פרסום ושיווק

הרפתנים מקשיחים עמדות: "המחלבות ישלמו ביום ראשון תוספת של 8.23 אגורות לליטר על מחיר המטרה"

לאחר שאמש כבר הוחלט לבחון מחדש את הצורך בהעלאת מחיר המטרה - הרפתנים שינו את עמדתם; מזכ"ל תנועת המושבים: "ההתייקרות תגדיל את הגירעון למחלבות במוצרים המפוקחים. דבר שלא ישאיר אותם אדישים"

נורית קדוש 11:5929.06.18

הרפתנים מקשיחים עמדות. זמן קצר לאחר קבלת ההחלטה אתמול לבחון מחדש את הצורך בהעלאת מחיר המטרה ביום ראשון ונוכח הביקורת שספגו, שינו הרפתנים את עמדתם, החריפו את הטון וקבעו שיש להעלות את מחיר המטרה בשיעור חד יותר. ל"כלכליסט" נודע כי עם פרסום הודעת מנכ״ל משרד החקלאות על הקפאת התייקרות, קיימו נציגי הרפתנים שיחת ועידה טלפונית בין נציג משרד החקלאות ומועצת החלב, ואלה גיבשו עמדה לפיה יש לעדכן את מחיר המטרה לרבעון 3 של שנת 2018 על ידי הוספת 8.23 אגורות לליטר לעומת הרבעון הקודם. בניסיון להרגיעם, הודיע אתמול בערב מאיר צור, מזכ"ל תנועת המושבים, לרפתנים, כי מחיר המטרה יעלה ביום ראשון כמתוכנן והם יקבלו את התמורה העדכנית לחלב הגולמי.

 

במקביל, ניסה צור לפייס את משרד החקלאות, על כך שקיים ישיבות עם האוצר על מתווה להסדרת הענף, מאחורי גבו של המשרד. "השבוע התקיימה פגישה נוספת עם האוצר, אביתר (דותן, נ"ק) ואני. לצערי, אגף התקציבים לא שינה את העמדה העקרונית שלו שרוצה לשנות את השיטה ממכס למכסה, להורדת עלות המכס ופתיחה חופשית. מהלך כזה מסכן את הייצור המקומי ומשטר התכנון.

בשל תקלה, משרד החקלאות לא הוזמן לפגישה ואני בהחלט רואה זאת כתקלה למרות שלא תמיד משרד החקלאות ראה את הדברים עין בעין איתנו . עדיין זה המשרד שלנו וברצוני לעבוד יחד באופן הברור ביותר".

 

צור הוסיף כי "משרד החקלאות רואה את הדברים בדיוק כמונו בעניין המכס ומשטר המכסות. להערכתי, בשבוע הבא אנו צפויים להכרעה מכיוון שמחיר המטרה עולה ולנו אין שום כוונה לוותר על עליית המחיר".

 

רפת רפת צילום: בלומברג

צור ניסה להציג בהודעתו גיבוי למחלבות, הסופגות מזה כשנה את עלית מחיר החלב הגולמי מבלי להעלות את המחיר לצרכן. "ההתייקרות תגדיל את הגירעון למחלבות במוצרים המפוקחים. דבר שלא ישאיר אותם אדישים". את הודעתו חתם צור בכך ש"ביום ראשון תקבלו את עליית המחיר כמו שמגיע לכם כחוק ובהסכם שהמדינה חתמה כדין איתכם".

 

כזכור, דיונים ממושכים שהתקיימו בין נציגי הרפתנים למשרד החקלאות לאורך יום האתמול הסתיימו בפניית מנכ"ל משרד החקלאות שלמה בן אליהו במכתב ליו"ר ועדת היישום של מחיר המטרה לדיון מחודש במחיר החלב שמשולם על ידי המחלבות לרפתנים. בן אליהו מסר כי "יש לכנס מחדש את ועדת היישום לצורך קביעה של מחיר המטרה".

במכתבו ציין בן אליהו כי יש לכנס את הוועדה מתוך רצון ליישם את החוק בצורתו הנכונה על פי כוונת המחוקק המשקף את העלייה הרצויה ובהתאם לתחשיבים אשר נקבעו בתקנות.

 

מפרוטוקול ועדת היישום שהגיע לידי "כלכליסט" עלה כי חברי הוועדה היו חלוקים בדעתם ביחס לשיעור העליה הנדרשת במחיר המטרה. חברי הוועדה החזיקו בשלוש אפשרויות - עלייה של 4.56, 6.23 או 8.23 אגורות לליטר. הוועדה בחרה באפשרות הביניים של העלאה ב-6.23 אגורות ל-2.05 שקלים לליטר, לעומת 1.99 שקל היום.

 

בן אליהו ציין כי הוא סבור שעמדת ועדת היישום לא התקבלה ברוב קולות ועל כן היה צריך להפעיל את סמכות יושב ראש הוועדה כנדרש. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x