סגור

בטיחות סייבר היא כבר מזמן חובה בכל ארגון

בסביבה בה איש אינו בטוח מפני התקפות סייבר, הציפיה היא שהוצאות האבטחה רק יגדלו וחברות אבטחת סייבר יעוררו עניין בקרב המשקיעים. להערכת כלכלן ההשקעות של Global X, גורמים אלה, יחד עם היכולת של אבטחת הסייבר לסייע בניהול סיכונים גיאופוליטיים בפורטפוליו ההשקעות, הופכים חשיפה זו לחיונית

בעולם הדיגיטלי של היום נתונים הם הזהב של פעם, ושחקנים זדוניים הולכים ומתרבים מנסים לשים את ידם על הפרס הנחשק. רק לאחרונה סיפקו אפל ופייסבוק נתוני לקוחות להאקרים שהתחזו לנציגי רשויות החוק, והוכיחו בכך שהגנות הסייבר שלהן לא איתנות כפי שניתן היה לצפות מהן. אירוע זה הגביר את החשש לנוכח תפקיד לוחמת הסייבר בהתקפה של פוטין על אוקראינה. חברות וממשלות התחילו לשאול את עצמם מי האויב הזדוני הבא שאורב ומאיים על הרשתות שלהם וגם אנשיים פרטיים נלחצו. בתגובה לכך, ממשל ביידן הזהיר חברות מפני פוטנציאל מוגבר לביצוע פשעי סייבר, בעקבות הטלת סנקציות על ידי המערב והחרפת היחסים הגיאופוליטיים. בסביבה שבה איש אינו בטוח מפני התקפות סייבר, אפשר להשתדל למנוע אותן, ולכן אנו מצפים שההוצאות על אבטחת סייבר ימשיכו לגדול ושחברות אבטחת סייבר יעוררו עניין בקרב המשקיעים בשל מודל ההכנסות החוזרות שלהן. אנו סבורים שגורמים אלה, יחד עם היכולת של אבטחת הסייבר לסייע בניהול סיכונים גיאופוליטיים בפורטפוליו ההשקעות, הופכים חשיפה זו לחיונית.

הפריצה ל- SolarWinds הייתה קריאה לפעולה

הפריצה ל-SolarWinds, שהתגלתה בדצמבר 2020, הייתה רגע מכריע בתחום אבטחת הסייבר. ההנחה היא שהפריצה בוצעה על ידי שירותי מודיעין החוץ של רוסיה. כ-100 תאגידים וכתריסר סוכנויות ממשלתיות הותקפו באירוע זה, בכללם משרדי האוצר, המשפטים והאנרגיה של ארה"ב, וכן הפנטגון. התקפה זו הייתה קריאת השכמה שהראתה עד כמה ההשלכות של מתקפות כאלה יכולות להיות חודרניות ונרחבות, במיוחד כשהתוקפים פוגעים בתוכנה שמצויה בשימוש נרחב. ממשל ביידן מבין את הצורך לבצע מודרניזציה בהגנות נגד מתקפות סייבר ולעדכן את דרישות האבטחה של ארגונים שעובדים עם ממשלת ארה"ב. לאור התוקפנות הרוסית באוקראינה, העלה ממשל ביידן את רמת הדחיפות של המסר לעסקים בארה"ב באשר לצורך להתגונן מפני התקפות סייבר. ההשלכות של כל אלה יהיו כנראה גידול בהוצאות על אבטחת סייבר.

המלחמה באירופה גררה עוד הוצאות על אבטחת סייבר

איומי סייבר שהתקבלו לאחרונה נגד הבנקים ומשרדי הממשלה באוקראינה מביאים את אבטחת הסייבר לחזית המלחמה. כדי להגן על אוקראינה מפני התקפות סייבר, האיחוד האירופי הקים צוות תגובת חירום המורכב ממומחים מליטא, קרואטיה, פולין, אסטוניה, רומניה והולנד. גם המגזר הפרטי נרתם למאמץ. ממש לפני הפלישה של פוטין, מוקד איומי המודיעין של מיקרוסופט זיהה פעילות חריגה שמכוונת נגד משרדי הממשלה של אוקראינה והמוסדות הפיננסיים שלה, ופעל במהירות כדי למסור את המידע על כך. גם ל"אלפאבית" היה תפקיד מרכזי במניעת התקפות סייבר על אוקראינה.
2 צפייה בגלריה
ג'ון מאייר מנהל השקעות ראשי ב- Global X
ג'ון מאייר מנהל השקעות ראשי ב- Global X
ג'ון מאייר מנהל השקעות ראשי ב-Global X
(יח"צ)

