוקר (ב') שופטי בג"ץ עוזי פוגלמן, מני מזוז ואלכס שטיין את הכרעתם, במסגרתה הורו לכחלון לאמץ את המלצת ועדת המחירים ולהעלות את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב-3.4%.

 

 

 

השופטים כתבו: "אנו הופכים אפוא את הצו על תנאי שניתן לצו מוחלט המורה למשיבים לאמץ את המלצת ועדת המחירים לשנות את צו הפיקוח כך שהמחיר המרבי של המצרכים המפורטים בתוספת לצו יעלה בשיעור של 3.4%". השופטים פסקו כי משרד האוצר יישא בהוצאות תנובה בסך של 25 אלף שקל.

 

העלאת המחירים צפויה להיכנס לתוקף רק אחרי חג הפסח ולחול על מוצרי חלב בפיקוח ובהם חלב בשקית ובקרטון, חמאה, גבינה לבנה 5%, עמק במשקל במעדניה, גבינת גלבוע במשקל במעדניה, אשל, גיל, שמנת חמוצה ומתוקה.

 

נוכח העובדה שהמחלבות העלו מחירים של מוצרי החלב הלא מפוקחים בקיץ, יהיה עליהן כעת לגבש החלטה בנוגע לשיעור העלאת המוצרים בפיקוח, כך שייתכן והתייקרות תהיה בשיעור מופחת מהצפוי.

 

מוצרי חלב מוצרי חלב צילום: אוראל כהן

 

השופטים התייחסו לפער שבין עמדת היועץ המשפטי לממשלה לפיה יש מקום לאמץ את המלצת ועדת המחירים להתנגדותו של כחלון לעמדה זו, וקבעו כי עמדת המדינה היא הקובעת: "לא נעלמה מעינינו עמדתו של שר האוצר, שהסתייגה מהסכמת המדינה למתן צו מוחלט. עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה כפי שנמסרה לבית המשפט, היא עמדתה של המדינה, ובמילותיו של השופט אליקים רובינשטיין: 'כידוע יש מדינת ישראל אחת, וממשלה אחת, ויועץ משפטי לממשלה אחד, ופרקליטות מדינה אחת שמייצגים את כל גופי המדינה ... תזמורת אחת היא ומנצח לה אחד, במישור הכולל – הממשלה, שבמקרה של חילוקי דעות על ראש הממשלה להביא את הדברים לדיון ולהכרעה בה, ובמישור המשפטי – היועץ המשפטי לממשלה". עוד הוסיפו: "הכרעתנו אינה מבוססת אך על העובדה כי היועץ המשפטי לממשלה הסכים למתן צו מוחלט, אלא על הוראות הדין ועל אמות המידה להפעלת הביקורת השיפוטית".

 

השופטים ציינו כי אין בהכרעתם משום התערבות במדיניותו הכלכלית של שר האוצר ואין בה כדי למנוע משר האוצר שימוש בכלי מדיניות אחרים על מנת להשיג את היעדים הכלכליים והחברתיים אליהם הוא חותר, כל עוד הדבר ייעשה במסגרת הוראות הדין.

 

 

מדובר בפעם שנייה בחודש החולף, שבה בג"ץ מאלץ את כחלון לפעול בניגוד לעמדתו ולאשר העלאת מחיר. בחודש שעבר היה מדובר בהשוואת המיסוי על טבק לגלגול.

 

הכרעת בג״ץ התקבלה לאחר שניסיונו של כחלון להגיע ברגע האחרון לפשרה עם תנובה נכשלה. ערב לפני הדיון האחרון בג״ץ, פנה שי באבא מנכ״ל משרד האוצר לתנובה בהצעה לפשרה במסגרתה׳ יעלה מחיר החלב בשתי פעימות: האחת לאחר הפסח בשיעור של 1.5%-1.7% והשנייה חודשים ספורים לאחר מכן בשיעור של כ-1.4% נוספים. כפי שנחשף ב"כלכליסט", מי שטרפד את המהלך היה שר החקלאות אורי אריאל שסירב לחתום על מתווה הפשרה. זאת, כיוון שלטענתו כחלון לא עמד בהתחייבותו להגדיל את מכסת העובדים הזרים לחקלאות. מכשול נוסף הגיע מצד טרה שבבעלות החברה המרכזית (קוקה קולה ישראל), שסירבה להפחית את שיעור ההתייקרות מ-3.4% שהמליצה ועדת המחירים במרץ אשתקד.

 

 

 

 

כחלון הגיב על ההכרעה בטוויטר: ״קיבלתי כעת את פסק דין מחירי החלב מבג"ץ. ‏אלמד את פסק הדין ואתייחס אליו בהמשך"..

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x