סגור

פרשנות
מענקי פרישה מוגזמים? המבוגרים האחראיים צריכים לסגור חורים

בחברות ללא גרעין שליטה ניתן להעניק מצנחי זהב ביתר קלות. המוסדיים ורשות ני"ע יכולים לשנות זאת

מצנח הזהב של אבי צבי מציף פעם נוספת סוגיה שמטרידה גורמים שונים בשוק ההון – ניצול לרעה של חברות שמצויות בתקופת מעבר וללא גרעין שליטה בידי המנהלים והדירקטורים. הסיטואציה הזו עשויה גם לספק מעין מקלט למנהלים שאינם מצטיינים בהכרח.
כאמור, צבי מונה למנכ"ל פרטנר כשמכירת השליטה בחברה כבר עמדה באוויר. קודם לכן, כיהן כמנכ"ל רשת, אותה הותיר כשהיא חבולה והפסדית, ועד שהגיע לפרטנר לא התברג בתפקיד בולט אחר. גם כעת, הוא לא עזב את פרטנר לטובת תפקיד ניהולי בולט.
חוסר השקיפות שבה פרטנר הבטיחה לצבי מצנח זהב בדמות הבשלה מיידית של אופציות במקרה של העברת שליטה איפשר לצבי להנות מבונוס גדול מאוד עבור כהונה קצרה מאוד של פחות משנה, שבמהלכה לא הותיר חותם משמעותי.
על כך יש להוסיף את העובדה שעיקר הרווח בחבילת התגמול ההונית שלו נולדה מהזינוק במניה שהיה תוצאה של העסקה להעברת השליטה שנחשפה ב"כלכליסט". ההליך שהתנהל בדירקטוריון ואופן הפעולה של הדירקטורים הם בעיה חמורה יותר.

1 צפייה בגלריה
אבי צבי מנכ''ל פרטנר
אבי צבי מנכ''ל פרטנר
אבי צבי
(צילום: ישראל שם טוב)


הדירקטורים הם שמינו את צבי, הם אישרו לו את מצנח הזהב למרות שידעו שמכירה היא אופציה ריאלית, הם הגישו את התגמול בצורה לא שקופה מספיק לבעלי המניות, ועתה הם שנלחמים עבורו רק על מנת לשמור על המוניטין שלהם. הדבר מזכיר במידת מה את שהתרחש בשופרסל, שם קיבל עופר בלוך מצנח זהב מהדירקטורים בשעה שהנהלת החברה רועדת, וכשיש סיכוי ממשי שבלוך לעולם לא יכהן כמנכ"ל שופרסל.
בשל כך, הניצנים של האקטיביזם המוסדי שמבקש להעניש דירקטורים על התנהלות שכזו הוא מבורך. אבל גם המוסדיים צריכים להסתכל על עצמם במראה ולהבין שהגיעה העת לקבוע מדיניות מוסדרת בנוגע לנושאים דוגמת מצנחי זהב בחברות ללא גרעין שליטה. גם קולה של רשות ני"ע ראוי שתישמע, למשל באמצעות דרישה לחשוף את הפרוטוקולים של דיוני הדירקטוריון בשופרסל, כדי שהציבור ייחשף לנימוקים שהובילו את הדירקטורים להחליף את הדעות שלהם מספר רב של פעמים בפרק זמן קצר.
בנוגע לקונפליקט בפרטנר – שלמה רודב, שמוביל את בעלי השליטה החדשים, יוצא למהלך מסוכן. גם אם הוא צודק ביחס למצנח הזהב של צבי, שאותו הוא מנסה לבטל, הוא יתקשה להתמודד משפטית עם הנושא משום שהחברה חתמה על הסכם. הטענה שלפיה לא התרחשה העברת שליטה בחברה עלולה לא להספיק. מנגד, בשרשור, 90% ממניות פרטנר מוחזקות על ידי הציבור שמשלם לצבי את מצנח הזהב המופרך שלו. לכן טוב יעשה המנכ"ל היוצא אם יחתור לפשרה. פשרה רלבנטית אחת היא לתת לו את האופציות והמניות החסומות לפי השווי שלהן ערב היוודע העסקה למכירת השליטה.