סגור

מנכ"ל סודהסטרים לשעבר דניאל בירנבאום מואשם בשימוש במידע פנים

הפרקליטות הגישה לבית המשפט המחוזי בת"א כתב אישום נגד בירנבאום גם בגין שיבוש מהלכי משפט, ונגד המקורבת שהייתה איתו בקשר אישי, איילה כהן, בגין אותם אישומים. לפי כתב האישום, בירנבאום מסר לכהן מידע פנים אודות החברה בשתי הזדמנויות והיא השתמשה בו כשרכשה מניות בשווי מאות אלפי שקלים

הפרקליטות הגישה היום (ג') לבית המשפט המחוזי בת"א כתב אישום על עבירות שימוש במידע פנים ושיבוש מהלכי משפט נגד דניאל בירנבאום, מנכ"ל סודה סטרים אינטרנשיונל לשעבר ונגד מקורבת אליו שהייתה בקשר אישי איתו, איילה כהן.

לפי כתב האישום, בירנבאום, שכיהן כמנכ"ל חברת סודהסטרים ועמד בקשר קרוב עם כהן, מסר לה מידע פנים על אודות חברת סודהסטרים בשני אירועים שונים והיא השתמשה במידע שמסר לה כשרכשה את מניות החברה.

1 צפייה בגלריה
מימין: איילה כהן בדיון בית המשפט ביום חמישי האחרון ו דניאל בירנבאום מגיע לחקירה ברשות ניירות ערך
מימין: איילה כהן בדיון בית המשפט ביום חמישי האחרון ו דניאל בירנבאום מגיע לחקירה ברשות ניירות ערך
מימין: איילה כהן בדיון ודניאל בירנבאום
( צילומים: אוראל כהן)

האירוע הראשון היה באמצע פברואר 2017. אז פרסמה סודהסטרים דו"ח תקופתי ושנתי שהציג עלייה ניכרת במדדים מהותיים, ובתוך כך עלייה של 213% ברווח הנקי ברבעון האחרון לשנת 2016 ביחס לרבעון המקביל שנה קודם. בסמוך לפני פרסום הדו"ח, מסר בירנבאום לכהן את מידע הפנים ביחס לתוצאות הכספיות החיוביות של הרבעון.
יומיים לפני פרסום הדו"ח רכשה כהן מניות סודהסטרים תמורת כ-150 אלף שקל - מרבית כספי העו"ש שהיו ברשותה - ומכרה לאחר מכן את המניות שרכשה ברווח של כ-28 אלף שקל.
באירוע השני, ביולי 2018, ערך בירנבאום פגישה עם מנכ"לית ונשיא חברת פפסי, שבה הציעה המנכ"לית כי "פפסי" תרכוש את חברת סודהסטרים. במועד זה ידע בירנבאום שסודהסטרים צפויה לפרסם בקרוב דו"ח רבעון שהצביע על עלייה ניכרת בהכנסות החברה וברווחיה. בסמוך לאחר הפגישה עם נציגי פפסי, וכשבועיים לפני פרסום הדוח הרבעוני החיובי, האיץ בירנבאום בכהן להשקיע במניית סודהסטרים את כל חסכונותיה באופן מידי. כהן הבינה שבירנבאום מאיץ בה לרכוש מניות מאחר ויש בידיו מידע פנים שעתיד להשיא את מחיר המניה.
יומיים לאחר מכן השתמשה כהן כמעט בכל יתרת המזומנים שהייתה ברשותה והורתה לבנקאי שלה לרכוש עבורה מניות סודהסטרים, בסכום כולל של כ-200 אלף שקל. במקביל, ביקשה לפדות קופת חיסכון שבבעלותה כדי לממן רכישות נוספות של מניות סודהסטרים. לאחר שכספי קופת החיסכון הועברו לחשבון העו"ש שלה, רכשה כהן מניות סודהסטרים נוספות בסך כ-100 אלף שקל.
ביום שלאחר פרסום הדו"ח הכספי, ובסמוך לאחר שסודהסטרים דיווחה לציבור על חתימת הסכם המיזוג עם פפסי, מכרה כהן את יתרת מניות סודה סטרים שרכשה והרוויחה כ-156 אלף שקל. כן כתב האישום מייחס לבירנבאום וכהן שיבוש מהלכי משפט ביחס לגרסה שמסרה כהן לבנקאי שלה בפועלים בתשובה לשאלות הבנקאי לגבי פעילותה במניה. בירנבאום גם הנחה את כהן למחוק התכתבויות וואצאפ ביניהם בנושא.
את בירנבאום מייצג עו"ד דורי קלגסבלד.
מטעמו של דניאל בירנבאום נמסר: "אנו שמחים על צמצום כתב האישום מ-7 אישומים ל-3 אישומים בלבד. בין היתר הושמטה עבירה של מסירת מידע פנים, הייתה הקלה משמעותית בעבירה נוספת של מידע פנים והושמטו שלוש עבירות של שיבוש והדחה. אנו מאמינים כי בהמשך ההליך הרשות תשתכנע לבטל כליל את כתב האישום".
התיק נחקר על ידי מחלקת חקירות ברשות ני"ע.