סגור
איציק בן שוהם יו"ר בנייני העיר הלבנה
יו"ר בנייני העיר הלבנה איציק בן שוהם (צילום: ליז כדר)

המלונאות הישראלית מסתערת על מלונות היוקרה באירופה

חברת בנייני העיר הלבנה רכשה שני מלונות באזורי הביקוש ברומא ומנהלת מגעים לרכישת ארבעה נוספים בהשקעה כוללת של 1.7 מיליארד שקל ובשיתוף עם הפניקס, פתאל וישרוטל. פתאל ממשיכה להתרחב ביבשת ורוכשת מלון בלונדון תמורת כ־700 מיליון שקל

חברות המלונאות הישראליות החלו באחרונה במסע רכישות של בתי מלון באירופה, ונראה כי במגזר מלונות היוקרה הן מתמקדות בערים רומא, לונדון ווינה.
חברת בנייני העיר הלבנה, שפעלה עד כה בתחום המבנים לשימור, ההתחדשות העירונית והמלונאות בישראל, הודיעה היום כי רכשה שני מבנים במרכז רומא, המיועדים לשמש כבתי מלון, וכי היא במגעים לרכישת ארבעה נוספים, בהשקעה כוללת של כחצי מיליארד יורו (1.7 מיליארד שקל).
החברה משתפת פעולה עם הפניקס ביטוח — המחזיקה ב־25% מבנייני העיר הלבנה — ועם רשתות המלונאות פתאל וישרוטל. מבחינת ישרוטל מדובר ברכישה הראשונה בחו"ל, כחלק מתוכניתה האסטרטגית לקידום הפעילות מחוץ לישראל. עבור פתאל מדובר בהמשך התרחבות פעילותה באירופה, והחברה דיווחה במקביל על רכישת מלון יוקרה בלונדון ושיפוצו בעלות של 175 מיליון ליש"ט (700 מיליון שקל), לאחר שבתחילת החודש רכשה מלון בווינה והשלימה עסקאות באוסטריה ובספרד.
בנייני העיר הלבנה (25%), הפניקס (25%) וישרוטל (50%) חתמו על עסקה לרכישת מלון סאבוי ברומא (Savoy Rome) תמורת 62 מיליון יורו (215 מיליון שקל), ובכוונתן להשקיע 15 מיליון יורו נוספים בשיפוצו. השותפות ישקיעו בהתאם לחלקן בהתקשרות, ובכוונת בנייני העיר הלבנה לממן 35% מהשקעתה ממקורות עצמיים והשאר באשראי בנקאי. ישרוטל, שצפויה לנהל את המלון, תממן מחצית מהשקעתה ממקורות עצמיים והשאר במימון בנקאי.
בעסקה נוספת התקשרה בנייני העיר הלבנה עם פתאל (50%–50%) לרכישת בניין משרדים בסמוך למזרקת טרווי ברומא והסבתו למלון דירות בניהול פתאל. עלות הרכישה כ־13 מיליון יורו (45 מיליון שקל), ו־7 מיליון יורו נוספים יושקעו בהסבה. בנייני העיר הלבנה תממן 35% מהשקעתה ממקורות עצמיים והשאר באשראי בנקאי.
בנייני העיר הלבנה מקיימת מו"מ לרכישת ארבעה מלונות נוספים ברומא, מהם אחד, שאותו היא צפויה לרכוש עם שותפים שזהותם לא פורטה, הממוקם בסמוך למדרגות הספרדיות ולמזרקת טרווי, בתמורה לכ־160 מיליון יורו, והשלושה האחרים בעלות רכישה ושיפוץ של 45–50 מיליון יורו כל אחד. שתיים מהעסקאות נעשות בשותפות (50%–50%) עם פתאל, שצפויה גם לנהל את שני המלונות.
יו"ר ובעלי בנייני העיר הלבנה, איציק בן שוהם, אמר ל"כלכליסט": "חיפשנו יעד תיירותי חזק לפיתוח הפעילות המלונאית מחוץ לישראל, ולכן פנינו לאיטליה, ובעיקר לרומא. רומא מתאימה להתמחות שלנו — יש דרישות לשימור ברמה גבוהה, ועסקאות הרכישה כרוכות במו"מ מול יורשים ומשפחות, בדומה לפעילותנו בתל אביב. הנדל"ן באיטליה זול יחסית, רומא קרובה לישראל, ויש בה פחות מלונות יוקרה מאשר בערים אחרות. אנחנו מעוניינים להמשיך לפתח את הפעילות ברומא ובכלל באיטליה ובוחנים רכישות נוספות בה".
פתאל רכשה את מלון היוקרה Dilly בלונדון תמורת 90 מיליון ליש"ט (359 מיליון שקל), ותשקיע 85 מיליון ליש"ט (339 מיליון שקל) בשיפוצו. הרכישה תבוצע במסגרת המיזם המשותף שפתאל הקימה באפריל עם כמה גופים מוסדיים במטרה לרכוש ולהשביח מלונות באירופה. 45% מעלות העסקה תמומן ממקורותיו העצמאיים של המיזם והשאר במימון מבנק הפועלים ומזרחי. זה המלון ה־14 שנרכש במסגרת המיזם בהיקף כולל של כחצי מיליארד יורו.