סגור
 כריסטין לגארד נשיאת בנק האירופי המרכזי ECB
כריסטין לגארד נשיאת בנק האירופי המרכזי ECB (צילום: בלומברג )

עוד שיא נשבר: האינפלציה באיחוד האירופי מזנקת ל-9.1%

מדד המחירים לצרכן בגוש מדינות מערב אירופה לא מוצא תקרה גם בחודש אוגוסט - הצפי היה לעלייה שנתית של 8.9%; ברקע, זינוק של כמעט 40% במחירי האנרגיה בחישוב שנתי, ועלייה של 10.6% במוצרי המזון, הטבק והאלכוהול; הכלכלנים בשוק מצפים למספר אינפלציוני דו ספרתי בהמשך השנה; בעוד שבוע החלטת ריבית - עומדת על 0.5% אחרי העלאה ראשונה מזה 11 שנה שנרשמה ביולי

האינפלציה בגוש היורו שוב בשיא: מדד המחירים לצרכן באיחוד האירופי זינק באוגוסט ב-9.1% בחישוב שנתי (לעומת אוגוסט 2021).
הצפי היה לעלייה של 8.9%, בדומה לעלייה השנתית שנרשמה ביולי. המדד, ללא מוצרי מזון ואנרגיה, טיפס ב-4.3% לעומת צפי לעלייה של 4%, גם כן בחישוב שנתי. בחישוב חודשי עלה המדד ב-0.5% לעומת התחזיות לעלייה של 0.4%. ביולי טיפס המדד ב-0.1%.
מחירי האנרגיה זינקו באוגוסט ב-38.3% בחישוב שנתי, בעוד ביולי זינקו ב-39.6%, אמנם האטה קלה באוגוסט לעומת החודש שקדם לו, אך עדיין מדובר בנסיקה במחירים.
עוד ברקע לזינוק ולשיא החדש: עלייה של 10.6% בחישוב שנתי במוצרי המזון, הטבק והאלכוהול. ביולי נרשמה עלייה שנתית של 9.8%.
הכלכלנים בשוק מצפים להמשך עליית המחירים באיחוד האירופי בחודשים הקרובים, ייתכן כי למספר דו ספרתי (10% ומעלה), בשל צפי לעלייה מחודשת במחירי הגז. האינפלציה הובילה את הבנק האירופי להעלות ריבית ביולי (לראשונה מזה 11 שנים), והבנק אף צפוי להעלות ריבית בעוד קצת יותר משבוע, ב-8 לספטמבר.
האינפלציה באיחוד האירופי הגיעה כבר בחודש יוני לשיא על פי נתונים ראשונים של לשכת הסטטיסטיקה האירופית (EuroStat), עלתה האינפלציה בחודש יוני בקצב שנתי של 8.6%, מעל התחזיות המוקדמות שהיו לעליית מחירים של 8.4% בסקר שערך רויטרס בקרב כלכלנים.
לאחר נתוני האינפלציה של יוני, הבנק האירופי המרכזי בראשות כריסטין לגארד, העלה את הריבית בגוש היורו לראשונה אחרי 11 שנה, במטרה לקרר את האינפלציה במדינות האיחוד.
הבנק, שכולל את 19 המדינות שחולקות את המטבע, הודיע על העלאת שיעור הריבית בגוש ל-0.5% מ-0%. הבנק כתב בהצהרתו כי "המועצה קבעה שראוי לנקוט צעד ראשון אגרסיבי יותר לקראת נירמול מדיניות הריבית ביחס לאיתותים המוקדמים מהפגישה הקודמת".