$
פרסום ושיווק

התחרות האגרסיבית בין רשתות השיווק מגיעה לנתיבות

רשת יוחננוף פתחה אתמול סניף של 5,000 מ"ר בנתיבות שיתחרה בסניפי שופרסל, מגה ויינות ביתן ובדיסקאונט המקומי היפר כהן. כמו במתחמים אחרים שיש בהם תחרות אגרסיבית, גם כאן מחירי העוף והירקות צונחים לרצפה, אבל איתן יוחננוף מתעקש: "לא באנו לעשות בלגן, המתחרים ייהנו מאיתנו"

גיל קליאן 08:2022.05.13

החל מאתמול חמישה סופרים גדולים מתחרים על לבם של תושבי נתיבות והסביבה עם פתיחתו של הסניף החדש של רשת יוחננוף בעיר, המשתרע על 5,000 מ"ר. "פתחנו לפני שעה וברוך השם החנות מלאה", אמר ל"כלכליסט" אתמול בשעות הבוקר איתן יוחננוף, מבעלי הרשת המשפחתית, המשמש גם כמנהל שלה.

 

הפתיחה של יוחננוף אתמול עוררה התרגשות גדולה בעיר (אפילו ראש העיר יחיאל זוהר הגיע למקום והצטלם עם מלון), ולזו התלוותה תחרות מחירים אגרסיבית: יינות ביתן שמסבה בימים אלה סניף של כמעט חינם בעיר לסניף שלה הורידה את המחיר של שורה של ירקות ל־49 אגורות ואת מחיר העוף הטרי ל־9.99 שקלים, כולל פירוק. יוחננוף מצדו הגיב מהר למבצעים והוריד את מחיר העוף ל־7.9 שקלים לק"ג כמבצע השקה.

 

איתן יוחננוף: "המותג שלנו בונה שוק ולא הורס אותו" איתן יוחננוף: "המותג שלנו בונה שוק ולא הורס אותו" צילום: ישראל יוסף

 

"הסופרים הקטנים מתחילים לקרטע"

 

לצד יינות ביתן ויוחננוף פועלים במתחם באזור התעשייה בעיר סניף של מגה בול, סניף יש של שופרסל וסניף של היפר כהן, חנות דיסקאונט ותיקה של משפחת כהן מנתיבות, השותפה ברשת מחסני השוק עם משפחת נעמן מבאר שבע.

 

"אנחנו מגיבים לכל פעילות פה ועושים את זה באופן מיידי", אמר אתמול ל"כלכליסט" רפי כהן, מבעלי היפר כהן, שגם הוא הוזיל את העוף ל־7.9 שקלים לק"ג בעקבות המבצע של יוחננוף. לדברי כהן, הסניפים שהרשתות הגדולות פותחות בעיר מביאים להוזלות, שטובות לצרכנים אבל מקשות על החנויות הקטנות באזור.

 

"מתחילה להיות פה בעיה של עודף שטחי מסחר. אני יודע על כמה סופרים קטנים שמקרטעים וקשה להם מאוד. יש תחרות והמחירים טובים, אבל לפעמים זה פוגע באיכות המוצרים. אנחנו לא בנישה הזאת, אנחנו נמצאים פה כבר 30 שנה ומכירים את הלקוחות מילדות. אין לנו עניין לרדת ברמת האיכות והשירות, אנשים מאמינים בנו".

 

סניף יוחננוף בנתיבות סניף יוחננוף בנתיבות צילום: ישראל יוסף

 

דווקא ברשת יוחננוף, שפתיחת הסניף שלה גרמה למלחמת מחירים חדשה בעיר, לא מבינים על מה המהומה. "לא באנו לעשות בלגן", מדגיש איתן יוחננוף. "המותג שלנו בונה שוק ולא הורס אותו, וזה מה שחשוב. אנחנו נגדיל את השוק האזורי ונביא לנתיבות את מספר הלקוחות הגדול ביותר מאי פעם. גם המתחרים ילמדו ליהנות מאיתנו, אין להם סיבה לפחד".

 

לדברי יוחננוף, הרשת הדרומית תייצר לא מעט מקומות עבודה חדשים בעיר. "סניף כמו שלנו מעסיק 250 עובדים, ורק במטבח מועסקים 60 איש במשמרת. נביא לסניף את תושבי המושבים והקיבוצים באזור, וזה שוק של 150 אלף איש, לא של 30–40 אלף שגרים בנתיבות. הגאווה המרכזית של המשפחה שלנו היא מקומות העבודה שהוספנו פה בשוק לא קל. בחודש הבא אנחנו פותחים סניף ברמלה וחודש לאחר מכן בחוצות המפרץ. אלה יהיו סניפי ענק של 5,000 מ"ר", אמר יוחננוף.

 

מה דעתך על תחרות המחירים שמתנהלת כעת?

"אני שמח שהשוק מגיב לפתיחת הסניף שלנו, זה אומר שאנחנו קיימים, אבל להוזיל את הירקות ל־49 אגורות- פחות מעניין אותנו, אף שיכול להיות שזה יקרה. אנחנו רוצים להציע מחירים נמוכים כל השנה. אחרי שאתה מוכר טונה־שתיים במחיר לא ריאלי, אתה מפסיק, כי זה עולה לך כסף. מכירה של עוף בשקל היא לא כלכלית ולא הגיונית. זה לא יפרנס אף אחד, זה ימוטט את השוק. אמנם אנחנו מוכרים עוף ב־7.9 שקלים לק"ג - מחיר מבצע שנועד לפנק את הלקוחות - אבל זה לא המחיר האמיתי של עוף. אין לנו כוונה לרסק את האזור".

 

"התחרות בערים אחרות לא נרגעת"

 

ביינות ביתן אמרו אתמול כי הם נערכים למיתוג מחדש של הסניף בנתיבות, צעד שצפוי להמשיך את קרבות המחיר, מאחר שברשת ירצו למשוך עוד לקוחות לסניף החדש. במקביל פתחה שלשום יינות ביתן סניף בצים סנטר בית שאן, וגם שם יצאה במבצעים אגרסיביים של ירקות ב־49 אגורות לצד קטשופ אסם ב־6.99 שקלים ומטרנה ב־40 שקל. כך נראה כי תחרות המחיר האגרסיבית מתרחבת לאט גם לבית שאן.

 

משיחות עם פעילים בענף הקמעונאות עולה כי מתחמי תחרות ותיקים, כמו בבאר שבע, במישור אדומים, בעפולה ובבית שמש, מסרבים להירגע גם כעת, חודשים לאחר שצצו. לדברי אחד הקמעונאים, מתחמים אלה אימצו דפוס פעולה של "שבוע רגוע ואחרי זה עוד פעם בלגן. יש היום תחרות אגרסיבית כמעט בכל מקום בארץ. אם יש בנתיבות חמישה שחקנים, תאר לך מה קורה בערים אחרות".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x