כלכלה ומדיניות

ראיון כלכליסט

"אובמה לא ידע לשווק את הישגיו"

ייחוסה המשפחתי וחברותה עם הילרי קלינטון זרקו את קתלין קנדי טאונסנד לעין הסערה של הבחירות בארה"ב. בשיחה עם כלכליסט מסבירה אחייניתו של הנשיא קנדי איפה טעו הדמוקרטים

תמר טוניק 08:2116.01.17

קתלין קנדי טאונסנד בילתה את אחד מסופי השבוע האחרונים בכהונתו של נשיא ארה"ב ברק אובמה בעיר העתיקה בירושלים. לבקשת אמה אתל, היא התפללה בכותל. למחרת, היא הגיעה לביקור נוסף, הפעם כדי לפקוד את האתרים הקדושים לנצרות. אף שהיא מנהלת בקרן הגידור רוק קריק, בשנה שעברה היא הקדישה את זמנה לקמפיין של מועמדת המפלגה הדמוקרטית וחברתה הוותיקה הילרי קלינטון במרוץ לנשיאות ארה"ב. המעורבות הפוליטית שלה ברורה מאליה לנוכח ייחוסה המשפחתי.

 

 

 

קנדי טאונסנד היא בתו של הסנאטור והתובע הכללי רוברט קנדי ואחייניתו של הנשיא ג'ון פ. קנדי. אביה, שהיה מועמד המפלגה הדמוקרטית לנשיאות, נורה למוות ביוני 1968 בידי המחבל הפלשתיני סירחאן סירחאן, בשל ידידותו האמיצה עם ישראל. היא הגיעה ארצה החודש, בפעם השישית, כדי להשתתף בארוע שקיים המרכז הבינתחומי בהרצליה לרגל צאת ספרו של פרופ' אלכס מינץ, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה בבינתחומי, The Polythink Syndrome בהוצאת אוניברסיטת סטנפורד.

 

ה־FBI חצה גבול

 

הביקור בירושלים עורר אצל קנדי טאונסנד זווית נוספת לביקורת הנוקבת שלה על הנשיא הנבחר דונלד טראמפ.

 

"דודי ג'ון היה כאן ב־1939, אבי סיקר פה את המלחמה ב־1948. טראמפ לא למד היסטוריה. להגיד במהלך הקמפיין שהוא הולך להיות נייטרלי בסכסוך הישראלי־פלשתיני ואז למנות שגריר שלא מאמין בפתרון שתי מדינות לשני עמים, מראה שהוא לא יודע מה קורה בישראל. זה מטריד מאוד", היא אומרת בשיחה עם "כלכליסט".

 

קתלין קנדי טאונסנד קתלין קנדי טאונסנד צילום: עמית שעל

 

כיצד הגבת כששמעת על נצחון טראמפ?

"זו לא היתה הפתעה גדולה. באביב לפני הבחירות הלכתי לארוע עם פרופסור אלן ליקמן מאמריקן יוניברסיטי בוושינגטון הבירה. ב־30 השנים האחרונות הוא חזה מי ינצח בבחירות לנשיאות. יש 15 טרנדים שהוא בודק, והוא טען שבהתבסס על הטרנדים הללו, נראה שלטראמפ יש יותר סיכוי. הוא אמר לי: 'בעוד יומיים אני הולך לבצע תחזית, ואני פוחד מאוד מהתחזית שאני הולך לבצע'. אז זאת לא היתה הפתעה. מעבר לכך, עשיתי קמפיינים במספר מדינות, וגם בשכונה שלי, וראיתי שלטי ענק שתמכו בטראמפ. כך שאפשר לקרוא סקרים, אבל אפשר גם לראות את ההתלהבות מטראמפ. הילרי כמובן קיבלה 3 מיליון קולות יותר, כך שצריך לתת לה קרדיט על כך, אבל לא הייתי המומה כמו שאנשים אחרים היו. הם לא קראו את אלן ליקמן והם לא הסתובבו בדרכים במהלך הקמפיין".

