$
פרסום ושיווק

שמאלוב בדיון על מיזוג ערוץ 10 ורשת: "40 עיתונאים האשימו אותי בהכל חוץ מרצח ארלוזורוב"

יו"ר הרשות השנייה, יולי שמאלוב ברקוביץ' הגיעה לדיון בוועדת הכנסת וסיפרה כי מאז פסילת בקשת המיזוג היא מקבלת איומים אישיים על חייה. כשהרוחות התלהטו הכריזה כי תעזוב את הדיון. ח"כ איילת נחמיאס ורבין: "את מתנהגת כמו ילדה וזה מביך"

יואב סטולר 15:2223.10.18

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה היום לדון בסוגיית המיזוג בין ערוץ 10 לרשת. 

 

כבר בפתח הדיון בוועדה, בראשות ח"כ איתן כבל, החלו חברי הכנסת להתכתש עם יו"ר הרשות השנייה לטלוויזיה ורדיו, יוליה שמאלוב ברקוביץ'. חלק מהמשתתפים טענו כי מי שמושכים בחוטים בכל הנוגע למיזוג הם שר התקשורת וראש הממשלה.

 

כבל הביע ציפייה כי המיזוג ייצא לפועל, והצביע על הפגיעה בעובדים בתחום התקשורת על רקע הפיטורים ותוכניות ההתייעלות עליהם הודיעו השבוע בערוץ 10 וברשת. "ברור שכוחו של השוק הישראלי אינו יכול לשאת את קשת, רשת ו-10". לדבריו, כבר עם פיצול ערוץ 2 לפני פחות משנה בנובמבר 2017 היה ברור שהוויכוח סבב סביב "מי יבלע את מי". "אי אפשר למרוח את זה עוד", הוסיף כבל.

 

הממונה על רשות להגבלים עסקיים, עורכת הדין מיכל הלפרין, אמרה בדיון כשהיא פונה אל יושבת ראש הרשות השנייה וחברי הכנסת: "אני מקווה שליושבים פה יש הבנה של מהי המשמעות של חברת חדשות אחת בלבד. זהו התוכן החשוב ביותר והפופולרי ביותר וזה מה שהוביל את מרכז השיח והבדיקה מבחינתנו".

 

יושבת ראש הרשות השנייה, יוליה שמאלוב ברקוביץ', פתחה את דבריה כשהיא מבקשת להצהיר: "הגעתי לכאן בלב לא רגוע". אמירה בהמשך תתקשר בטענות על איומים שקיבלה והאשמות נגד התקשורת. "אין צורך להכביר במילים ולהגיד שנושא מיזוג ערוץ עשר ורשת חשוב ומהותי לשוק הטלוויזיה", אמרה שמאלוב ברקוביץ'. בתגובה לטענות כי יושבת הרשות השנייה היא שליחה מטעמם של שר התקשורת איוב קרא וראש הממשלה נתניהו: "אני רגולטור עצמאי ותודה לאל לכל מי שפה זורק כל מיני מחשבות, שר התקשורת אמר בשיחתנו שאת והמועצה גוף עצמאי ואתם תקבלו החלטה – ואני מבקש שזה יהיה ככל האפשר. בואו תתכבדו אתם ותבטלו את חודש החגים שיש בספטמבר על מנת לקבל החלטה מהירה. אני חייבת לומר שאני כרגולטור מבצעת את מדיניות הבית – בית המחוקקים של עם ישראל. מדיניות שרק לפני פחות משנה ביקשה לפצל לשלושה ערוצים. כולם מדברים גבוהות גבוהות ויפה יפה, אבל אף אחד מוועדת הכלכלה לא התכנס אז למנוע את הפיצול, למרות שגם אז בתקציבים ידעו שאין מקום לשלושה ערוצים".

 

בתגובה למערכת היחסים הרעועה והסכסוך שנוצר בינה לבין הרשות להגבלים, הוסיפה שמאלוב ברקוביץ': "הממונה על ההגבלים העסקיים בודקת את הבקשה על פי חוק ההגבלים והרשות השנייה בוחנת אותו על פי הרשות השנייה. אני מכבדת אותה ולא רוצה להיגרר לריב שמנסים לייצר ביננו, אבל לגביי עניין ההתייעצות ביננו אני לא רוצה להיכנס. אנחנו החלטנו לדון ולבחון את הבקשה רק לאחר השלמת ההליך ברשות ההגבלים מתוך כבוד כלפיה, משום שאם זו הייתה פוסלת את הבקשה למועצת הרשות השנייה לא הייתה כל דרך להעביר אותה". אמירה שמעלה תהיות נוכח העובדה שגם רגולטורים אחרים כמו הפיקוח על הבנקים פעלו כבר בעבר במקביל לבחינת הרשות.

