$
פרסום ושיווק

ניסיון אחרון לרכוש את מגה: בן־משה ייפגש עם הנאמנים

אחרי חלופת מכתבים חריפה, ייפגשו הצדדים היום או מחר כדי לסגור את המחיר לרכישת מגה ואת התביעות בין הרשת לבין רבוע כחול. אם האווירה תשתפר, בן־משה יגיש הצעות לרכישת מגה ולהסדר החובות. ללא הסדר במגה — גם הסדר רבוע כחול בסכנה

גולן חזני 09:2620.03.16

משבר במגעים בין מוטי בן־משה לנאמני מגה ומכתבים חריפים בין הצדדים מעיבים על סיכויי מכירת הרשת. בן־משה לא מוכן לדרישת הנאמנים איל ברטוב, אהוד גינדס וגבי טרבלסי להגיש הצעה נפרדת לרכישת החברה כמו המציעים האחרים, וטוען כי עם השלמת עסקת רבוע כחול — בעלת המניות במגה שלגבי רכישתה הוא נמצא במגעים מתקדמים — תהיה בידיו האפשרות המשפטית להוציא את מגה מהקפאת הליכים.

בן־משה צפוי להיפגש עם נאמני מגה היום או מחר כדי לסגור את מחיר הרכישה ואת התביעות ההדדיות בין מגה ורבוע כחול — נאמני מגה דורשים מרבוע כחול מיליארד שקל, ואילו רבוע כחול טוענת לחובות של 1.4 מיליארד שקל ממגה. אם אחרי הפגישה האווירה בין הצדדים תשתפר, יגיש בן־משה הצעה לרכישת מגה לצד הצעה נוספת להסדר החובות ההדדיים.

נאמני מגה רו"ח גבי טרבלסי, עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר בר טוב נאמני מגה רו"ח גבי טרבלסי, עו"ד אהוד גינדס ועו"ד אמיר בר טוב צילום: עמית שעל

 

ישנן שתי הצעות רכישה קונקרטיות על הפרק — זו של רמי לוי וזו של ביכורי שדה שבשליטת האחים שבע וקבוצת נטו. הקבוצה שבראשה עומד איל רביד מרשת ויקטורי טרם הגישה הצעה, אבל עוד יכולה לעשות זאת. בשלב זה הנאמנים, אף שהם מצויים בלחץ גדול, לא ממהרים לסגור את המכירה לאחת ההצעות הקיימות. שתי ההצעות שהתקבלו הן במחיר נמוך בהרבה משציפו, של 160—170 מיליון שקל, ולשתיהן סיכוי נמוך לקבל את אישור הממונה על הגבלים עסקיים.

 

המכתב האגרסיבי והעלבון של בן־משה

 

ל”כלכליסט” נודע כי לפני כשבועיים נערכה פגישה ראשונה בין רענן קליר ודוני טולדנו, נציגיו של בן משה, לנאמני מגה, ובה סוכמו לדברי הנאמנים פרטי הסדר לגבי החובות בין מגה ורבוע כחול, אך הסכום שאמור בן משה לשלם נשאר ריק. כעת טוענים הנאמנים כי בן־משה לא חזר עם סכום במשך שבועיים, ואילו אנשי בן־משה טוענים כי המתווה מראש לא היה שלם וכי חסרה בו התייחסות לכמה תביעות. פגישה שנייה בין הצדים נערכה בשבוע שעבר, ואחריה קיבלו הנאמנים טלפון מאחד המתמודדים, כפי הנראה רמי לוי, שאיים כי אם נפתח ערוץ נפרד מול בן־משה במקביל לערוץ הרשמי אחרי שהמועד להגשת ההצעות כבר חלף, הוא ימשוך את הצעתו.

 

יום לאחר הפגישה שיגרו הנאמנים מכתב חריף לנציגי בן־משה: “ציפינו שתציגו הצעה ברורה וקוהרנטית, אבל הפגישה היתה מאכזבת ועקרה כמו אלו שלפניה. לא הוצג בה שום דבר מחייב ולא נעשתה כל התקדמות. הפגישה הודלפה לתקשורת במטרה לעכב מתחרים אחרים. זו התנהלות שאיננה מקובלת על הנאמנים, גורמת לנזק בהליכי המכר של החברה ועלולה לגרום לנזקים נוספים”. בהמשך המכתב הציבו הנאמנים לבן־משה אולטימטום — להגיש הצעה בהתאם לתנאי המכרז עד יום שישי (שלשום ב־10 בבוקר) עם ערבות מבנק ישראלי, כדי שיוכל להשתתף בהתמחרות בין המציעים שעליה יכריזו היום. עוד כתבו לו כי אם ההצעה תלויה בהסדר עם רבוע כחול — עליו להציג הסדר כזה חתום בבית המשפט. אלא שהסדר כזה לא קיים, ובאסיפת מחזיקי האג”ח של רבוע כחול שנערכה ביום חמישי נדרשו המשתתפים להחליט אם לאפשר להאריך את המועד לסגירתו בשבוע. המחזיקים נוטים להסכים, ובשבוע הקרוב ייעשה ניסיון סופי להגיע להסדר בין בן־משה לנאמני מגה למרות משבר האמון העמוק.

