סגור

אלטשולר שחם כבר לא מתרחק ממניות האנרגיה הירוקה

בית ההשקעות השתתף בגיוס בהיקף של 350 מיליון שקל שערכה קרן הריט קיסטון, בעלת השליטה בסאנפלאואר. בחודש שעבר רכש מניות של נופר אנרג'י ב־200 מיליון שקל. בפברואר אמר גילעד אלטשולר שמחירי המניות הירוקות "מבטאים הייפ"

בפברואר האחרון אמר גילעד אלטשולר - מייסד ומנכ"ל משותף בבית ההשקעות אלטשולר שחם, ומי שאמון על אסטרטגיית ההשקעות של בית ההשקעות הגדול בישראל - ל"כלכליסט" כי הוא לא משקיע במניות של חברות אנרגיה ירוקה, הגם שהוא משקיע בתחום באמצעות השקעה ישירה בפרויקטים.
זאת בשעה שהגופים המוסדיים הגדולים נהרו למניות חברות האנרגיה הירוקה. אלטשולר אמר באותה העת כי "המחירים, בעיקר של חברות האנרגיה הירוקה הסחירות, מבטאים הייפ מסויים. יש פער בין החלק הלא סחיר בתחום לבין החלק הסחיר, ואנו מעריכים שעם הזמן התמחור יתאזן, כתהליך טבעי שקרה בכל תעשייה".
נדמה שכעת הזמן הזה הגיע. אתמול דיווחה קרן התשתיות הבורסאית קיסטון על השלמת הנפקת מניות לציבור. בהנפקה השתתפו אלטשולר שחם, מנורה מבטחים, מגדל ביטוח וכלל ביטוח, שרכשו מניות בסכום כולל של 350 מיליון שקל, מה שמביא את ההון העצמי של קיסטון לכמיליארד שקל.
1 צפייה בגלריה
גילעד אלטשולר
גילעד אלטשולר
גילעד אלטשולר
(אולפן כלכליסט)

בימים אלו קיסטון מתמודדת על רכישת 50% מחברת התחבורה הציבורית הגדולה בישראל אגד, וכן מצויה במו"מ עם אחת הקבוצות שמתמודדת על רכישת תחנת הכוח חגית מידי חברת החשמל. בנוסף, היא מצויה בימים אלו בהליך רכישת 34% בשרשור מתחנת הכוח IPM בבאר טוביה. מדובר בעסקאות שדורשות ממון רב, שכן אגד מעוניינת למכור את הנתח בחברה לפי שווי של 4 מיליארד שקל, חברת החשמל בונה על צ'ק של מיליארד שקלים, ועבור הנתח ב־IPM קיסטון תשלם 600 מיליון שקל. בהתאם, בנוסף לגיוס ההון, קיסטון נטלה קו אשראי של חצי מיליארד שקל מחברת הביטוח הראל, והיא בדרכה לגייס אג"ח בהיקף של 400 מיליון שקל.
בנוסף לכל זאת, קיסטון היא בעלת השליטה בחברת האנרגיה המתחדשת סאנפלאואר (45%). את השליטה היא רכשה מידי צמד המייסדים שלה עצמה, רוני בירם וגיל דויטש, בחודש אפריל האחרון תמורת 151 מיליון שקל ולפי שווי חברה של 335 מיליון שקל. כלומר, ההשקעה של אלטשולר שחם בקיסטון הופכת את בית ההשקעות לבעל מניות בשרשור בחברת אנרגיה מתחדשת.
בנוסף, כפי שנחשף ב"כלכליסט", בחודש שעבר גייסה חברת האנרגיה הירוקה נופר אנרג'י 550 מיליון שקל באמצעות הנפקת מניות לשורה של גופים מוסדיים, בהם אלטשולר שחם, שרכש מניות ב־200 מיליון שקל שהעניקו לו נתח של 8.3% בחברה. עבור אלטשולר שחם זו הייתה הפעם הראשונה שבה בית ההשקעות משקיע באקוויטי של חברת אנרגיה ירוקה.
ברקע הכניסה של אלטושלר שחם לאקוויטי בנקודת הזמן הנוכחית עומדת הירידה במניות חברות האנרגיה המתחדשת, מה שהופך את התמחור שלהן לנוח יותר. מדד ת"א קלינטק, שבו נסחרות החברות המדוברות, ירד מתחילת השנה ב־12%, ולמעשה הוא המדד המנייתי היחיד שהניב תשואה שלילית מתחילת השנה.
לפי גילעד אלטשולר, ההשקעות האלו לא מעידות על שינוי גישה: "ההשקעה בנופר נעשתה בשילוב שיתוף בפרויקטים עתידיים, וקיסטון לא ממוקדת באנרגיה ירוקה. בכל הנוגע לאנרגיה, אנחנו חושבים איפה לא להשקיע יותר מאשר איפה כן. אנחנו מעדיפים השקעה באנרגיה ירוקה על פני המסורתית, אבל רק מתוך חיפוש תשואה ולא מתוך השקעה למען האנושות".