סגור
ח"כ עידית סילמן
השרה להגנת הסביבה עידית סילמן (צילום: אלכס קולומויסקי)

סילמן ביטלה דיון מקצועי בהרצליה - בשל סירוב להכניס פעיל ליכוד שהורשע בפלילים

שלושה שבועות לאחר הפיצוץ בנוף ים בעיר, ולמרות הנושאים הסביבתיים הבוערים שעל הפרק, השרה להגנת הסביבה ביטלה פגישת עבודה לאחר שראש עיריית הרצליה סירב להכניס לדיון את רפי קדושים, תושב העיר בעל עבר פלילי ופעיל במפלגת הליכוד. עידית סילמן סירבה להגיב

בעיר הרצליה המפגעים הסביבתיים הפכו לפצצה מתקתקת, על כל המשתמע מכך: מחומרי נפץ בקרקע שמרעידים בפיצוץ את האזור ועד מצוק חופי הנוטה להתמוטט. ביום חמישי האחרון, תקוותה של העירייה לאוזן קשבת מצידה של השרה להגנת הסביבה – נענתה בטריקת דלת מהדהדת, במקום בפגישה מקצועית שתניב תוצאות לרווחת תושבי העיר.
כשלושה שבועות לאחר שפיצוץ עז בקרקע המזוהמת והמסוכנת של מפעל תעש הנטוש בעיר הרעיד את האזור, בעיריית הרצליה נערכו זמן רב מראש לפגישת עבודה מקצועית שנקבעה עם השרה ליום חמישי האחרון; כינסו את אנשי המקצוע, ריכזו את הנתונים והשרטוטים, הכינו מצגות ועמלו על תוכניות העבודה שדורשות חיזוק ממשלתי כדי לקרום עור וגידים. אלא שאנשיה של השרה העדיפו לבטל את הפגישה ממש בסמוך לתחילתה, כשהנוכחים כבר ישבו בחדר. הסיבה: ראש העיר, משה פדלון, לא הסכים להכניס לפגישה פעילים פוליטיים שאינם רלוונטיים לדיון המקצועי, והשרה להגנת הסביבה עידית סילמן העדיפה שלא לערוך את הפגישה בתאים הללו.
ל"כלכליסט" נודע כי פדלון סירב לבקשת אנשיה של סילמן להכניס לדיון את רפי קדושים, תושב העיר בעל עבר פלילי ופעיל במפלגת הליכוד, ואת יו״ר סניף הליכוד בעיר, צורי ז׳אן. קדושים עלה לאחרונה לכותרות לאחר שנחשפו קשריו הענפים עם שרי המפלגה, ובהם שר המשפטים, יריב לוין, שר האנרגיה ישראל כץ, שר התיירות חיים כץ והשר במשרד המשפטים, דוד אמסלם ועוד. קדושים נשפט בעבר לארבע תקופות מאסר בגין סחיטה, איומים וחטיפה. כיום קדושים, לטענתו, עוסק בשיקום נוער עבריין. לאורך השנים האחרונות פקד קדושים תושבים בהרצליה לליכוד, והוא שוקל להתמודד בבחירות לראש רשימת הליכוד בעיר.
בעירייה כבר התכנסו אנשי רשות הטבע והגנים לקראת הפגישה, לצד אנשי מקצוע בעירייה. מטרת הפגישה הייתה לדון בעתידו של שטח אפולוניה, וכך גם בגורלו של "בית הצדף" לחופה של העיר – מבנה המצוי במחלוקת בין העירייה למשרד להגנת הסביבה. לפי גורמים שאמורים היו לקחת חלק בפגישה, בסמוך לתחילתה, הודיע להם ראש העיר שהשרה ביטלה את הפגישה מאחר שבקשתה להכניס לדיון את קדושים, שאינו קשור לנושאים המקצועיים אשר לשמם נתכנס הדיון, נענתה בסירוב. קדושים אמר ל"כלכליסט" שלא תכנן להגיע עם סילמן לפגישה בעירייה, אך גורמים בעירייה אישרו כי זוהי הייתה התנייה של השרה לקיום הפגישה והסיבה לביטולה.
