$
פרסום ושיווק

משיכת ההצעה של בנט קפלן מאיימת על עסקת שופרסל-ניו-פארם

מבחינת הממונה על ההגבלים העסקיים, שופרסל, ניו-פארם ובנט קפלן עצמו היו אמורים לשכנע אותה שהוא הגורם המתאים לרכישה ולניהול הרשת ושיש לו את המשאבים - כדי שהעסקה תאושר

אורנה יפת 17:4601.11.17

משיכת ההצעה של בנט קפלן מאיימת על עסקת שופרסל-ניו-פארם. התנאי המרכזי שהציבה הממונה על הגבלים עסקיים, מיכל הלפרין, למיזוג בין רשת המזון לרשת הפארם, היה מכירת 9 סניפי ניו-פארם לגורם אחד שיתחייב להפעיל אותם במשך 18 חודשים כרשת פארם עם בתי מרקחת. שופרסל וניו-פארם הוסיפו שני סניפים נוספים כדי להקל על המכירה ולהפוך אותה לכדאית עבור הרוכשים.

 

קפלן, ששימש עד לאחרונה כמנכ"ל גלובוס מקס היה אמור לרכוש 11 סניפים מהמשביר לטובת הקמת רשת פארם עצמאית, תמורת 30 מיליון שקל

 

 

עד כה ניו-פארם ושופרסל כלל לא הציגו בפני רשות ההגבלים את הרוכש. הלפרין הודיעה מראש לשתי הרשתות כי עד שלא יציגו קונה שמקובל עליה, עסקת המיזוג לא תוכל להתקדם. הלפרין הדגישה בתנאי המיזוג כי "הרוכש יהיה בעל המשאבים והכישורים הנדרשים על מנת להפעיל את החנויות המועברות כחנויות פארם או כחנויות מזון, לפי העניין, ולהתחרות בחברות המתמזגות, וכן קיים לו תמריץ לעשות כן".

 

מבחינת הממונה על הגבלים עסקיים, שופרסל, ניו-פארם ובנט קפלן עצמו היו אמורים לשכנע את רשות ההגבלים שהוא הגורם המתאים לרכישה ולניהול הרשת. בנט, שאין לו כישורים בניהול חנויות פארם ובתי מרקחת, יכול היה להביא מנהל מומחה שינהל עבורו את הרשת. בנט גם היה צריך לשכנע את הממונה שיש לו את המשאבים הכספיים לרכוש את הרשת או לכל הפחות שיש מאחוריו משקיעים פיננסיים ואנשי מקצוע מתאימים.

 

בנט קפלן בנט קפלן צילום: רפי דלויה

 

מול בנט קיבלו המשביר ושופרסל הצעה נוספת לרכישת הסניפים מהאחים שרון ואיציק ניסנוב, שהחליטו כבר לפני שבועיים לוותר על העסקה ומשכו את הצעתם. בתחילת השבוע אמר איציק ניסנוב ל"כלכליסט": "ירדנו מהנושא של רכישת סניפי ניו-פארם והודענו על כך לרשת כבר לפני שבוע וחצי. הצענו הצעה ראשונית ואמרנו שזה בכפוף לבדיקות שאנחנו צריכים לעשות. עבור 11 סניפים הגשנו הצעה כספית שעמדה על כ-12 מיליון שקל, לא כולל מלאי ששוויו מוערך בכ-13 מיליון שקל

נוספים. המוכרים לחצו עלינו לתת הצעה בחיפזון אבל רצינו לבדוק כל סניף וסניף מה הרווחיות שלו, מה ההוצאות, וכל יתר הפרמטרים. אחרי שעשינו בדיקות התברר שהתמונה לא כל כך ורודה. מבין 11 הסניפים יש שני סניפים עם הפסדים גדולים – הסניף ברמלה והסניף בראשון לציון. יתר הסניפים מפסידים קצת פחות. מתוך 9 סניפים יש 4 או 5 סניפים שמרוויחים".

 

מתעניינים נוספים ברכישה היו האחים ספיר שהגישו אף הם הצעה עם לא מעט תנאים, בין היתר, החלפת סניפים מפסידים בסניפי ניו-פארם רווחיים, אך ככל הנראה במשביר בחרו להתקדם במו"מ עם בנט קפלן, מה שהתברר, נכון לשעה זו, כהימור מסוכן.

 

המשא ומתן של המשביר מול בנט קפלן מזכיר את ההתנהלות של הרשת אל מול רוכש אחר שעמד לקנות אותה –יאיר פיליפ. פיליפ חתם בדצמבר 2014 על רכישת רשת הדראגסטורס מידי המשביר תמורת 165 מיליון שקל. בקבוצת המשביר המתינו זמן רב לפיליפ שישיג ערבויות בנקאיות וניהלו משא ומתן ממושך על סכום העסקה שפיליפ ניסה בשלב כלשהו להוריד את מחירה. פיליפ קיבל מהמשביר כמה וכמה ארכות להשלמת העסקה, שהוסברו, בין היתר, בכך שהערבות שהציג הונפקה בבנק זר. גם אז העריכו בענף הקמעונאות כי העסקה מול פיליפ לא תצא לפועל ואכן לבסוף היא התפוצצה וניו-פארם לא נמכרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x