שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

לא רק הפועלים: גם לאומי ומזרחי טפחות מתנגדים להסדר הנושים במגה

אחרי שהפועלים התנגד באופן רשמי להסדר ברשת הקורסת, הצטרפו אליו גם לאומי ומזרחי. לאומי דורש, בין היתר, לדעת אם בעלי השליטה ערכו הסדר כלשהו עם נושי מגה. מזרחי טפחות מתנגד להסדר עד להזרמת הון על ידי בעלי השליטה

נורית קדוש וענת רואה 00:1414.07.15

בהמשך לסירובו של בנק הפועלים לאשר את הסדר הנושים של מגה, העבירו גם בנק לאומי ובנק מזרחי טפחות את הנגדותם להסדר. התנגדות הבנקים מתייחסת להסדר משופר שהעבירה מגה אתמול (ב') לקראת הערב הכולל את קיצור תקופת פריסת התשלומים לבנקים, והכללה של התניות פיננסיות מטעם אלון רבוע כחול ביחס לערבויות לחובות החברה לבנקים.

 

התנגדויות הבנקים באות לידי ביטוי בהסכמה להסדר תחת תנאים. בעקבות ההתנגדויות, ביקשה מגה מבית המשפט המחוזי בלוד להורות לבנקים להבהיר את עמדתם באופן חד משמעי - האם הם בעד או נגד ההסדר שהוצע להם, ללא הסתייגויות מהותיות ולנמק את עמדתם.

 

במסגרת ההסדר המשופר, הסכימה מגה לדרישת בנק מזרחי טפחות להחיל מחצית מהחוב בסך 145 מיליון שקל על אלון רבוע כחול ורק אל מחציתו להתייחס כאל חוב של מגה, שעליו יחול ההסדר. זאת נוכח טענת הבנק כי מדובר בחובות של החשבון המשותף למגה ולאלון רבוע כחול, ולא של אלון בלבד.בנק לאומי הביע התנגדות לשינוי שערכה מגה בהסדר לטובת בנק מזרחי.

 

הפגנת עובדי מגה, שלשום הפגנת עובדי מגה, שלשום צילום: אוראל כהן

 

עוד בהסדר החדש נקבעה פריסה של החובות ל-6 שנים במקום ל-7 שנים, אחרי דחייה של התשלום ב- 3 שנים. אלון רבוע כחול התחייבה להיות ערבה לחלק מחובות הבנקים, בהתאם להסכמי הערבות הקיימים. נוסף על כך, הסכימה מגה כי החזר המימון שתעמיד אלון רבוע כחול למגה בסך 240 מיליון שקל, לא יוחזר לה בטרם תשלים החזרת חובות הבנקים בעוד עשור.

 

מדפים ריקים במגה מדפים ריקים במגה צילום: אוראל כהן

 

סעיף מהותי נוגע לכך שלאחר פרסום דו"חות 2016 של אלון רבוע כחול ייבחן השווי הנקי של נכסי החברה על ידי מומחה שיוסכם על הצדדים, כך שאם הערך הנקי של נכסיה בניכוי התחייבויותיה יפחת מ-100 מיליון שקל, יהיו הבנקים רשאים להעמיד את חוב מגה לפרעון מיידי. ההסדר המשופר כולל התחייבות נוספת לפרוע 5% מהחוב לבנקים בשנה השניה להסדר ו-5% נוספים בשנה השלישית.

 

לאומי ביקש לתקן שישה מתוך עשרה סעיפים בהסדר

 

בנק לאומי הודיע למגה כי הוא מבקש להביע תמיכתו בהסדר, תחת תיקונים ב-6 מתוך 10 סעיפי ההסדר ובראשם התחייבות כי חובו של בנק מזרחי לא יסווג כחוב משותף למגה ולאלון רבוע כחול. עוד דרש לאומי כי קפלן ידווח האם אלון רבוע כחול או מי מהגורמים הקשורים לבעלי השליטה במגה ערך הסדר כלשהו עם מי מהנושים של מגה וכן את התחייבותו כי אין כוונה לערוך הסכמים כאלה.

 

בנק מזרחי, שזכה לשיפור משמעותי בהסדר, המשיך להתנגד להסדר עד להזרמת הון משמעותית על ידי בעלי השליטה, אשר תשמש לפירעון החובות לבנקים ושאלון רבוע כחול תתן בטוחות משמעותיות לחובה לבנק.

 

מוקדם יותר העביר בנק הפועלים את התנגדותו להסדר ובה ציין כי ״לצערו הסדר הנושים המוצע במתכונתו הנוכחית אינו נותן מענה של ממש לצרכי מגה, עובדיה ונושיה. אין בהסדר מענה כספי מתאים לצרכיה של מגה והחשש הוא כי מדובר בטיפול חלקי וקצר מועד בצרכי מגה. על בעלת השליטה להתחייב להזרים למגה את הכספים הנדרשים באמת להבראתה לרבות ההון החוזר הנדרש לחידוש מלאי בחנויות ולהזרים למגה ונושיה את מלוא הסכום שהיא ערבה לו או חייבת בו במשותף עם מגה. בהתקיים התנאי של הזרמת הבעלים ובתנאים אלו בלבד יהי הבנק נכון לתמוך בהסדר הנושים בנוסח האחרון״.

 

הבוקר: שרגא בירן והדיון בתוצאות אסיפות הנושים בבית המשפט

 

הבוקר תגיע מגה לדיון בבית המשפט המחוזי בלוד לדיון בתוצאות אסיפות הנושים. אלא שלא רק הבנקים התנגדו להסדר, כי אם גם בעלי הנכסים. באסיפות בעלי הנכסים לא השיגה מגה רוב גם עם קולות רבוע כחול נדלן, אותם ביקשו אמות ועזריאלי שלא לקחת בחשבון, נוכח היותה חברה-אחות למגה. בכך הצליחה מגה להשיג רק את הסכמתם של הספקים להסדר שהוצע להם.

 

יעם זאת, עדיין לא ניתן לצפות את גורלה של מגה. זאת נוכח קבלת בקשת בנק הפועלים מהשופט אילן שילה לזמן את שרגא בירן, בעל השליטה במגה, לדיון הבוקר. השופט עשוי לדרוש מבירן תשובות לשאלות הנושים על חוסר נכונותו להעמיד בטוחות נוספות או להזרים הון נוסף למגה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x