שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרסום ושיווק

אברכהן וביסקר: "הספקים מבינים שיצטרכו לתרום את חלקם להוזלת המחירים"

ראשי שופרסל, המנכ"ל יצחק אברכהן והיו"ר רפי ביסקר, הגיבו בראיון ל"כלכליסט" לתוכנית ההתייעלות ואמרו כי "יש ירידה בצריכה של כל המשק והזעקה נשמעת מכל מקום וענף, ולכן שופרסל החליטה לעשות צעד עמוק יותר ונועז יותר"

נורית קדוש 15:5326.06.14

מחיקת 150 מיליון שקל בעקבות סגירתם הצפויה של 15 סניפים והוצאה בגובה 50 מליון שקל שנדרשת לפיצוי מוגדל למאות עובדים הצפויים לסיים עבודתם בחודשים הקרובים, עומדים בבסיסה של תוכנית ההתייעלות של רשת שופרסל שיוצאת לדרך בימים אלו עם סגירת סניפי שופרסל בכרמיאל וברמלה. "תוכנית ההתייעלות תוריד הרבה מאד משקולות שמכבידות על הרשת לטובת שיפור היכולות שלה בעולם החדש". מעריך רפי ביסקר, יו"ר שופרסל, בראיון משותף עם איציק אברכהן מנכ"ל הרשת ל"כלכליסט". הוא והמנכ"ל יצחק אברכהן אומרים כי "הספקים מבינים שיצטרכו לתרום את חלקם".  

לדברי ביסקר, ההחלטה על תוכנית ההתייעלות נבעה מהשינויים שעובר שוק קמעונאות המזון הן בצמצום הצריכה והן בפן הרגולטורי. "ישנה ירידה בצריכה של כל המשק והזעקה נשמעת מכל מקום וענף ולכן שופרסל החליטה לעשות צעד עמוק יותר ונועז יותר. גיבוש תוכנית כזאת אורך חודשים ובמקרה של שופרסל יש יתרון לגודל וליציבות הפיננסית שלה לעמוד בתוכנית תוך שמירה על מובילות השוק".

 

תוכנית ההתייעלות יוצאת לדרך בסמוך לכניסת הבעלים החדשים של קבוצת אי.די.בי מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין. לשאלה כיצד השניים הגיבו למצבה של שופרסל שחייב תוכנית התייעלות השיב ביסקר: "הם מודעים למצב השוק, הם קנו והשקיעו לא מעט בקבוצה שהיא בבואה של רוב חלקי המשק הישראלי והם מבינים את המצב ושותפים לראיה האסטרטגית. הבעלים החדשים נכנסו באמצע תהליך מאד ארוך של בניית תוכנית התייעלות ומצאו אותה לקראת יישום, הראייה שלהם ארוכת טווח והם מבינים שזאת תקופה שצריך לעבור אותה".

 


 

ביסקר ציין עוד, כי בשנה וחצי האחרונות סגרה הרשת כ-15 סניפים, אלא שההאטה בשוק המזון בחצי השנה הראשונה הובילה להחלטה להאיץ קצב הסגירה. לצד החסכון בעלויות אותו מבקשת הרשת להשיג מסגירת הסניפים וצמצום עלויות כח אדם, מיישמת הרשת את החלטתה שנחשפה ב"כלכליסט" לצמצם את ההנחות בשיעור 18%-20% שנתנה לגופים גדולים דוגמת חבר על תווי הקניהל-5%-7% לכלל הציבור וצמצום מועד מכירת לתקופת החגים בלבד. שופרסל מתחייבת להעביר את החסכון שיווצר לה לתמחור המוצרים לכלל הלקוחות.

 

"שופרסל היא נושאת מטוסים ולא סירת גומי"

 

"עשינו מאמץ גדול להעביר מסר לשוק שאנחנו מפנימים את אירועי המחאה החברתית ושאנחנו מבינים שהשוק השתנה מבחינת התחרות, כך שהפך מוטה מחיר. הבנו את זה עוד ב-2012 כשהרווחיות התפעולית היתה 3.6%, אבל שופרסל היא נושאת מטוסים ולא סירת גומי שמסובבים ברגע", הסביר מנכ"ל הרשת איציק אברכהן, את פרק הזמן הארוך שחלף מאז המחאה החברתית ועד ההחלטה על תוכנית ההתייעלות היום.

