$
פרסום ושיווק

מסתמן: רשות ההגבלים העסקיים תטיל מגבלות שיווקיות על חברות תחליפי החלב

בין הצעדים שנשקלים: מטרנה, פרומדיקו, מדיצ'י מדיקל וטבע לא יוכלו לקבל בלעדיות באספקת תחליפי חלב לבתי חולים ובכל בי"ח יהיו שני ספקים

הדר קנה ואורנה יפת 11:1427.02.13

הרשות להגבלים עסקיים קבעה שימוע לפני הכרזה על ארבע חברות בשוק תרכובות מזון לתינוקות כקבוצת ריכוז. כך על פי מכתב שהוציא היום הממונה על הגבלים עסקיים, פרופ' דיויד גילה. ארבע החברות - מטרנה, פרומדיקו (יבואנית סימילאק), מדיצ'י מדיקל (יבואנית אופטימיל) וטבע (יבואנית נוטרילון) - קיבלו זכות להביע את עמדתן לא יאוחר מיום ה-28 באפריל 2013.

  

מדובר בפעם הראשונה שבה יכריז הממונה על קבוצת ריכוז, וזאת בשל תיקון החוק בעניין זה.

מגבלות שיווקיות על חברות תחליפי חלב מגבלות שיווקיות על חברות תחליפי חלב צילום: עמית שעל

 

הממונה קבע כי חברות אלה מחזיקות מעל מחצית משוק תחליפי החלב וכי חסמי הכניסה לתחום גבוהים גם בשל הקושי להכנס לבתי החולים וגם בשל הנאמנות הגבוהה של הצרכנים למותגי תחליפי החלב, בשל החשש להשלכות בריאותיות כתוצאה מהחלפת המוצר לתינוק.

 

כפי שעולה ממכתב השימוע, הקושי עיקרי העומד בפני חברות חדשות בשוק, להכנס ולהתרחב בתחום הוא הגבלות על הגישה של ספקי תמ"ל (תרכובות מזון לתינוקות) חדשים למחלקות היולדות בבתי החולים.

 

בדיקת רשות ההגבלים העסקיים מצאה כי הורים לתינוקות הניזונים בתמ"ל מעדיפים, בדרך כלל, לרכוש את מותג התמ"ל שסופק להם בבית החולים לאחר הלידה, אף אם קיימים לו תחליפים זולים יותר. על כן, אספקת תמ"ל לבתי חולים על ידי כלל ספקיות התמ"ל, ויכולת של הורים לבחור בין ספקי תמ"ל בבית החולים, חשובות מאוד למניעת פגיעה משמעותית בתחרות בשוק זה, ולמניעת פגיעה בציבור הצרכנים הרוכשים תמ"ל.

 

השימוע לצדדים יכלול גם את הצעדים אשר הממונה שוקל להורות לצדדים על נקיטתם במטרה למנוע פגיעה משמעותית בתחרות ובציבור הצרכנים בהם: איסור על בלעדיות באספקת תרכובות המזון לבית החולים, חובה לוודא כי לכל הורה בבית החולים תינתן אפשרות בחירה בין לפחות שני סוגי תמ"ל מיצרנים או משווקים שונים, איסור על ספק תמ"ל להיות צד להסכם לאספקת תמ"ל לבית החולים שתקופת האספקה לפיו עולה על שנתיים וחברה תוכל לספק תמ"ל לבתי חולים בכפוף לכך ששיעור הלידות בהם, במצטבר, לא יעלה 70% מכלל הלידות שנרשמו בישראל.

 

* "קבוצת ריכוז" הוא מונח בחוק ההגבלים העסקיים המתייחס לענף ריכוזי שיש בו תנאים לתחרות מועטה, ענף שהממונה על הגבלים עסקיים יכול לתת לו הוראות שנועדו למנוע פגיעה בתחרות או לשפר את התחרות. המקרה של שוק תחליפי החלב הוא הראשון מאז התיקון לחוק שבו הממונה על הגבלים עסקיים קובע, בכפוף לשימוע, כי קבוצה מסויימת של חברות בענף מסוים היא "קבוצת ריכוז".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x