$
פרסום ושיווק

טבע חוזרת למכרז תחליפי החלב

ל"כלכליסט" נודע כי משרד הבריאות צפוי לפרסם היום מכרז מתוקן לאספקת תחליפי חלב לבתי החולים הממשלתיים, לאחר שהמכרז המקורי בוטל בשל פסילתן של משווקת נוטרילון טבע ויבואנית אופטימיל מדיצ'י. ההתקשרות עם הזוכות תקוצר לחצי שנה

אורנה יפת 09:5106.12.12
משרד הבריאות צפוי לפרסם היום את המכרז המתוקן לאספקת תחליפי חלב לבתי החולים הממשלתיים. כך נודע ל"כלכליסט". לפני שבועיים בוטל המכרז המקורי בשל פסילתן של שתי משתתפות, חברת טבע, משווקת נוטרילון, וחברת מדיצ'י, יבואנית אופטימיל.

 

עוד נודע ל"כלכליסט" כי במכרז החדש ייעשו תיקונים בשני סעיפים, והעיקרי בהם הוא הסעיף שבגינו נפסלה חברת טבע מהמכרז המקורי, ולפיו מגיש ההצעה חייב להיות היבואן או היצרן של המוצר. טבע המשווקת היתה אמורה לגשת למכרז באמצעות אביק, יבואנית נוטרילון שבבעלות טבע תעשיות פרמצבטיות, אך היא ניגשה בשם עצמה ונפסלה. כעת השתנה הסעיף כך שטבע תוכל להגיש את ההצעה בצירוף רישיון יבואן של אביק.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", משרד הבריאות ערך שימוע לטבע, שלא עמדה בתנאי המכרז, ובנוסף גם ניסתה להטיס רופאים מבתי החולים למפעל נוטרילון בחו"ל בעודה מתמודדת במכרז. טבע ניצלה ברגע האחרון, שכן לצידה נפסלה גם יבואנית אופטימיל, שהגישה ערבות בנוסח שונה מהנדרש במכרז.

 

נוטרילון נוטרילון צילום: אריאל בשור

 

 

כתוצאה מכך, משרד הבריאות החליט לפרסם מכרז חדש, תוך לקיחת האחריות לניסוח השגוי של הסעיף המדובר.

סעיף נוסף שישתנה במכרז החדש קובע את תקופת ההתקשרות עם החברות הזוכות. הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה ביקש ממשרד הבריאות לקצר את ההתקשרות משנתיים לחצי שנה, עם אופציה להארכה. רשות ההגבלים העסקיים

בודקת את הכשלים בשוק תחליפי החלב, וביקשה למנוע מחויבות ממושכת לחברות. אם יימצא כשל שוק או אם יתגלה שהמכרז לא הצליח להשפיע על התחרות בשוק, יוכל משרד הבריאות להפר את ההתקשרות עם החברות הזוכות. גורמים במשרד העריכו כי שינוי זה אינו מהותי, שכן הממונה לא יספיק לבדוק בתוך חצי שנה את השפעת המכרז על שוק התחליפים מחוץ לבתי החולים, וממילא ההתקשרות תימשך מעבר לחצי שנה.

 

כעת משרד הבריאות צפוי להתמודד עם התנגדויות מצד מטרנה ופרומדיקו, יבואנית סימילאק. מקורבים לחברות טענו שביטול המכרז מסב להן הפסדים כספיים ומכשיר את השתתפותה של טבע, אף שלא עמדה בתנאי הסף.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x