$
פרסום ושיווק

אופ"א בעד צפייה חינם אבל צ'רלטון גובה כסף

חרף מדיניות אופ"א לאשר לעסקים להקרין בחינם את משחקי היורו לקהל של עד 300 איש, בעלת הזכויות לשידורים בישראל גובה אלפי שקלים עבור זכויות השידור

אלירן מלכי 08:1219.06.16

צ'רלטון, בעלת זכויות השידור של משחקי היורו בישראל, הודיעה לבעלי פאבים ומסעדות שאם ברצונם לשדר את משחקי היורו, הם צריכים להסדיר מולה את התשלום. לפי המחירון שפרסמה, התשלום עבור הקרנה פומבית לפאב המכיל עשרה אנשים בלבד הוא 4,000 שקל, לפאב של 100 אנשים 14 אלף שקל ולהקרנה במקום על חוף הים 18 אלף שקל.

 

אופ"א מחייבת את הזכייניות המקומיות שלה לשדר 19 מתוך 51 המשחקים בערוצים פתוחים הנגישים לציבור הרחב וללא תשלום נוסף. אך צ'רלטון מכרה את זכויות השידור של 26 מתוך 51 משחקים לערוצים הפתוחים הנקלטים דרך הטלוויזיה הרב־ערוצית ועידן פלוס לזכיינית רשת בערוץ 2, לערוץ 10 ולערוץ הראשון של רשות השידור, וגם על כך קיבלה תשלום. במקביל לשידור המשחקים בערוצים פתוחים, צ'רלטון משדרת את אותם משחקים בטכנולוגיית HD בערוצים שלה, כך שהיא מרוויחה גם מרוכשי חבילת הספורט שהיא משווקת.

 

צופים ביורו 2016 בפאב בהרצליה צופים ביורו 2016 בפאב בהרצליה צילום: יובל חן

 

אלא שעיון באתר של אופ"א, אגודת התאחדויות הכדורגל באירופה ובעלת זכויות השידור של טורניר היורו, מעלה מדיניות אחרת מזו שנוקטת צ'רלטון. לפני תקנון שידורים פומביים שפרסמה אופ"א ליורו 2016, הצפייה במשחקי כדורגל צריכה להגיע לקהל רחב ככל הניתן — ובחינם. אופ"א מאשרת לפאבים, למסעדות ולבתי מלון להקרין את משחקי יורו 2016 באופן פומבי ללא כל תשלום, כל עוד הם שומרים על שלושה כללים: לא גובים דמי כניסה עבור הצפייה, אין חסות לאירוע ואין מכירת מזון ושתייה עם סימנים מסחריים הקשורים ליורו. אופ"א מציינת בתקנון כי אירועי הקרנה פומביים מתחת ל־300 משתתפים שעומדים בכללים אלה פטורים מתשלום עבור הרישיון. התמחור שאופ"א עושה עבור הקרנה פומבית המכילה בין 300 לאלף איש הוא 500 יורו בלבד. בישראל, יש להניח, מקומות הבילוי שרכשו את השידורים מצ'רלטון יגלגלו את המחירים על צרכן הקצה.

אין גוף רגולטורי המשגיח על פעילות צ'רלטון. לפניית "כלכליסט" בעבר ביחס לטענות בעלי העסקים על המחירים הגבוהים שדרשה צ'רלטון, השיבה מועצת הכבלים והלוויין כי "המועצה קיבלה החלטה לא להתערב במשאים ומתנים עסקיים בין לקוחות עסקיים וגופי השידור".

 

מצ'רלטון נמסר בתגובה: "מדיניות אופ"א מתייחסת רק לאירועי הקרנה המוניים של יותר מ־300 צופים, שבהם אופ"א מחייבת את בעל הזכויות הטריטוריאלי לגבות ממארגן האירוע עבור ההקרנה הפומבית. מעבר להנחיות אופ"א באילו מקרים חובה לגבות דמי רישיון הקרנה פומבית עבור אופ"א, יתר מקרי ההקרנות הציבוריות הנם לשיקול דעתו של בעל הזכויות הטריטוריאלי כפי שנעשה בכל מקום אחר באירופה, הן לגבי צורת החיוב והן לגבי סכום הרישיון המבוקש. מחירוני הזכיין מתואמים לגמרי מול אופ"א. צ'רלטון כבעלת הזכויות בשטח מדינת ישראל לכל השידורים של משחקי יורו 2016 כמו גם המפיקה המלאה בישראל של כל 51 השידורים במגוון הערוצים השונים, הנה בעלת הזכות לגבות עבור ההקרנה פומבית".

 

מאופ"א לא נמסרה תגובה עד כה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x