$
פרסום ושיווק

לקראת החגים: הוגדלו מכסות היבוא לדבש ותירוש

כמות הדבש המיובאת בפטור ממכס תגדל מ-600 ל-1,300 טונות, הן באריזות קטנות לצרכנים פרטיים והן באריזות גדולות המיועדות לתעשייה. מכסת היבוא של התירש תגדל ל-200 אלף ליטר בשנה

נורית קדוש ועמרי מילמן 17:1014.09.16
לקראת ראש השנה, חתם שר האוצר משה כחלון על צו המגדיל את המכסה ליבוא דבש מכל העולם בפטור ממכס. הצו ניתן לאור הערכות לפיהן צפוי מחסור צפוי בדבש בשוק המקומי עד לסוף שנת 2016.

 

עם החתימה על הצו, גדלה כמות הדבש המיובאת בפטור ממכס מ-600 ל-1,300 טונות, הן באריזות קטנות לצרכנים פרטיים והן באריזות גדולות המיועדות לתעשייה. ברשות המסים ציינו כי לא צפוי אובדן הכנסות למדינה בעקבות הצו.

 

בנוסף, הכפיל שר האוצר את מכסת יבוא מיץ הענבים (תירוש) מארה"ב לישראל. כחלון אישר היום טיוטת צו להגדלת מכסת היבוא של מיץ ענבים בבקבוקים מארה"ב, ב-100 אלף ליטר ל-200 אלף ליטר בשנה.  

ארכיון ארכיון צילום: shutterstock

 

המהלך תואם עם משרד החקלאות מתוך רצון להגביר את התחרות ולהפחית את מחירי מיץ הענבים לקראת חגי תשרי. בהמשך לאישור שר האוצר, צפוי הצו לעבור לאישור ועדת הכספים, ומייד אח"כ יחתום השר כחלון על הצו המאפשר פתיחת המכסה.

 

היקף מכירות מיץ הענבים בבקבוקים בישראל עומד כיום על כ-10 מיליון בקבוקים (לרוב, בנפח של 750 סמ"ק). כיום קיימות מכסות פטורות ממכס של 230,000 ליטר מיץ ענבים ממדינות האיחוד האירופי וכאמור 100 ליטר נוספים מארה"ב. זאת על בסיס הסכמי הסחר החופשי שלישראל עם אותן המדינות. היבוא מארה"ב הינו בבקבוקים בלבד בעוד שהיבוא ממדינות האיחוד האירופי, מתבצע בחלקו בבקבוקים ובחלקו בחביות לצורך מילוי בארץ.

 

בישראל פועלים מספר יצרנים של מיץ ענבים בהם יקבי כרמל, הכורמים, ארזה ציון, חברון , טפרברג ואחרים. חלק מיצרנים אלו הינם גם יצואני מיץ ענבים, בייחוד לשוק שומר הכשרות בקהילות יהודיות בחו"ל.

 

יאיר שירן, יו"ר ועדת מכסות במשרד הכלכלה, מסר כי בשנה האחרונה, על רקע שנת שמיטה, פירסם וחילק משרד הכלכלה, מכסות בהיקף של כ- 1.5 מליון ליטר ליבוא של מיץ ענבים בחביות, לטובת יקבים מקומיים המשווקים מיץ ענבים לקהל צרכנים הצורך את המוצר בכשרות מהודרת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x