 

מה היו הנסיבות שגרמו לניצחון? כלכליות? חשש מטרור?

"בראש ובראשונה היה קשה לאמריקאים לקבל אשה בתור נשיאה. בשנה שעברה פרסמתי מאמר על כך שאין לנו ארכיטיפים נשיים בארה"ב. אחת התגובות הטובות ביותר למאמר הזה היתה מחבר שלי שהוא פוליטיקאי באוהיו, והוא אמר שאין לנו גם ארכיטיפים גבריים שיהיו מסוגלים להתמודד עם נשים חזקות. אנשים היו כל כך אנטי־הילרי, מלאי זעם וארס נגדה. אם תסתכלי כיצד אנשים מתייחסים למועמדות לתפקידים פוליטיים, קיימת רשעות שאינה מופנית למועמדים גברים לבנים".

 

זו סוגיית הנשיות? או הילרי באופן ספציפי?

"הילרי במיוחד, אבל גם שרה פיילין ספגה הרבה מאוד זעם אנטי־נשי כשהייתה המועמדת להיות סגנית הנשיא ב־2008. עוד גורם שהשפיע על תוצאות הבחירות הייתה הבולשת הפדרלית (FBI) שחצתה את הגבול באופן מחפיר לגבי מה מותר ואסור לעשות במערכת בחירות. גם הרפובליקנים וגם הדמוקרטים ביקרו את ראש ה־FBI על דבריו 15 ימים לפני הבחירות".

 

צ'ק בדואר

 

נוסף על נושא המגדר והתערבות ה־FBI, קנדי טאונסנד מודה שגם גורמים אחרים השפיעו על תוצאות הבחירות, חיצוניים ופנימיים כאחד.

 

הילרי קלינטון הילרי קלינטון צילום: איי אף פי

 

והרוסים גם שיחקו תפקיד כאן.

"הרוסים, כמובן... וגם אנחנו, הדמוקרטים. לאורך השנים לא פיתחנו מסר כלכלי חזק מספיק, וזה לא שאין לזקוף לזכותנו הישגים כלכליים טובים. תודות לנשיא אובמה יש ביטוח בריאות לעוד 20 מיליון אמריקאים, אבל אובמה הוא פשוט לא איש שיווק טוב. הוא איש מכירות גרוע והוא מודה בזה. הוא חושב שמדיניות זה נושא חשוב יותר מיכולת שיווק. וטראמפ הוא בדיוק להיפך. אצלו יכולות השיווק חשובות יותר. למעשה, חלק מהתכונות של מנהיג טוב, זה להיות מסוגל לגרום לאנשים להבין מה עשית עבורם. כאן נכשלנו. אין בכך ספק".

 

אבל ביטוח הבריאות הוא נושא מאוד שנוי במחלוקת שהקפיץ לאמריקאים את הפרמיות.

"ההוצאות על ביטוח בריאות אמנם עלו תחת אובמה־קר, אבל בקצב אטי יותר מבעבר. רבים מאוד מאנשי מעמד הביניים נהנים מהטבת מס תודות לאובמה. אבל משום שהכניסו את זה להחזרי המס, כמעט איש לא הבחין בזה. מישהו שהיה טוב בשיווק, היה דואג לכך שכל אחד ואחד יקבל צ'ק בדואר. זה היה מייקר את התהליך, אבל אז אנשים היו אומרים, "הנה, קיבלתי צ'ק מהממשל הפדרלי".

 

את פעילה מאוד למען המפלגה הדמוקרטית. אילו מטרות הצבת בעקבות מפלת הילרי?

"הייתי יו"ר ארגון אמריקן ברידג' שאסף תרומות עבור המפלגה במהלך קמפיין הנשיאות וכעת אני יו"ר ארגון Correct the Record. אנחנו לא מגייסים כסף למען המפלגה הדמוקרטית, אלא למען תיקון השקרים שאנשים מפיצים על הילרי".

 

כוונתך למילת השנה של 2016, פוסט־אמת?

"בדיוק כך. זה נושא גדול היום".