הגורמים המקצועיים בעיריית הרצליה קיוו להציג בפני השרה "ממצאים מוכחים ובוערים על מסוכנות הקרקע בתע"ש נוף ים, על המצוקים המתפוררים ועל התוכניות להקמת אקופארק לרווחת הציבור". גורמים בעירייה אמרו ל"כלכליסט כי האכזבה בקרב המשתתפים הייתה רבה כאשר השרה החליטה להתנות את קיום הפגישה המקצועית בנוכחותם של גורמים פוליטיים ממפלגתה. אנשי העירייה וכך גם תושבי האזור, קיוו לייצר שיתוף פעולה פורה עם המשרד להגנת הסביבה לשם קידום המטרות החשובות הניצבות על הפרק; מניקיון השטח המזוהם בנוף ים, אזור שכלל הרשויות מתנערות מאחריות אליו ועד התוכנית החליפית לבניית אלפי יחידות הדיור על הקרקע המזוהמת הסמוכה.
בעיריית הרצליה הצליחו לבלום בבג"ץ את התוכנית הממשלתית לבניית כ-3,400 יחידות דיור לצד מתחמי מלונות ועסקים על הקרקע המזוהמת באפולוניה לאחר הזנחה ארוכת שנים של הקרקע המזוהמת מצד הרשויות וללא מענה הולם לכך בתמ״א, אך בימים אלו שוקדים במנהל התכנון על השבת התוכנית לחיים. לעת עתה, עומד השטח מוזנח – מבלי שהרשויות מקצות תקציב לניקוי. לעת עתה, לאחר הפיצוץ שהתרחש באזור, אף לא ידוע האם וכמה חומרי נפץ עדיין מצויים בקרקע באזור.
עיריית הרצליה מעוניינת להפוך את האזור כולו לפארק אקולוגי, שכן מדובר באזור בעל ערכי טבע עשירים וממצאים ארכיאולוגיים נדירים בחופה הצפוני של העיר. במסגרת תכנון האתר, המתחבר לגן לאומי אפולוניה הקיים, מבקשת העירייה להקים מרכז מבקרים קהילתי אקולוגי ומספר מסלולי סיור בשטח הפארק, שיהווה ריאה ירוקה עבור כלל הציבור. בנוסף, מעוניינת העירייה להפוך את "בית הצדף" - אותו מעוניין המשרד להגנת הסביבה דווקא לפנות, לחלק מהשמורה. זהו בית שחצב בסלע במו ידיו ומחומרים טבעיים דוגמת צדפים אדם בשם ניסים כחלון, אותו דורש המשרד להגנת הסביבה לפנות. עיריית הרצליה מתייצבת לצידו, ודורשת להכיר במקום כאתר מורשת.
מעיריית הרצליה נמסר בתגובה: "עיריית הרצליה פועלת מזה שנים אל מול גורמי המדינה המקצועיים למען טיהור וביטחון הקרקע בשטח תע"ש לשעבר, שימור פנינת הטבע באקו-פארק אפולוניה ולהגנה על רצועת המצוקים. לשם קידום נושאים אלו, ואלו בלבד, נועדה פגישת העבודה עם השרה להגנת הסביבה. אין אנו מתייחסים לשינויי לוח הזמנים של השרה".
רפי קדושים אמר ל"כלכליסט": "התשובה היא שאני לא קשור לעיריית הרצליה ולא הגעתי. לא הגעתי עם השרה להגנת הסביבה ולא היה דבר כזה בדמיון". צורי ז׳אן: ״פנו לגורמים הרלוונטים״.
סילמן ולשכתה התעלמו מפניות כלכליסט בנושא מאז יום שישי.