$
פרסום ושיווק

שופרסל: נקלוט חלק ניכר מהסדרנים המועסקים כיום ע"י הספקים

דנקנר נענה בכך לבקשתו של יו"ר ההסתדרות; קו אופ ישראל: עד מאי 2010 יעברו 54 סניפי הרשת לשיטת הסדרנות העצמית

מיכל תוסייה-כהן 19:5123.12.09

יו"ר אי.די.בי, נוחי דנקנר, נענה לבקשתו של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, למצוא פתרון לבעיית הסדרנות העצמית, כך נמסר הערב (ד') בהודעה משותפת של הרשת וההסתדרות. לפי ההודעה, שופרסל תאפשר לספקים המעוניינים בכך להמשיך להפעיל מערך סדרנות משלהם בחנויות הרשת בחצי השנה הקרובה.

 

כמו כן הודיעה כי תקלוט בסניפי הרשת חלק ניכר מהסדרנים ותשלב את כל הנקלטים במסגרת ההסכם הקיבוצי החל על כל עובדי שופרסל. במהלך חצי השנה הקרובה יתבקשו הספקים לפעול למציאת סידור לאותם מעובדיהם שלא יקלטו במסגרת הסדרנות העצמית בשופרסל

 

בתוך כך הודיעה היום רשת קו-אופ ישראל כי תעבור לשיטת הסדרנות העצמית - בה הרשת מסדרת את מדפיה בעצמה ולא באמצעות הסדרנים של ספקיות המזון. בקו אופ צופים כי המהלך יחסוך לרשת בין 15-10 מיליון שקל, שהם 1.5%-1% ממחזור הפעילות השנת של הרשת העומד על כ־1.5 מיליארד שקל. לטענת קו-אופ, היא זו שהובילה את מהלך הסדרנות העצמית, והגתה את הרעיון. למעשה, כבר ממרץ השנה, 15 סניפים של הרשת פועלים בשיטה זו.   

מה דעתך על מניית שופרסל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

המעבר לשיטת הסדרנות העצמית בקו אופ תתנהל בשני שלבים: בחודשים ינואר ופברואר, 18 מסניפי הרשת יעברו לסדרנות עצמית, אולם ללא ארבע הספקיות הגדולות: יונילוור, קבוצת שטראוס, אסם ותנובה. בתקופת חג הפסח, בחודשים מרץ ואפריל, הרשת לא תבצע שינויים עקב העלייה בפעילות. בחודש מאי, כל שאר 21 הסניפים של הרשת יעברו לשיטת הסידור העצמי, כולל ארבע הספקיות.

 

סמנכ"ל הסחר של קו אופ ישראל, פיני שטרית, אמר בשיחה עם "כלכליסט" כי "הספקים לא התלהבו מזה, בלשון המעטה, ועשו הכל כדי להכשיל אותנו. ניסו למצוא כל פיפס קטן ולומר לנו שאנחנו לא יודעים לסדר מדפים כמוהם. הם לא שיתפו פעולה, מלבד מעטים, ויצאו נגדנו. רובם שילמו על השירות, אך חלקם גם מסרבים עדיין לשלם".

 

לטענת שטרית "אנחנו הצלחנו דווקא להוכיח שאנחנו יודעים לסדר מדפים יותר טוב מהספקים. מהלך הסידור העצמי בסניפים בהם הוא מתקיים, דווקא מראה על גידול במכירות מחד, וירידה בהחזר מוצרים מאידך. אחוז ההחזרות עמד על 1.7%-1.8% ועכשיו הוא עומד על 1.6%-1.7%, שזה הבדל משמעותי בתחום שלנו. גם במקרר החלב, שנחשב למקום בעייתי, הצלחנו להעלות את הרווחיות בסניפים בין 2%-5%".

 

אתה מאמין שתצליחו להשלים את המהפך לאור התנגדות של הספקיות וחוסר שיתוף הפעולה?

"המעבר לסידור עצמי זו הדרך הנכונה ואני בטוח שגם הספקיות יבינו את זה. השינוי הזה מתבקש, ואי אפשר לעצור אותו. אלו שימשיכו להתנגד, נצטרך למצוא את הדרך להגיע לעמק השווה. אני שמח ששופרסל הצטרפה גם היא למהלך ואנחנו לא לבד במערכה. זה נחמד שיש רוח גבית".  

 

 

מה רמת הרווחיות הצפויה מהמהלך?

"מניסיון של שנת 2009, שבה עשינו מספר שינויים, בשנה הראשונה אין רווחיות. ב- 2010 אנחנו רק נקלוט עובדים, נכשיר אותם, נלמד אותם, וזה ייקח עוד זמן עד שהרווחיות תתאזן. ב- 2011 אנחנו כבר נשמור על ההוצאות הקיימות ונקבל חיסכון אמיתי מהתייעלות העבודה ושיטת סידור המוצרים. על פי התחזיות שלנו, הרווח יעמוד על בין 10-15 מיליון שקלים.

 

מה יקרה עם הסדרנים של הספקיות שיאבדו את מקום עבודתם?

"אנחנו נשמח לקלוט את הסדרנים אצלנו ברשת, למרות שאני לא חושב שהם ירצו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x