 

מי תורם למטרה הזאת של חשיפת השקרים?

"הרבה מאוד אנשים. חלקם מפורסמים כמו ג'ורג' סורוס, חלקם לא. בעידן הפוסט־אמת, זו משימה מאוד קשה. למעשה, בסוף השבוע של השבעת טראמפ, אנשים מטעם הארגונים שלנו ייפגשו כדי לחשוב כיצד להקים אופוזיציה לטראמפ ולרפובליקנים. זה קשה, בהינתן השליטה שלהם בבית הנבחרים. בשלב ראשון נוודא שקיים מידע מדויק. "הניו יורק טיימס" עשה הרבה טעויות בדיווחים על קרן קלינטון. היו הרבה האשמות מוטעות לגבי הקרן וכיצד הילרי לקחה כסף מאנשים כשרת חוץ. צריך לזכור שהיא נפגשה גם עם זוכי נובל שתרמו לקרן קלינטון. זה, למשל, יצא מפרופורציה משום שהעיתונאי לא ידע מי זה מוחמד יונס. הוא חשב שיונס הוא אדם נורא, הוא לא מבין שהוא זכה בנובל על פועלו בבנגלאדש. אלה הבעיות שצריך להתמודד אתן".

 

מייקל בלומברג מייקל בלומברג צילום: שאטרסטוק

 

את מיודדת עם הילרי קלינטון זה 30 שנה. ראינו כמה אמוציונלית היא היתה לאחר ההפסד. מה לדעתך היא תעשה עכשיו?

"אני חושבת שהיא צריכה לעשות סדר בתוכניות שלה. הייתי מציעה לה שתתמודד לתפקיד ציבורי. לא לנשיאות. לתפקיד אחר. אני חושבת שזה עזר מאוד לדודי טד קנדי ולג'ון מקיין, שאף שהם הפסידו במרוץ לנשיאות, היתה להם תוכנית חלופית והם יכלו בכל זאת להיות מעורבים בפוליטיקה".

 

ואת סבורה שהיא צריכה להיות מעורבת?

"כן, אבל זו רק דעתי. אני חושבת שזה מעניין יותר להיות בתוך הזירה, אם אתה חפץ בכך".

 

מיליארדרים? מצויין!

 

קנדי טאונסנד מזהירה מפני הסכנה הטמונה בחוסר ההחלטיות של הנשיא הנבחר, היא סיפרה על אביה ודודה, מהפוליטיקאים הבולטים בתולדות ארה"ב, שבניגוד לטראמפ, נכנסו לשירות הציבורי כשהם בקיאים בעובדות ובהסטוריה.

 

כיצד את חושבת שאביך ודודך היו מגיבים לניצחון של טראמפ?

"אמי אמרה שמי שישאל אותי מה אבי או דודי היו אומרים, בעצם שואל אותי מה אני חושבת, כי מדובר הרי בספקולציות. כידוע, דודי ג'ון קנדי כתב כמה ספרים. אבי כתב ספרים. כך שכל אחד מהם האמין מאוד בקריאת היסטוריה, למידה מהיסטוריה, חקר ההיסטוריה והבנתה, בניגוד לטראמפ. אני מציינת את זה כדי פשוט כדי להדגיש עד כמה הם למדו על העולם לפני שנכנסו לשירות הציבורי".

 

ואובמה? הוא מבין את ישראל?

"אני לא חושבת שהוא היה מעורה בפוליטיקה ישראלית כמו דודי, שכאמור ביקר כאן ב־1939. ישראל זה מקום מאוד מסובך. אם יש לך חמישה ישראלים, יהיו לך שש דעות, כי ישראלים מבינים היכן הם עומדים והם מבינים את האתגרים, כך שהם יכולים להסביר את עמדתם וגם את זו של האחר. זו מתנה נפלאה לדעתי. הם יושבים סביב שולחן האוכל עם אנשים שאינם מסכימים אתם. והם עובדים עם אנשים שאינם מסכימים אתם והם מביטים להם בעיניים. זה שונה מאוד מהמציאות האמריקאית. בארה"ב, אם אנחנו לא מסכימים, אנחנו רק מתרחקים זה מזה יותר ויותר. אני נותנת לישראלים הרבה מאוד קרדיט על הישגיהם ועל אמונתם בעתיד".