 

רפי ביסקר, יו"ר שופרסל רפי ביסקר, יו"ר שופרסל צילום: יונתן בלום

 

מה דעתך על מניית שופרסל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

לדבריו, כבר ב-2012 הכין תוכנית לפתיחת רשת מוזלת שתמנה 30 סניפים, בדומה למהלך שמבצעת כרגע רבוע כחול עם פורמט YOU, אך גנז את התוכנית ברגע האחרון כי הבין שמהלך כזה ידגיש ביתר שאת את פערי המחירים בין החנויות העירוניות היקרות לחנויות המוזלות. "הבנתי שאם לא אעשה 2 מהלכים מהותיים, האחד כלפי הלקוח והשני מול מתחרים וספקים, נקלע למצב שבו נגררים ומאלתרים. קיבלנו החלטה דרמטית לפנות מקורות כספיים ולהשיג מימון כדי לענות על הצורך של הצרכנים בנושא יוקר המחיה להוריד מחירים וגם שלא לתת יותר העדפה לאוכלוסיות מסוימות להן היה הסדר הנחות ברכישת תווים".

 

אברכהן נערך לגייס את הספקים לטובת הורדת המחירים: "דבר נוסף שהבנו הוא שהצרכנים מבינים שעלויות התפעול שלנו בסניפים עירוניים גבוהות יותר ומוכנים לשלם יותר בסניפים אלו, אבל הפער בין התמחור בחנויות אלו לתמחור חנויות הדיסקאונט גבוה מידי וגם בו אנחנו מטפלים כעת, כך שלא יעלה על 10%-15%. אני מתכוון לדבר עם הספקים כדי שילכו איתנו לנושא ההוזלה ואני מקווה שנקבל מהם הטבה שנוכל באמצעותה להוריד את המחיר עוד יותר".

 

הספקים יתנו את הסכמתם לדרישה שלך?

"לא תהיה להם ברירה. העולם הצרכני השתנה והם יהיו חייבים להתאים את עצמם אליו". ביסקר הוסיף: "הספקים מבינים שיצטרכו לתרום את חלקם".

 

אברכהן מעריך כי עם כניסת חוק המזון לתוקף, אשר כולל בין היתר חיוב הרשתות לפרסם מאגר מחירונים מקוון ארצי, תפעל שופרסל באמצעות 2 מחירונים בלבד בהתאם לפורמטים: "יהיה מחירון דיסקאונט ומחירון עירוני שיהיו ארציים והשינויים בהם יחולו רק במקרים נקודתיים בהם תהיה תחרות אזורית זמנית".

 

לצד סגירת הסניפים, נערך אברכהן לבחון ביתר הקפדה מבעבר כל החלטה הנוגעת לפתיחת סניפים חדשים: "נגמרה התקופה שנכנסו לכל מקום ופתחנו סניפים אחד ליד השני. מבחינתינו כולם יכולים לפתוח איפה שהם רוצים ולהכנס לכל אזור".

 

בכל הנוגע לעובדים, צפויה שופרסל המעסיקה כ-13 אלף עובדים, לצמצם את מספרם במאות. מהלך זה יעשה באמצעות תוכנית פרישה מרצון בפיצויים מוגדלים. בפעם הקודמת שביצעה שופרסל תוכנית מסוג זה, זכו העובדים לפיצויים בגובה עד 280% משכרם. אברכהן טוען כי לא יפטר אף עובד ואף ימשיך לגייס עובדים חדשים.

 

אם בכוונתך לגייס עובדים, מדוע אתה מוכן לשם פיצויים מוגדלים לפורשים?

"כל חברה שיוצאת למהלך כזה משמעותי, חייבת לפתוח את האפשרות בפני העובדים. יש לנו עובדים שחוקים וחולים ואני מכיר את המתח והעומס שגורם לחלק מהם לרצות לפרוש ולכן אנחנו מציעים תוכנית פרישה מאד הוגנת".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x