$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

רשת קוסט 365 על סף מכירה: "העסקה צפויה להחתם ביומיים הקרובים"

ל"כלכליסט" נודע כי מנכ"ל הרשת ניסים חסן כינס היום את העובדים ועדכן אותם כי הרשת במגעים מתקדמים למכירת 4 החנויות; רמי שביט בעל השליטה במשביר אחזקות האיץ בשבועות האחרונים את המגעים למכירת הרשת; ההסכם ייאלץ את המשביר אחזקות למחוק הלוואות בעלים בהיקף 65 מליון שקל

נורית קדוש 22:4202.11.14

כחודש לאחר שדיווחה למשקיעים כי היא בוחנת אפשרות למיזוג או מכירה לגורם שלישי מהענף, מתקרבת המשביר אחזקות למכירת רשת המזון 365. ל"כלכליסט" נודע כי היום כינס מנכ"ל הרשת ניסים חסן את עובדיו ועדכן אותם כי הרשת מצויה במגעים מתקדמים למכירת 4 חנויות הרשת וכי העסקה צפויה להחתם ביומיים הקרובים. העדכון בא על רקע חששות שעלו בקרב העובדים באשר לעתידם התעסוקתי. 

לאור תוצאותיה העסקיות של הרשת בשנתיים מאז שהוקמה והעמקת ההפסדים שהסבה למשביר, האיץ בשבועות האחרונים רמי שביט, בעל השליטה במשביר אחזקות, את המגעים למכירת הרשת. שביט ניהל משא ומתן עם גורמים רבים בענף המזון, תוך בחינת מספר חלופות, שהמרכזית שבהן היא העברת הפעלת הרשת לידי גורם מהענף בתמורה ל-1%-1.5% מהמחזור, לבין העברת ההפעלה של כל אחת מהחנויות בנפרד. זאת לאור הקושי למצוא גורם שיהיה מוכן לקחת על עצמו את החנות בעפולה, הנמצאת בסמוך לחנות מצליחה של רמי לוי.

 

קוסט 365 בעפולה קוסט 365 בעפולה צילום: אלעד גרשגורן

 

הסכם העברת ההפעלה של הרשת לצד שלישי, ייאלץ את המשביר אחזקות למחוק הלוואות בעלים שנתנה לקוסט 365 בהיקף של 65 מליון שקל. יחד עם זאת, בעוד סגירת הרשת היתה מאלצת את המשביר לבצע מחיקה גם להשקעות בחנויות הרשת (השקעות במושכר - נ"ק), במסגרת הסכם להעברת ההפעלה תוכל הרשת לבצע הפחתות בהשקעה זאת לאורך שנות ההסכם.

 

פתיחת סניפי קוסט 365 בקצב איטי הובילה להעמסת עלויות המטה על שלושת הסניפים הפעילים, וגרמה בסיכום שנת 2013 להפסד תפעולי בגובה 12.9 מיליון שקל. מכירות רשת המזון מקבוצת המשביר הסתכמו בשנה הראשונה לפעילותה ב-72 מיליון שקל, והרווח הגולמי הסתכם ב-15.1 מיליון שקל אשר היוו רווחיות גולמית בשיעור 21%.

 

הרשת נפגעה מ"צוק איתן"

 

מדובר בשיעור המאפיין רשתות דיסקאונט, ויש בו לתאר את התמחור הנמוך שבו נקטה הרשת במסגרת ההתמודדות עם התחרות בענף המזון. כאמור, ללא תמיכה מספקת מצד הספקים, נשאה הרשת במימון מבצעי ההוזלות לצרכנים. במחצית הראשונה של 2014, שבמהלכה נפתח סניף רביעי בכרמיאל, הסתכמו מכירות הרשת ב-53 מיליון שקל, אולם הרשת רשמה הפסד תפעולי בגובה 10 מיליון שקל.

 

הקושי של קוסט 365 לייצר תזרים מזומנים חיובי, התעצם בחודשים האחרונים בעקבות מבצע "צוק איתן". בעקבות כך ומתוך צורך לעמוד בהתחייבויותיה לספקים, אישר לפני כחודש דירקטוריון המשביר אחזקות הזרמת 15 מיליוני שקלים שהתווספו ל-50 מליון שקלים שהשקיעה החברה ברשת. זאת לצד דיווח על צמצום מספר הסניפים ל-12, לעומת התוכנית המקורית לפתיחת 30 סניפים ובחינת אפשרות של מכירת סניפי הסופרמרקטים לגורם מהתחום.

 

ניסים חסאן מנכ"ל קוסט 365 אישר לכלכליסט כי כינס את עובדי הרשת ועדכן אותם בדבר החלופות הנבחנות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x