 

ומה לגבי עתידה של אמריקה? את חוששת מהיום שאחרי ה־20 בינואר?

"אני בעיקר מפחדת מצפון קוריאה. זה האתגר הגדול. אני לא אוהבת את העובדה שג'יימס וולסי, לשעבר ראש ה־CIA עזב את הממשל. אני לא חושבת שזה סימן טוב. אני חושבת שהעובדה שג'יימס מאטיס (לשעבר מפקד פיקוד מרכז של ארה"ב ושר ההגנה המיועד. ת.ט) נשאר, זה סימן טוב. הוא עושה רושם רציני".

 

מצביעי טראמפ טענו שאפשר לסמוך עליו משום שהוא לא פוליטיקאי ואומר את מה שהוא חושב. הם חיים באשליה?

"נראה מה הם יחשבו בעוד שנה. בדרך כלל האמריקאים רוצים מישהו שיתן תוצאות. זה לא חייב להיות מהר, אבל שיהיו תוצאות. כך שאני חושבת שאם באמת יבטלו את אובמה־קר ומיליוני אנשים יאבדו את ביטוח הבריאות שלהם, זה לא יעזור למעמדו".

 

איוונקה טראמפ איוונקה טראמפ צילום: איי אף פי

 

מה לגבי וול סטריט. כיצד ימצב את עצמו טראמפ בסוגיה הזו? במיוחד אחרי שהטיחו בהילרי שהיא תשרת את האינטרסים של המוסדות הפיננסיים.

"כן, ואז הוא הלך ומינה את כל האנשים האלה מגולדמן זאקס".

 

טראמפ אכן ספג הרבה ביקורת על מינוי שדרת מיליארדרים לכוורת שלו.

"גם מייקל בלומברג הוא מיליארדר, והוא מיליארדר מדהים. הוא מיליארדר נפלא. אמממ....וורן...מה שמו....באפט. הוא מיליארדר והוא אמר שאנחנו צריכים להעלות מסים לעשירים. אז רק משום שאתה מיליארדר, לא אומר שאתה לא יודע מה טוב למדינה. כך שזו לא הבעיה. העניין הוא שהם לא מבינים את האתגרים שניצבים בפני נשים וגברים עובדים. מי שמונה להיות שר האוצר, סטיב מנוצ'ין, ניהל את בנק וואן־ווסט שביצע עיקולים לא מוצדקים ולא חוקיים, כך טוענים לפחות, לבתים רבים של בני מעמד הביניים והמעמד הנמוך בקליפורניה. בהתחשב ברקע הזה, לא הייתי בוחרת דווקא בו כשר אוצר. צריך מישהו שמבין את החשיבות של יצירת משרות, ולא מישהו שמעקל בתים של אזרחים".

 

אם נחזור לסוגיית הנשים – יו"ר הפדרל ריזרב ג'נט ילן. איך תראה מערכת היחסים בינה ובין טראמפ?

"הפדרל ריזרב ספג ביקורת רבה על כך שלא העלה את הריבית. אז היא העלתה את הריבית ונראה שהשווקים בכל זאת עולים. העסקים מתרגשים מאוד מהגעת טראמפ, כי הם חושבים שהוא יוריד מסים, וזה יהפוך את העשירים למאושרים יותר. הוא יוריד את מס החברות, יוריד מסים בוול סטריט, ומסים אחרים על העשירים, כך שזה משמח אותם מאוד. עם כל זה ברקע, אני חושבת שג'נט ילן תמשיך להעלות את הריבית. בששת החודשים הבאים ודאי תהיה לה ולטראמפ מערכת יחסים טובה".

 

מה לגבי הגברת הראשונה? זה תפקיד חשוב, ומלאניה טראמפ אומרת שלא תעבור לבית הלבן.

