$
פרסום ושיווק

בלעדי לכלכליסט

רשתות השיווק יבצעו החייאה לתווי הקנייה

בעקבות הסכם פשרה בתביעה נגדן, ייאלצו שופרסל ומגה לאפשר שימוש בתווים שהוצאו מספטמבר 2004 ותוקפם כבר פג. תווי קנייה חדשים שינפיקו הרשתות יהיו בעלי תוקף של 4.5 שנים לפחות, וייאסר עליהן לתת עודף בצורת זיכוי

נורית קדוש 07:0514.08.13

ערב החגים ושנתיים אחרי הגשת בקשה להכיר בתביעה כנגד רשתות שופרסל ורבוע כחול (מגה) כייצוגית, בטענה כי תווי הקנייה שהן מנפיקות - תו הזהב (שופרסל) ורב תו (רבוע כחול) - בעלי מועד תפוגה קצר הפוגע בצרכנים, הגיעו הצדדים להסכם פשרה שיביא בקרוב לשינוי מהפכני בתחום.

במסגרת ההסכם, שהוגש לבית המשפט המחוזי מרכז ויובא לאישורו בספטמבר, ישלמו שתי הרשתות יחד 1.75 מיליון שקל לתובע אמוץ חורב ולעורכי דינו (4.1 מיליון שקל מתוך הסכום ישולם כשכר טרחת עורכי הדין). אולם ההישג המשמעותי ביותר שהושג הוא מתן הטבות לכלל הצרכנים, ששוויין מוערך בחוות דעת של רואה חשבון שצורפה להסכם ב־185 מיליון שקל.

 

מה דעתך על מניית שופרסל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

במסגרת התביעה שהוגשה ב־2011 טען חורב כי שופרסל ורבוע כחול קובעות בתווי הקנייה שהן מנפיקות שני תנאים מקפחים: התנאי הראשון נוגע למועד התפוגה הקצר של התווים, שאחריו הם הופכים לחסרי ערך עבור הצרכן בעוד הרשת קיבלה עבורם את מלוא התמורה. התנאי השני נוגע לנוהג של הרשתות לתת עודף מתו שלא מומש במלואו בשובר זיכוי, המחייב המשך קנייה באותה חנות בלבד.

 

שוק של 2.5 מיליארד שקל בהובלת שופרסל

 

הסכם הפשרה קובע כי שתי הרשתות יבצעו "החייאה" לתווים פגי תוקף שהופקו מספטמבר 2004: בשופרסל יאריכו באופן אוטומטי את תוקף התווים הישנים לתקופה של 18 חודשים. זאת בעוד לקוחות רבוע כחול יידרשו להפקיד את התווים עם פרטיהם האישיים בקופה הראשית, והרשת תשלח להם בתוך שבועיים תווים חדשים בעלי תוקף של 18 חודשים. את התווים האלה ניתן יהיה לממש רק ברשתות המזון ולא ברשתות אחרות הנלוות לתו.

 

מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן (מימין) ומנכ"ל מגה מוטי קרן מנכ"ל שופרסל איציק אברכהן (מימין) ומנכ"ל מגה מוטי קרן צילום: אוראל כהן

 

לגבי תווים חדשים, הרשתות התחייבו להנפיק אותם עם תוקף שלא יפחת מ־4.5 שנים. זאת בשונה מהתוקף הקיים היום המסתכם בכשנה אחת בלבד. לקוחות שכיום נמצאים בידיהם תווים שעדיין בתוקף יוכלו להחליפם בתווים עם תוקף ארוך יותר.

 

שינוי מהותי נוסף, שיצא לפועל עם אישור הסכם הפשרה, נוגע להחלפת תווי הנייר בכרטיסים מגנטיים. בשופרסל וברבוע כחול התחייבו כי בתוך שלוש שנים לכל המאוחר, שיעור תווי הקנייה שהן ינפיקו באמצעות תווי נייר לא יעלה על 20% מכלל התווים שלהן.

 

מדובר בשינוי מהותי לטובת הצרכן, שכן בתשלום באמצעות כרטיס מגנטי לא ייאלצו עוד הצרכנים להתמודד עם רשתות המסרבות להשיב עודף מתו שלא מומש במלואו, אלא בזיכוי לאותה חנות. עוד נקבע בהסכם לגבי תווי הנייר, כי לא יינתן זיכוי כעודף מתו שלא מומש במלואו. במקום זאת התחייבו שופרסל ורבוע כחול כי במקרים שבהם ייעשה ניצול חלקי של התו, תיתן הקופאית לצרכן עודף במזומן או בתו קנייה אחר.

 

מתוך הסכם הפשרה ניתן ללמוד על החלק היחסי של כל אחת מהרשתות בתחום תווי הקנייה המגלגל על פי ההערכות 2.5 מיליארד שקל בשנה: שופרסל תשלם 60% מסכום הפיצוי לתובע ועורכי דינו, ורבוע כחול תשלם 40% מהסכום שנקבע.

 

קונים בסניף שופרסל ברמת אביב. הרשת תרשום תוקף חדש על התווים הישנים קונים בסניף שופרסל ברמת אביב. הרשת תרשום תוקף חדש על התווים הישנים צילום: עמית מגל

 

הפשרה בתביעה הקדימה את הכנסת

 

במקביל להסכם הפשרה שהושג במסגרת הבקשה לייצוגית מתנהל בכנסת הליך חקיקה שנועד לצמצם את הפגיעה בצרכן. הצעת חוק שהגיש ח"כ יוני שטבון מהבית היהודי, ואשר עברה לפני כחודשיים בוועדת שרים לענייני חקיקה, צפויה להגיע לדיון בוועדת הכלכלה בעוד שבועיים לצורך הכנתה לקריאה ראשונה.

 

הצעת החוק מבקשת לקבוע כי תוקפם של תווי קנייה יהיה למשך חמש שנים וכי ערכם של התווים יהיה שווה בכל הרשתות. עוד מבקשת הצעת החוק לקבוע כי בזיכוי שיינתן לצרכן כעודף מתו שלא מומש במלואו ניתן יהיה לשלם בכל סניפי אותה רשת שהנפיקה את הזיכוי.

 

הצעת החוק דומה להצעת החוק שהוגשה בכנסת ה־18 על ידי ח"כ אלכס מילר וח"כ סטס מיסז'ניקוב, שאותה היה צריך להגיש מחדש מכיוון שהשניים כבר אינם מכהנים כחברי כנסת. להערכת ח"כ שטבון, החוק צפוי לעבור נוכח תמיכה מצד שר הכלכלה נפתלי בנט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x