$
פרסום ושיווק

אושרו ההמלצות להוזלת הבשר והחלב; הממשלה תקיים הידברות עם ארגוני בע"ח

בין הצעדים: פתיחת מכסה גדולה פטורה ממכס לייבוא בשר טרי, ופתיחת מכסות יבוא למוצרי חלב שיהוו כ-20% מסך הצריכה של מוצרים אלה. הממשלה תפצה את החקלאים ב-135 מליון שקל

נורית קדוש ורוני זינגר 15:2104.05.14

למרות הביקורת הקשה על מהלך הפחתת המכסים על מוצרים מן החי לו השלכות בריאותיות וסביבתיות, אישרה הממשלה את הצעת המלצות הצוות בראשות מנכ"לית משרד האוצר יעל אנדורן, להורדת מחירי החלב והבשר. הממשלה תפצה את החקלאים ב- 135 מיליון שקל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש משר האוצר יאיר לפיד לקיים הידברות עם ארגוני צער בעלי חיים בטרם הוא חותם סופית על הצו לביטול הפטור על ייבוא העגלים. עם זאת, מלשכת ראש הממשלה הבהירו כי אין מדובר בעיכוב או בהקפאת ההחלטה.

 

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ פנה במהלך הישיבה לנתניהו וקרא לעצירת התוכנית: "התוכנית יוצרת מגמה הפוכה של עידוד צריכת בשר שספק גדול אם תוריד את מחירי הבשר, במחיר של פגיעה בסביבה, בבריאות ובבעלי החיים". בעקבות זאת ביקש נתניהו משר האוצר לפיד שיקיים דיון עם ארגוני בעלי החיים בטרם ייחתם הצו המבטל את המכס על יבוא עגלים חיים לישראל, ויעביר דיווח לראש הממשלה לפני החתימה על הצו.

 

 

בין הצעדים הכלולים בהחלטה: ביטול המכס על יבוא עגלים ופתיחת מכסה משמעותית פטורה ממכס ליבוא בשר טרי, פתיחת מכסות יבוא פטורות ממכס בגבינות קשות, יוגורט ושמנת בהיקף של אלפי טונות בשנה, המהוות כ-20% מסך הצריכה של מוצרים אלה בשוק החלב.

 

הצוות שכלל את מנכ"ל משרד החקלאות, רמי כהן, מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, הממונה על התקציבים, אמיר לוי והממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, הסביר בין השאר כי בחר להתמקד במוצרי חלב ובשר המהווים למעלה מ-17% מהוצאות משפחה על מזון שעומדות על כ-2,251 שקל בממוצע חודשי.

 

בתחום בשר הבקר, החליט הצוות על ביטול המכס על יבוא עגלים, לרבות עגלים שמשקלם עולה על 250 ק"ג. כמו כן, תיפתח מכסה פטורה ממכס (0%) בהיקף של 5,700 טונות ליבוא בשר בקר טרי. המהלך ילווה בתמיכה של כ-25 מיליון שקל בשנה לענף הבקר במרעה והסברה בנושא ההבדלים בין שיווק בשר טרי לקפוא, ויוקצה תקציב נוסף של 45 מיליון שקללתמיכה בענף המפטמות כדי לאפשר להן להסתגל לשינויים בשוק.

 

גבינות הולנדיות גבינות הולנדיות צילום: דוד הכהן

 

בתחום החלב, בוצעה השוואה מקיפה של מחירים ברחבי העולם ונבחנו מאפייני משק החלב במדינות רבות. מהנתונים עולה כי מחירי מוצרי החלב בארץ גבוהים בעשרות אחוזים מהממוצע ביחס למדינות ה-OECD, בעיקר בשל היעדר תחרות על המחיר לצרכן מצד המחלבות הגדולות ועלות דרישות הכשרות, כך גם במוצרים המפוקחים.

 

על רקע זה, הצוות החליט על פתיחת מכסות ייבוא פטורות ממכס (0%) בהיקפים משמעותיים למגוון מוצרי חלב המהוות כ-20% מסך הצריכה של מוצרים אלה בשוק החלב: למעלה מ-6,500 טונות גבינות קשות, 1,250 טונות חמאה ושמנת ו-1,500 טונות יוגורט.

 

בנוסף, יגובשו נהלים חדשים לחלוקת המכסות הפטורות ממכס במטרה להגדיל את יעילות ההקצאה, בין היתר בכדי להבטיח כי ביטול המכס יוביל להוזלת המחירים לצרכן. כמו כן, תופעל תכנית ייעודית לתמיכה במחלבות קטנות אשר יגדילו את נתח השוק שלהן ואת מגוון המוצרים שהן מייצרות במטרה להגביר את התחרות בשוק המקומי. המהלך ילווה בהשקעה של 65 מיליון שקל לטובת התאמת רפתות לתקני איכות סביבה ולהגברת היעילות בתחום.

 

הצוות הבטיח עוד כי יגובש מנגנון חדש לחלוקת מכסות בכדי להבטיח שההטבה אכן תגיע לצרכן, ותעודד הבאת מוצרים זולים יותר לצרכן הסופי וכי ינקטו צעדים להגברת התחרות בשוק המקומי הכוללים מסלול תמיכה, שיופעל ע"י משרד הכלכלה, במחלבות מקומיות אשר יגדילו את היקף ומגוון המוצרים שהן מייצרות ותינתן תמיכה להתייעלות במגזר החקלאי.

 

במהלך הדיון הפגינו מחוץ ללשכת ראש הממשלה פעילים למען בעלי חיים ופעילי ארגונים ירוקים נגד התוכנית וקראו לשרים לאסור על המשלוחים החיים של העגלים. "יבוא עגלים בעודם חיים באוניות צפופות ומזהמות במשך שבועות ארוכים מאוסטרליה ומאירופה, זו אכזריות שצריכה לחלוף מהעולם״, אמרו.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x