 

באספה אמר קליר כי “לא הצבנו את מגה כתנאי מתלה בהסדר, אבל נאמני מגה מציגים עמדות שחותרות תחת ההסדר ברבוע כחול. אנחנו מוכנים לקחת סיכונים, אבל לא להיות שבויים של נאמני מגה”. טולדנו הוסיף: “פרשת מגה יכולה לאיים על העסקה. אי אפשר להתעלם ממנה”. באסיפה הציג היועץ המשפטי של הנציגות עדי פיגל הפקדה של 250 מיליון שקל של בן־משה בשני בנקים אירופיים, כפי שנדרש בהסדר המקורי.

 

בן־משה נעלב מפניית הנאמנים והגיב במכתב אגרסיבי משלו, ברוח הזו: "אם זו הנימה, אז אין צורך בפגישה. לא נגיש הצעה תחת אולטימטום של לוח זמנים כזה עם ערבות בנקאית רק בשביל הכבוד להיפגש עם אהוד גינדס". על המכתב הזה השיבו הנאמנים במכתב חדש משלהם ביום חמישי בערב: "בן־משה לא מקיים את ההצעה שלו בהסדר מול רבוע כחול, מתחמק ודוחה את העסקה, וגם אם הוא מוכן להסדר כולל — עליו להגיש הצעה בהתאם לתנאי מכרז מגה". במכתב נסוגו הנאמנים מהאולטימטום הראשון שהציבו, וטענו שיסכימו להיפגש עמו גם ביום שישי או במוצאי שבת (אמש).

 

פגישה כזאת לא התקיימה, ובשבוע הקרוב יצטרכו ליפול הכרעות גם בגזרה של בן־משה מול רבוע כחול וגם בגזרת מגה. בן־משה טען כי הסכם מול מגה איננו תנאי הכרחי עבורו בעסקת רכישת רבוע כחול, ולכן גם הועדף על פני ההצעה של האחים גינדי. אבל הטענה של נאמני מגה כי לא ניתן לקיים הסדר ברבוע כחול בלעדיהם, מאחר שגם הם נושה של רבוע כחול, לא מאפשר השלמה של הסדר כזה. "הדרך היחידה היא פגישה אישית בין בן־משה לטרבלסי. רק זה יכול להביא להסכמות", אמר גורם בכיר בתחום

הפירוקים. נראה כי אם פגישה כזו לא תתקיים, ימשיכו הנאמנים בתוכניתם ויקיימו התמחרות לגבי מכירת מגה בין רמי לוי והאחים שבע.

 

בסביבת הנאמנים כועסים על בן־משה וטוענים כי הוא מנסה להישאר מציע יחיד ואז לנהל מו"מ קשוח יותר על העסקה. עוד טוענים כי הוא מעוניין לרכוש את הרשת נקייה לחלוטין מחובות ותחת תספורת, ולכן לא ניתן לשים אותו בעמדה שונה מהמשקיעים האחרים. "אי אפשר לבצע איתו הסדר כולל גם לרכישת הרשת וגם לחובות, כי אז המציעים האחרים יברחו מהעסקה והנאמנים לא עשו את עבודתם", טוענים הנאמנים.

 

הסיכוי של האחים גינדי לחזור לתמונה

 

ישנן שלוש אפשרויות להמשך: הראשונה היא שבן־משה יגיש הצעה כוללת שתהיה מקובלת על הנאמנים וירכוש את מגה. השנייה היא שבן־משה ישלים את ההסדר ברבוע כחול ומגה תימכר לגורם אחר. האפשרות השלישית היא המשך מאבק משפטי כולל.

 

הסאגה צפויה להיסגר ביום חמישי הקרוב. אם בן־משה לא יגיע להסכמות עם נאמני מגה ונושי רבוע, יחזרו האחים גינדי לתמונה. ל”כלכליסט” נודע כי האחים, שהפסידו לבן־משה במאבק מול נושי רבוע כחול, נמצאים בהמתנה ובמצב כזה עשויים להיכנס למו"מ מהיר לרכישת רבוע כחול ועריכת הסכם לגבי חובות מגה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x