"היא עדיין עשויה לשנות את דעתה בגלל הביקורת. ממה שאני שמעתי, מה שהעציב הכי הרבה את תומכי טראמפ עד כה זה שהיא ובנה מתגוררים עדיין בניו יורק. הם מבזבזים את כספי משלם המסים בכך שהם לא עוברים לבית הלבן. לתחושתי, איוונקה, שהיא מאוד אצילית ומאופקת, נערכת לשחק תפקיד מסוים כגברת ראשונה. אני מנחשת שזו הסיבה שעברה לוושינגטון".

 

בכל מקרה זו ניגודיות מוחלטת לגברת הראשונה הנוכחית.

"אין בעיה עם זה. אני חושבת שזה יהיה נהדר, כי למה לא? אני מסכימה שזה לא בסדר שזה עולה הרבה כסף למשלמי המסים. אבל זה בסדר שהבת של הנשיא תמלא את התפקיד. אין לי בעיה עם זה. מתחתנים עם מישהו כי אוהבים אותו, אבל זה לא אומר שהאדם הזה צריך להיות דמות ציבורית. הוא יכול לבחור מישהו אחר. למה לא"?

 

יש סיכוי שנהיה מופתעים לטובה מטראמפ?

"תמיד אפשר למצוא סיבה טובה לאופטימיות, זהו הטבע האנושי. צריך לתת לאנשים הזדמנות, אבל צריכים להיות גם זהירים מאוד, וזה מה שאני מתכוונת להיות. נשיאים לא פועלים לבד. הם פועלים בתוך מוסדות וביחד עם אנשים. בממשל האמריקאי אין אדם אחד שבידיו כל הכוח. עלינו למלא את חלקנו כאזרחים וכדמוקרטים. לכן אני עובדת קשה מאוד כדי לחשוף שקרים ולבדוק כיצד מדיניות הנשיא משפיעה על האזרחים: האם הם עומדים לאבד את ביטוח הבריאות שלהם? האם יש להם פנסיה? האם הם מועסקים? האם הוא מקיים את הבטחותיו בנושאי ביטוח לאומי? האם הוא מקיים את הבטחתו להקים מערכת תשתיות חזקה שתייצר משרות? יש מספר דברים שטראמפ אמר שמצאו חן בעיני, והייתי רוצה שיקיים את ההבטחות האלה שלו".

 

 

ערכי משפחה

 

לעניין אחד בממשל החדש יש לקנדי טאונסנד נגיעה אישית – המעורבות העמוקה הצפויה מצד בני משפחת טראמפ בנעשה בבית הלבן. מינויו של אביה רוברט לתפקיד התובע הכללי ב־1961 בידי אחיו, הנשיא ג'ון פ. קנדי, הולידה את "החוק הפדרלי נגד נפוטיזם". החוק זכה לכינוי "חוק בובי קנדי", על שם האב. הוא, אגב, עזב את משרד התובע הכללי שלוש שנים לפני שהחוק נכנס לתוקפו ב־1967. החוק נגד נפוטיזם עדיין שריר וקיים, והתייחסות אליו מעוררת אצל קנדי טאונסנד תגובה עזה.

 

מה לגבי חתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר? עלה החשש שתהיה לו השפעה רבה מדי.

"למה זו בעיה? למה זה שנוי במחלוקת? אבי היה התובע הכללי, ומפני שכעסו עליו העבירו חוק שלפיו אין לאפשר לבני משפחה תפקיד ציבורי. הוא היה התובע הכללי הטוב ביותר, ולא היו צריכים להעביר את החוק הזה. ג'ון קנדי נעזר באחיו, ואחיו היה נהדר, ואז הם העבירו את החוק הטפשי הזה. כך, שלדעתי אם הוא רוצה שהחתן שלו יהיה מעורב, אין עם זה בעיה. אני האדם האחרון בעולם שיעביר ביקורת על שימוש בקשרי משפחה. אם אתם לא אוהבים את המשפחה, אל תבחרו באיש הזה לנשיא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x