שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

החקלאים לכחלון: "אין חוסר בעגבניות, היבוא מטורקיה ימוטט אותנו"

מזכיר ארגון מגדלי הירקות דורש משר האוצר לעצור את היבוא מטורקיה. לאחר שכחלון הודיע כי אחרי הבחירות כולנו תדרוש את משרד החקלאות, אומרים החקלאים: "הצהרות למען החקלאות והחקלאים צריכות לבוא לידי ביטוי במעשים"

נורית קדוש 12:5121.08.18

החקלאים מבקשים סיוע חירום למגדלי העגבניות, בעקבות ביטול המכס על יבוא עגבניות לישראל.

 

 

 

מאיר יפרח, מזכיר ארגון מגדלי הירקות ויו"ר ענף הירקות במועצת הצמחים, פנה לשר האוצר משה כחלון בבקשה לעצור באופן מיידי את יבוא העגבניות מטורקיה ולהקים קרן סיוע של כ-20 מיליון שקל כדי לסייע למגדלי העגבניות שנפגעו מפתיחת השוק ליבוא.

 

יפרח קרא לכחלון לעשות חשבון נפש ושיגר לעברו עקיצה, על רקע הצהרתו כי אחרי הבחירות תדרוש מפלגת כולנו את תיק החקלאות: "לא הגיוני שאנו נסגור משקים ושהחקלאים יפשטו רגל, כאשר ממול אין מענה או סיוע. הצהרות למען החקלאות והחקלאים צריכות לבוא לידי ביטוי במעשים".

 

עוד הוסיף יפרח כי חלק עיקרי מתוצרת הירקות מגדלים בעוטף עזה הסובלים מבלוני התבערה ולאורך הגבולות. "מספר לא מבוטל של משפחות מתפרנסות מענף הירקות, בעיקר עגבניות, מלפפונים וחצילים, והיד קלה על ההדק לייבאם ללא מכס, תוך שבירת מטה לחמם", אומר מזכיר ארגון מגדלי הירקות.

 

 

עגבניות. "אין מחסור בעגבניות ואין באמת צורך בעידוד היבוא" עגבניות. "אין מחסור בעגבניות ואין באמת צורך בעידוד היבוא" צילום: שאול גולן

 

"לא חסרות עגבניות"

 

יפרח הדגיש כי כי זה שבועות מחירי העגבניות סבירים והחקלאים מספקים את כל הביקוש של הצרכנים, כך שאין מחסור בעגבניות ואין באמת צורך בעידוד היבוא ובכל זאת מתבצע עתה יבוא מטורקיה בכמויות גדולות. לטענתו מדובר ב"יבוא שעלול למוטט מאות מגדלי ירקות" והוסיף כי השבוע צפויות להגיע לישראל כמויות של עגבניות מטורקיה, בהיקף השווה לכל הייצור השבועי של חקלאי ישראל.

 

לטענת יפרח, פתיחת השוק ליבוא נעשתה באופן אוטומטי לקראת החגים, בלי לבדוק האם באמת יש בכך צורך, האם קיים חוסר לקראת החגים ובמהלכם, וזאת "תוך זריעת אווירה של פאניקת מחסור מדומה".

 

עוד אומרים החקלאים כי למרות היבוא, אין הוזלה אמיתית לצרכן, ומי שיוצא נשכר ממצב זה הם היבואנים: "לא אנו אלה שמכבידים על יוקר המחיה! שהרי משקלם של כל הפירות והירקות גם יחד הוא 2.9% בלבד מכלל ההוצאה למשפחה. האם אנחנו מהווים נטל על הצרכן?"

 

על פי נתוני מועצת הצמחים, מדי שנה משווקות בישראל כ-180 אלף טונות עגבניות טריות, מתוכם כ-20 אלף טונות עגבניות שרי. העגבניות משווקות לאורך כל השנה, וצריכתן מהווה כ-15% מסך צריכת הירקות הטריים. בישראל ישנם כ-500 מגדלי עגבניות ואזורי הגידול העיקריים הם חבל אשכול, שדות נגב ורמת נגב. היקף שטחי הגידול – כ-17 אלף דונם, רובם בחממות.

 

בישראל צריכת העגבניות לנפש עומדת על כ-25 ק"ג לשנה, וההוצאה השנתית לתצרוכת עגבניות מוערכת בכ-100 שקל לנפש מתוך סה"כ הוצאה שנתית של 800 שקל לנפש על ירקות טריים. בנוסף לעגבניות הטריות, משווקות כ-180 אלף טונות עגבניות לתעשייה, מהן 140 אלף טונות לשוק המקומי והיתר ליצוא. רוב גידול העגבניות לתעשייה מרוכז בצפון הארץ בעמק בית שאן, עמק חרוד, עמק יזרעאל והחולה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x