סגור
שעון חשמל מונה חשמל
שעון חשמל (צילום: שאטרסטוק)

מחיר החשמל יעלה בשבוע הבא ב-8.6%

רשות החשמל החליטה למתן את ההתייקרות הצפויה באחוז (מ-9.6%) לאחר שדנה בעמדות שהוגשו לה מצד גופים במשק שעשויים להיפגע מהעלאת התעריפים. ברשות החשמל הסבירו את ההחלטה בהרחבת היתר פליטת הגז בתחנת הכוח אשכול, לצד מאמצים נוספים שיש בהבשלתם כדי להוביל לצמצום נוסף בצריכת החשמל

תעריף החשמל יעלה בשבוע הבא ב-8.6%, ולא ב-9.6% כפי שהחליטה מוקדם יותר החודש רשות החשמל. ההחלטה למתן את ההתייקרות הצפויה באחוז התקבלה ברשות הערב (ד') לאחר שדנה בעמדות שהוגשו לה מצד גופים במשק שעשויים להיפגע מהעלאת התעריפים, וזאת במסגרת שימוע שקיימה.
ברשות החשמל הסבירו את ההחלטה בהרחבת היתר הפליטה של יחידות גז בתחנת הכוח באשכול שבאשדוד, לצד מאמצים נוספים שיש בהבשלתם כדי להוביל לצמצום נוסף בצריכת החשמל. הרחבת הייצור באשכול תיעשה למרות התנגדות שהביע תחילה המשרד להגנת הסביבה, בנימוק שתחנה זו מזהמת את הסביבה. מדובר בתחנה שמופעלת באמצעות גז אך מערכותיה ישנות – מה שהופך אותה למזהמת.
תעריפי החשמל צפויים לעלות ב-1 לאוגוסט באופן חריג על רקע ההתייקרות החדה של הפחם, שמחיר של טון ממנו האמיר לכ-380 דולר. כ-23% מסל הדלקים המשמש את חברת החשמל בייצור של חשמל הם פחם. לפי יעד הממשלה, צריכת הפחם לייצור חשמל בישראל צפויה להסתיים בסוף 2025.