סגור
תחנת ה כוח אשכול ב אשדוד
תחנת הכוח אשכול באשדוד (צילום: גדי קבלו)

נחשף בכלכליסט
ג'ורג' חורש ירכוש ישירות 20% מתחנת אשכול במקום תעבורה

קבוצת יוניון שבבעלות חורש ייכנס להשקעה בתחנת הכוח באמצעות רכישת מרבית המניות של תעבורה בקבוצת דליה-תעבורה שזכתה במכרז לרכישת התחנה; חורש, שמחזיק גם במניות של דליה אנרגיה, יהיה בעל המניות הגדול בתחנת הכוח

ג'ורג' חורש יעביר לידיו את מרבית המניות של תעבורה בקבוצת דליה-תעבורה שזכתה במכרז החוזר לרכישת תחנת הכוח אשכול
קבוצת יוניון שבבעלות חורש תרכוש 20% מתחנת הכוח, מתוך 25% המניות שתעבורה הייתה אמורה לרכוש.
5% נוספים יועברו לידי דליה אנרגיה עצמה או אחד מבעלי המניות שלה. דליה-תעבורה זכתה במכרז לרכישת תחנת הכוח אשכול מידי חברת החשמל תמורת 9 מיליארד שקל, והיום העבירה 200 מיליון שקל כערבות לעסקה.
חורש הוא בעל מניות גם בדליה אנרגיה עצמה (21%) ולאור המבנה החדש של הקבוצה הוא יהיה בעל המניות הגדול בתחנת הכוח עם אחזקה ישירה של 20% ועוד כ-10% בשרשור דרך האחזקה בדליה אנרגיה.
הידיעה על כניסת יוניון לרכישה ישירות במקום תעבורה פורסמה לראשונה בכלכליסט.
הרוכשות יקבלו מימון של כ-6.5 מיליארד שקל מקונסורציום בראשות בנק הפועלים (70%) ובנק מזרחי טפחות (30%), ויעמידו הון עצמי של 2.5 מיליארד שקל על פי חלקם.
אם דליה לא תצליח להעמיד את ההון העצמי לעסקה לפי חלקה, יוכל חורש לכפות עליה לרכוש את חלקו בקבוצה שתהיה דליה-יוניון.
מקבוצת יוניון נמסר כי הקבוצה "רואה בכניסתה הישירה לאחזקות באשכול הבעת אמון בהנהלת דליה ובמשק הישראלי בכללותו. בימים קשים אלו יוניון רוצה להדגיש את אמונתה ומחוייבותה לישראל ולכלכלתה. יוניון בטוחה כי קבוצת דליה תהיה השחקן המוביל במשק האנרגיה בישראל בעשורים הבאים, ונעשה מה שביכולתנו להמשיך ולתמוך בצמיחתה ובשגשוגה".
עובד דבי, מנכ"ל דליה חברות אנרגיה שינהל גם את תחנת אשכול בשלב ראשון, אמר כי "הגדלת אחזקותיה של קבוצת יוניון בתחנת אשכול היא הבעת אמון גדולה בקבוצת דליה ובסינרגיות הקיימות בקבוצה בכלל ובעסקה לרכישת תחנת אשכול בפרט.
"הבעת אמון זו מקבלת משנה תוקף בתקופה מורכבת זו של המשק הישראלי ומעידה על האמון ושיתוף הפעולה הפורה ביותר בין דליה לקבוצת יוניון. העסקה לרכישת תחנת אשכול תחזק את מעמדה של דליה אנרגיות כיצרן חשמל פרטי משמעותי במשק החשמל בישראל המייצר כ-13% מההספק הקיים במשק".
דליה פירסמה הערב את דוחות הרבעון השלישי, שבו הציגה רווח נקי של 159 מיליון שקל מפעילות תחנת הכוח צפית שבבעלותה. מדובר בעלייה של 51% ביחס לרבעון המקביל אשתקד.