  

שמאלוב ברקוביץ'. "אמרו לי 'נפרק אותך', 'נחסל אותך'" שמאלוב ברקוביץ'. "אמרו לי 'נפרק אותך', 'נחסל אותך'" צילום: אלכס קולומויסקי

 

"אלו שעות קשות, ובהן גם השונאים שלי מרחמים עליי", טענה יושבת ראש הרשות השנייה באופן אישי. "ארבעים עיתונאים האשימו אותי בהכל מהכל חוץ מרצח ארזלוזרוב ואני רוצה להגיד שייתכן וגם בזה בקרוב אואשם. יש מי שעומדים לי עם אקדח לרכה ואומרים עכשיו, דחוף, דחוף תקבלי החלטה. אני לא רוצה לדבר גם על האיומים שאני מקבלת בתקופה האחרונה "נפרק אותך", "את לא תמצאי עבודה", "נחסל אותך".

 

אחרי שאיימה לעזוב את האולם בתגובה לדברים וההתקפות של חברי הכנסת עליה והביאה את יו"ר כבל לכדי צעקות תקפה שמאלוב ברקוביץ' את עצם קיום הדיון. "אין מקום לדיון בוועדה הזו במצב הזה. אני מבקשת מכם (אנשי שוק הטלוויזיה – י"ס) לא לענות לשאלות כדי לא לפגוע בשימוע. אין בכוונה הרשות השנייה לסגור את ערוץ עשר, אבל בקשת המיזוג היא סגירת ערוץ בישראל – זה פחות הפקות, פחות היצע ופחות מקומות עבודה. השימוע תלוי מאוד גם בחומרים שהרשות תקבל מהגופים".

 

לצד הטענות מצד השחקנים המסחריים וראשי ועדי העובדים, חברי הכנסת היושבים בוועדה ליבו את הרוחות בעצמם אל מול יושבת ראש הרשות השנייה. חברת הכנסת איילת נחמיאס-ורבין מטעם המחנה הציוני היתה החמורה מתוקפיה של שמאלוב ברקוביץ' כשהיא הצביעה על התנהלות בלתי נקייה ועניינית לראייתה בהתנהלות המועצה ויושבת ראשה. "את מתנהגת כמו ילדה, וזה מביך". עם זאת, בחרה נחמיאס-ורבין שדיברה בגנותה וציירה אותה כרגולטור מסורר, כי אין מקום לאיומים על פקיד באשר הוא ובאשר הנושא.

 

מי שעוד הייתה חריפה בהאשמותיה היא ח"כ פנינה תמנו-שטה מיש עתיד. תמנו-שטה קטעה את שטף דיבורו של ח"כ יואב קיש מהליכוד שהסביר את מורכבות הסוגייה כשהוא תומך בעצמאותה של הרשות השנייה ויושבת ראשה ומנגד מביע בעצמו את השאיפה להצלחת המיזוג. "מה זה המשחקים האלה?" אמרה תמנו-שטה. "מה בדיוק הם מסתירים?". יושבת ראש הרשות השנייה לא עברה על דבירה לסדר היום ואיימה כי תעזוב אם כך התנהל הדיון. "עוד פעם שיש האשמה כזו אני קמה והולכת".

 

כמו כן, בתגובה לדברים שהשמיע יושב ראש ועד עובדי חדשות עשר, כתב הספורט טל שורר, איימה יושבת ראש הרשות השנייה כי תתבע אותו על הוצאת דיבה. בתגובה אמר שורר: "תתבעי. כבר אמרנו שביום שאת תפסיקי לשקר, אנחנו נפסיק להגיד את האמת". שורר נאלץ לעמוד אל מול עובדי חברת החדשות והערוץ בתחילת השבוע כשהוא מודיע ביחד עם ההנהלה על קיצוץ בשכרם.

 

כבל: "אני סבור שהמיזוג היה חייב כבר לצאת לדרך, היה חייב. בואו לא נחכה שהשמיים יפתחו והבשורה תגיע. הדבר הכי חשוב מצידכם ברשות השנייה הוא לדון איך ובאילו כללים יפעל שוק התקשורת החדש שייצא לפועל. אם הדברים לא יצאו בלוח זמנים מיידי, והאמירה שלכם תאמר, זה יגיע אלינו".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x