תגובות אלה דומות לתוכניות הפעולה הציבוריות-פרטיות שהכין ממשל ביידן במטרה לאבטח את מגזרי החשמל, הצנרת והמים בארה"ב. ביידן רוצה להשתמש בסמכות הממשלה על מנת לחייב נקיטת אמצעי הגנה על סייבר ועל רשתות. היעד של הממשל, להכניס מודרניזציה בתחום הגנות הסייבר, כולל גם המשך שיתוף פעולה עם מגוון בעלי ברית בינלאומיים ושותפים אחרים על מנת להדוף התקפות של תוכנות כופר ולהוקיע ציבורית פעילות פושעת בתחום הסייבר.
שיתוף הפעולה ההדוק של מגזר הטכנולוגיה עם ממשלת אוקראינה, האיחוד האירופי ונאט"ו הוא חסר תקדים מבחינת ההיקף והקצב. התגובה מוכיחה את הצורך בקידום טכנולוגיות סייבר ואת התפקיד החיוני שיש להן בכלכלה הגלובלית. אנו מצפים שפעולות כאלה יימשכו ויגדילו את ההוצאות על אבטחת סייבר, משום שפשיעת סייבר היא סיכון עיקש שיישאר איתנו עוד זמן רב.

אבטחת הסייבר יכולה להיות הזדמנות לצמיחה גבוהה

המלחמה באוקראינה והמזימות הגיאופוליטיות הקשורות בה מדגישים ביתר שאת את חשיבותה של הגנת סייבר חזקה. צווים נשיאותיים והאסטרטגיה החדשה של הבית הלבן בנושא אבטחת סייבר יגדילו כנראה אימוץ של הגנות כאלה, במיוחד לנוכח התוכניות לפיקוח ממשלתי וחוקים שיחייבו עמידה בתקני מינימום. אנו סבורים שהעברת נושא אבטחת הסייבר מפעילות של השקעה התנדבותית לפעילות חובה והשקעה מפוקחת הכרחית צפויה להביא לאימוץ מהיר של טכנולוגיות כאלה בארה"ב, באירופה ובמקומות אחרים. הגנה מוחלטת על נתונים היא בגדר שאיפה בלבד, בהינתן יחסי החליפין הישירים בין אבטחת נתונים לבין נגישות, אך ההוצאות על אבטחת סייבר, אשר ימשיכו כנראה לגדול, יכולות לצמצם את הסיכונים, ותחום זה צריך להילקח בחשבון למטרת השגת פורטפוליו רחב יותר.
2 צפייה בגלריה
אינפו סייבר גלובל איקס
אינפו סייבר גלובל איקס
אינפו סייבר גלובל איקס

קרן סל בתחום אבטחת הסייבר עשויה להוסיף עמידות לפורטפוליו

טכנולוגיות אבטחת סייבר פועלות כדי להגן באופן פרו-אקטיבי מפני התקפות אפשריות, תוך כדי צמצום ותיקון נזקים מאירועים שכבר התרחשו. העלייה בתכיפות ובחומרה של התקפות הסייבר מוכיחה את הצורך בהוצאות קבועות על אבטחת סייבר. מבחינת חברות הפועלות בתחום אבטחת הסייבר, צורך זה, שנעשה חיוני יותר ויותר, יוצר מודל עסקי שמייצר הכנסות חוזרות איתנות. התוצאה היא, שבאמצעות השקעות ברמה הרחבה יותר, המשקיעים יכולים לגוון את חשיפתם לחברות שעוסקות באספקטים שונים של התחום, משום שהגורמים הדוחפים לאימוץ טכנולוגיות לא צפויים להיחלש בעתיד הנראה לעין.
תמיד קשה לבחור מנצח בכל מגזר או תחום. אך בעוד שבחירה יעילה בחברה שעשויה לכבוש את השוק מחייבת מידע מפורט, השקעה בקרן סל מאפשרת פיזור של הסיכון תוך כדי הפקת רווחים מתחום בעל פוטנציאל מבטיח. בתחום אבטחת הסייבר, אנו רואים חברות שמחירי המניות שלהן עולים בעקבות פריצות לגופים שונים, ומצד שני מקרים של ירידת מחירי מניות כשמפתחי אפליקציות בתחום נופלים בעצמם קורבן לפריצה. קרן סל, הכוללת סוגים שונים של חברות בתחום אבטחת הסייבר, מציעה אם כן פתרון טוב ומגוון.