$
פרסום ושיווק

כחלון יצטרך להכריע לא רק על התייקרות מוצרי החלב, אלא גם לגבי הלחם

המאפיות ביקשו העלאה של 4% ובמשרד הכלכלה המבצע את ההתייקרות בפועל, מחכים להחלטת האוצר, שרק בעקבותיה יתייקר

נורית קדוש 12:0613.12.18

במשרד הכלכלה מנסים לבלום את הזעם הצרכני על ההתייקרות הצפויה של הלחמים שבפיקוח מחירים ומגלגלים את האחריות למשרד האוצר, בטענה שוועדת המחירים, בראשות נציג משרד האוצר, טרם פרסמה את ההחלטה. "ועדת המחירים, בראשות יו"ר הוועדה במשרד האוצר, בה חבר גם נציג משרד הכלכלה, דנה בבקשת המאפיות להעלאת מחיר הלחם המפוקח. עם פרסום החלטת הוועדה, על ידי יו"ר הוועדה, נפעל בהתאם".

 

 

 

החלטת הוועדה לגבי בקשת המאפיות להעלות את מחירי הלחם שבפיקוח, שמחירו ירד 4 פעמים בשנים האחרונות, נדרשה לאחר שמשרד הכלכלה גיבש דו"ח לפיו ההעלאה מגיעה למאפיות. הוועדה התכנסה לבקשת המאפיות לאשר להן העלאת מחיר. הוועדה לא פרסמה פרוטוקול, שרק בעקבותיו מעלה משרד הכלכלה את המחיר.

 

 

לחם אחיד לחם אחיד צילום: טל שחר

 

בדיון בוועדת הכספים בפברואר השנה, הסביר יו"ר ועדת המחירים, נציג האוצר, שלמה פשקוס: "בקשת המאפיות היא להעלות את מחירי הלחם המפוקחים ב-4%. מדובר במוצר שצורכת האוכלוסייה הכי נמוכה במדינת ישראל. החמישונים התחתונים צורכים מהלחמים האלה מול החמישונים העליונים שצורכים את הלחם היותר איכותי, זה שמחוץ לפיקוח. עלייה של 4% במחיר מוצר יסוד לא מאשרים בקלות דעת וזה דורש לקחת בחשבון את המשמעויות של המהלך, כי מדובר באוכלוסיות חלשות. העלייה ב- 4% נשענת על מחירי המזוט".

 

פישקוס הוסיף כי "מהבדיקה האחרונה שערכנו הבנו שמחירי המזוט כבר לא משקפים את מחיר האנרגיה וחלק מהמאפיות משתמשות בגז טבעי וחלק בחשמל. ההצדקה להעלאת המחיר היא בספק נוכח הממצאים. בנוסף, יש סבסוד צולב בין הלחם האחיד הפרוס ללחםהאחיד, אז אולי להעלות את מחירי הלחם האחיד ולהוריד מחירי הלחם הפרוס. גם זה בעייתי כי מי שצורך את האחיד הלא-פרוס אלה הן האוכלוסיות הכי חלשות״.

 

בעניין השחיקה במחיר טען פישקוס כי יש מקום לבדוק את טענת המאפיות: ״בהינתן כל הממצאים, נוציא המלצות כפי הנראה בשבוע הבא, שבגדול אחרי ניתוח מעמיק, נשמור על אותם מחירים ולא תהיה פגיעה במאפיות אך גם לא בציבור".

 

חלפו חודשים רבים מאז הבטחת פישקוס לפרסם המלצה, את הדבר לא נעשה ולכן עתרו מאפיות אנגל וברמן לבג"ץ בבקשה שיורה לפקח על המחירים לעדכן את מחיר הלחם בפיקוח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x