$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

האחים ניסנוב: "שופרסל גרמה לנו נזק כלכלי בעסקת ניו–פארם"

האחים איציק ושרון ניסנוב, שרכשו משופרסל את 11 סניפי ניו־פארם, טוענים כי הרשת לא יידעה אותם שחתמה הסכמים עם קופת חולים מכבי לשנה בלבד

נורית קדוש 09:3210.07.18

האחים שרון ואיציק ניסנוב נגד שופרסל ורשות ההגבלים העסקיים. ל"כלכליסט" נודע כי האחים, שרכשו משופרסל לפני כחצי שנה 11 מסניפי ניו־פארם לטובת הקמת הרשת החדשה סמארט פארם, פנו בימים האחרונים לשופרסל באמצעות עורכי דינם בטענה שנגרם להם נזק כלכלי מהתנהלותה במכירת הסניפים. לטענת השניים, הם גילו כי שופרסל חתמה עם קופת חולים מכבי על הסכמים קצרי מועד לכיבוד מרשמים בסניפים, שאורכם שנה בלבד, כך שאלה יסתיימו בקרוב.

 

עוד נודע כי האחים ניסנוב הגיעו כבר בחודש מאי לפגישה ברשות ההגבלים העסקיים בה התלוננו על אורך ההסכמים שחתמה שופרסל עם מכבי בסניפים שרכשו ממנה. בסביבת ההגבלים הדפו אז את הטענות וראו בכך ניסיון של הרוכשים לגלגל מעצמם את האחריות הן על בדיקת העסק בטרם רכישתו והן להארכת ההסכמים עם קופות החולים.

 

 

מימין: מנכ”ל שופרסל איציק אברכהן ומבעלי סמארט פארם איציק ניסנוב מימין: מנכ”ל שופרסל איציק אברכהן ומבעלי סמארט פארם איציק ניסנוב צילום: צביקה טישלר, יובל חן

 

הסכמים שחותמות רשתות הפארם עם קופות החולים מהווים עוגן מרכזי לפעילותן, זאת כיוון שהם מייצרים תנועה של מבוטחים המגיעים עם מרשמים לבתי המרקחת שבסניפים. לקוחות אלה מתעלים את ההגעה לבית המרקחת לקניית מוצרים נוספים ברשת הפארם באותו ביקור. ללא הסכם עם קופת חולים מרכזית, לקוחות רבים עלולים לחפש אלטרנטיבה אחרת בסביבה. האחים ניסנוב גילו כי לחלק מסניפים שרכשו משופרסל יש הסכמים עם קופות החולים, הקצרים מהתקופה המינימלית שהתחייבו להפעיל את הרשת, שעומדת על שנה וחצי. כזכור, האחים ניסנוב רכשו את הסניפים במסגרת התנאים של רשות ההגבלים לאישור רכישת ניו־פארם על ידי שופרסל. במסגרת זאת, קבעה רשות ההגבלים תנאי נוסף שחל על רוכשת אותם סניפים ולפיו עליה להפעילם כרשת פארם שלישית למשך לפחות שנה וחצי כדי לייצר תחרות בענף הנשלט עד כה על ידי סופר־פארם בלבד. על רקע זה, סיום ההסכם עם קופות החולים במועד מוקדם מזה לו התחייבות בפני רשות ההגבלים העסקיים, מציב את ניסנוב בפני בעיה עסקית כלכלית מהותית.

 

סניף סמארט פארם. הסכמים עם קופות חולים הם עוגן חשוב בפעילות סניף סמארט פארם. הסכמים עם קופות חולים הם עוגן חשוב בפעילות צילום: עמית שעל

 

גורמים בסביבת שופרסל דחו את הטענות של ניסנוב והטילו את האחריות כך שההסכמים עם קופות החולים קצרי מועד בכך שזאת היתה דרישתן של הקופות וכי באחריות הקונים היה לבדוק זאת בטרם חתמו על ההסכם. ניתן להעריך, כי הצדדים לא יסתפקו בחליפת מכתבים בין עורכי הדין, שכן בין הצדדים קיימת התחשבנות כספית — במסגרת רכישת הרשת ניסנוב התחייבו לשלם לשופרסל כ־26 מיליון שקל ב־12 תשלומים שמועד פירעונם של חלקם טרם הגיע.

 

המאבק בשופרסל יוצא לדרך אחרי מספר טלטלות שחוותה הרשת החדשה סמארט פארם. בחודש שעבר התפטרה ורד ברעם, מנכ"לית הרשת לאחר שלושה חודשים בלבד בתפקיד. בתקופה הקצרה בה כיהנה כמנכ"לית, ביצעה ברעם שינויים בראשם פיטוריו של המשנה למנכ"ל טל חן, צמצום מחלקת הסחר וביטול משרות מטה.

 

מאיציק ניסנוב נמסר: “אין לנו שום טענה נגד שופרסל”.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x